Stage technique international d'archives 1995 Een verslag P.J.V. Dekkers Op 22 juni j.l. werd door de Franse minister van cultuur, Philippe Douste- Blazy, in het bijzijn van gezanten van de 24 deelnemende landen, de 45e Stage technique international van de 'Archives Nationales te Parijs afge sloten. Het was een leerzame ervaring voor de 34 meest jonge archivisten (van wie de helft van buiten Europa) en een tiental aankomende Franse conservateurs. In het kader van een druk bezet programma van lezingen en excursies konden de deelnemers kennis maken met de inrichting van het Franse archiefwezen en werden ervaringen en inzichten uitgewisseld.1 'Stagiair' Peter Dekkers geeft zijn ervaringen weer. Een inleiding van Alain Erlande-Brandenburg, 'directeur-général des Archives de France'. Naast hem mw M.-C. Delmas die de leiding had over de Stage techni que. Foto: P. J.V. Dekkers Voorgeschiedenis In 1950 werd op het eerste internationale archief congres te Parijs door Charles Braibant, de ver maarde directeur-général van de 'Direction des Ar chives de France' (1948-1959), tegelijk met de op richting van de Conseil International des Archives (c.i.a.) de instelling van een Stage technique inter nationale d'archives aangekondigd.. In 1951 werd de stage voor de eerste maal gehouden. Sindsdien zijn zo'n 1300 archivarissen uit 100 verschillende landen door de 'Stage technique' gevormd. Het doel van de stage was tweeledig: versterking van de internatio nale samenwerking en buitenlandse archivarissen kennis laten maken met het Franse archiefwezen. Men hoopte hiermee een harmonisatie en normali satie van de principes en de methodes, die door ar chivarissen in de diverse landen werden gehanteerd, te bewerkstelligen. De financiering van de stage zelf, die voor de deel nemers gratis is, wordt verzorgd door met name de 'Amis des Archives' en door de 'Direction des Archi ves de France'. Het zal dus duidelijk zijn wiens woord men er spreekt. Het aantal deelnemers uit Nederland is nooit erg groot geweest. Behalve de taalbarrière liggen hier ook enige financiële barrica des. Sinds geruime tijd bieden de Franse ambassa des in welvarende landen geen beurzen meer aan voor culturele doeleinden, dit tot voordeel van de minvarende landen. Bovendien hangt zelfs dan het oordeel, of het dossier binnen de doeleinden van een toelage valt, af van de voorkeuren van de cultu reel attaché ter plaatse. Gezien de hoge leefkosten (met name de hoge huren) in Parijs is de stage moei lijk te bekostigen, nog afgezien van de moeilijkheid om drie maanden verlof te krijgen van de werkge ver. Van de verschillende aangeschreven fondsen (w.o. de Morrenstichting) werd dit jaar alleen de Fondation Jordaan Van Heek bereid gevonden tot het verlenen van een financiële bijdrage. Tabel: Nederlandse deelnemers aan de 'Stage technique'te Parijs, 1951-1995 jaar naam 1951 Camps, H.P.FI. 1956 Versprille, A.J. 1957 Panhuysen, G.W.A. 1958 DeVey Mestdagh, J.H. 1961 Ribberink, A.E.M. 1963 Sandberg, G.F. 1966 Temminck, J.J. 1967 Pieterse, W.C. 1970 Rinzema, J. Woelderink, B. 1971 Meiden, G.W. van der 1973 Brokken, H.M. Leeuwenberg, H.L.Ph. Schimmelpenninckvan derOye, C.O.A. 1974 Wieland, J.FI.M. 1975 Keijzer-Schuurman, W.E.S.L. Schoone, F.A.M. 1979 Driel, M. van 1982 Anrooy, F. van 1983 Bos-Rops, J.A.M.Y. Brood, P. 1991 Abelmann, A.M. 1995 Dekkers, P.J.V. Bron: Direction des Archives de France. De 'Stage technique' 1995 werd geopend door de kersverse directeur van de 'Archives de France', Alain Erlande-Brandenburg, voormalig directeur van het Museum Cluny voor middeleeuwse kunst. Hij volgde in oktober 1994 Jean Favier op, die di recteur van de 'Bibliothèque Nationale de France' is geworden. Tegelijk met de 'Stage technique' werd een expositie geopend in het museum van de Archi ves Nationales' over de archieven van de Russische tsaren (1790-1917). De expositie werd gehouden kort nadat het Franse leger haar archieven, die tij dens de Tweede Wereldoorlog naar de Sovjetunie waren verdwenen, terug had gekregen. De expositie diende mede tot mobilisatie van internationale steun aan het noodlijdende Russische archiefwezen. Daar waren bijvoorbeeld het dagboek van Raspoe- tin en stukken betreffende privézaken van de tsaren [155]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 12