In het archief van de Amsterdamse afdeling én van de zogenoemde Nationale Organisatie zitten voor namelijk stukken vanaf 1950. Het bestand van vóór de oorlog is hoogstwaarschijnlijk grotendeels ver nietigd. Van het overgedragen bestand is een groot deel op termijn vernietigbaar. Het gaat om boe kingsstukken, duplicaten, ter kennisneming ont vangen folders en financiële overzichten over een deel van het jaar. De permanent te bewaren series (notulen, jaarstukken en clubblaadjes) van na de oorlog zijn echter niet compleet en verdienen nog aanvulling. Er is geen systematisch ingerichte admi nistratie van leden en deelnemers aan activiteiten en clubs aangetroffen. zicht in achtergronden bij het voortdurend streven van bestuur en staf naar blijvende vernieuwingen in het aanbod van activiteiten voor jongeren. Wie in de programma's bladert, krijgt een goede indruk van de niet aflatende pogingen van de staf van de amvj om de jeugd in contact te brengen met de nieuwste ten- denzen en stromingen in maatschappelijke en cultu rele ontwikkelingen in Nederland. Onder de uitge nodigde sprekers komen vele namen voor van later nationaal bekende persoonlijkheden op het gebied van kunsten, wetenschap en politiek. Nu en in de toekomst kan het AMVj-archief nog mede een leven dige bron van inspiratie worden voor het opzetten van nieuwe vormen van jeugdwerk. Waardering van een jeugdarchief Het archief van de amvj bevat historisch waarde-vol bronnenmateriaal over de ontwikkeling van een van de oudste organisaties op het gebied van het jon gerenwerk. Over de periode tot 1941 zijn eigenlijk alleen nog gepubliceerde mededelingen aanwezig. Hoewel aankondigingen van programma's wel voor komen, zijn er slechts incidenteel verslagen van het feitelijk verloop van programma's. Eveneens zijn be perkt voorhanden evaluaties van programmas over verscheidene jaren. De archivalia geven tevens in- Summary The author makes a plea for the preservation and acquisition of records concerning youth organisa tions and youth work, in order to study their development. The archives of the Amsterdam Young Men's Association, dating from the beginning of this century, have been preserved in the Amsterdam municipal archives and their study gives an idea of its social and cultural spread and importance. Vertaling Aurore Moten i Voorbeelden van internationaal vermaarde standaardwerken zijn: Philippe Ariès, L'enfantetlavie familiale sous l'ancien régime Paris, 1960) en Edward Shorter, The making of the modern family (Glasgow, 1975). Ziehierna voor meer recente publicaties. i G. Harmsen, Blauwe en rode jeugd. Ontstaan, ontwikkelingen teruggang van de Nederlandse jeugdbeweging tussemS53 en 1940(Assen, 1961); L. Hartveld, F. de JongEdz. en D. Kuperus, De Arbeiders Jeugd Centrale 1918-1940/1945-1959 (Amsterdam, I982);A. van der Louw, Rood als je hart (Amsterdam, 1974); M. Lunenberg, Geluk door geestelijke groei. De institutionalise ring van de jeugdzorg tussen 1919 en het midden van de jaren dertig, uitgewerkt voor Amsterdam (Zwolle, i988);H.Nijenhuis, Werkinde schaduw. Club- en buurthuizen in Nederland, 1892-1970 (Amsterdam, Utrecht, 1987). 3 Lunenberg, a.w., 57-58. 4 Maatschappelijke verwildering van de jeugd. Rapport betreffendehet on derzoek naar de geestesgesteldheid van de massajeugd('s Gravenhage, 19 5 2) en Bronnenboek bevattende gegevens ten grondslag liggendaan Rapport maatschappelijke verwilde ringderjeugdin opdracht van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen samengesteld ('s Gravenhage, 1953). 5 Overzichten van de archieven en ver zamelingen in de openbare archief bewaarplaatsen in Nederland. (Alphen aan den Rijn, 1979-1992) in 14 delen (n b deel 14 behandelt de particuliere archieven, bijvoor beeld: RIOD, 11SG e.v.a.); vooral in de laatste jaren zijn nog diverse jeugdarchieven geacquireerd. Men raadplege de geactualiseerde over zichten van Rijks- en gemeentear chieven. In Noord-Brabant is in middels een nieuw provinciaal overzicht verschenen op diskette. [152] 6 Nijenhuis.a.w., 3. 7 Statistisch zakboekje van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, 1949 en 1947 en het Jaarverslag van de Amsterdamse Raad voor het Jeugd beleid over 1953. 8 Gemeentebladafdelingi, 1926, p.527-531. 9 amvj - famos Berichten Lustrum nummer, september 1958, p.8. In i95owas de verdeling naar leef tijd van de 2079 leden als volgt: 8-12 jaar: 39,13-16jaar: 410, 17-23 jaar: 893,24 en ouder 537, oud-leden: 200. In 1966 telden de sociëteit 400 leden en de sportclubs 800 senioren en 250 junioren. I o De administratie ging in 1965 van Amsterdam naar Rotterdam en in 1969 naar Eindhoven. II Voorbeelden zijn de Stichting Middelbare Scholierenwerk en de Stichting YMCA-Vormings en Recreatie-Centra voor het beheer van het kampcentrum De Paalberg in Ermelo. 12 Jeugdorganisaties. Uitgave Amster damsejeugdraad [i9Ö4];zieook de statuten van de amvj 13 Vandebedrijfsboekhoudingvan het Centraal Hotel bv werd bij voorbeeld bij de overdracht van het archief niets aangetroffen en evenmin van de administraties van de afdelingen buiten Amsterdam van de Nationale Organisatie. [153J

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 11