Gebruik vastgoed bij gemeenten Van de vier basisregistraties, d.w.z. geautomatiseerde informatiesystemen, die bij gemeenten onderschei den worden - personen, middelen, maatschappelijke objecten en vastgoed - is vastgoed de meest gecom pliceerde. Gemeenten gebruiken de basisregistraties om een aantal applicaties te kunnen uitvoeren. Zo is van de basisregistratie personen de bevolkingsadministratie (het gba) één der applicaties. Bij vastgoed wordt als basisregistratie onder andere de grootschalige basis- kaart van Nederland (gbkn) beschouwd. Deze be staat in vele variaties, zodat van een gbkn niet of nauwelijks sprake is en elke 'zichzelf respecterende' gemeente een eigen variant erop heeft bedacht. Ook de bij het kadaster in beheer zijnde gbkn varieert nog naar regio. In dit artikel concentreer ik mij op de grafische component van vastgoed, waarbij ik zal trachten de samenhang tussen het grafische en het administratieve hierbij te betrekken. Over wat onder vastgoed verstaan wordt, verwijs ik naar het in dit artikel opgenomen schema. Kenmer kend is steeds dat de geometrische informatie van een vastgoedobject van belang is voor het goed kun nen interpreteren van het object. Deze geometrische informatie betreft de ligging als zodanig, de ligging ten opzichte van andere objecten (gebouw naast weg en plantsoen, buis onder verharde weg op terrein van eigenaar Jansen) en de vorm van het object (omtrek van gebouw, omtrek van plantsoen). Complexiteit van vastgoed Het afgebeelde schema 'relaties vastgoed', overgeno men uit Structuurschets voor de vastgoedinformatie, geeft duidelijk de complexiteit van ditMLG aan. Het mlg vastgoed bestaat uit vele gegevens uit diverse bronnen. Die complexiteit van vastgoed schuilt in de volgende factoren: 1 Belangrijk onderdeel is de grafische component. Kaarten en tekeningen maken vast onderdeel uit van elk vastgoedinformatiesysteem. Daarnaast kunnen ook luchtfoto s en satelhetbeelden in het systeem zijn opgenomen. Toelichting In de digitale omgeving kennen we de pureCAü/cAM systemen, waarbij alleen 'tekening' of kaart als eindplaatje wordt vervaardigd, zonder ge gevens over op de kaart vermelde objecten. Moderne ontwikkelingen als geografische informatie syste men (gis) komen langzamerhand bij een klein aan tal gemeenten van de grond. Bij de rijksoverheid worden deze systemen al vaker ingezet. In een gis kan sprake zijn van een geheel hybride omgeving met aan elkaar gerelateerde vectordata, rasterdata (bijv. luchtfoto's) en gestructureerde alfanumerieke data. 2 Een aantal onderdelen van basisregistratie is 'puur' administratief. Toelichting Hierbij valt te denken aan de woning- kartotheek met bouwvergunningen, aan volkshuis vesting met woonvergunningen, aan een milieusys teem met milieuvergunningen, aan onroerende- zaak-belasting met belastingaanslagen. 3 De gegevens worden op verschillende afdelingen door verschillende beheerders onder verschillende soorten software- pakketten en hardware bijgehou den. Actualiteit van gegevens varieert sterk. Toelichting Mainframes, mini, unix servers, pc's, Cobol en Fortran, Oracle, c-isam en DB2 alles wordt ingezet bij vastgoedregistratie. 4 De aard en de omvang van de gegevens die wor den bijgehouden verschillen sterk per gemeente. De kwaliteit ervan verschilt eveneens, zowel wat betreft juistheid, als wat betreft actualiteit. Toelichting Dank zij activiteiten van de vng en dank zij standaarden die vanuit beroepsorganisaties en vanuit het Nederlands Normalisatie Instituut worden aangereikt, begint er een zekere uniforme aanpak te ontstaan. 5 Tussen gemeenten zijn grote verschillen in aan pak. Wettelijke normen en regels zoals bij bevol kingsadministratie en financiën zijn er niet of nau welijks. De gbkn is als standaardprodukt niet van de grond gekomen. Wel standaard is de administra tieve kadastrale registratie. [130] Toelichting Ten gevolge van wet-en regelgeving is een aantal administratieve systemen redelijk alge meen verbreid. Op grafisch gebied is met name bij kleinere gemeenten een grote achterstand bij de overgang van analoog naar digitaal werken; grotere gemeenten hebben last van de wet van de remmende voorsprong. 6 Ook buiten de gemeente zijn er 'relaties' vastgoed (nutsbedrijven, notarissen, kadaster, waterschap, provincies, rijksoverheid). Hiermee wordt informa tie uitgewisseld (zie schema). Toelichting Een echte standaard voor het uitwisse lingsformaat is er voor grafische bestanden niet. Be kend is SUFIl, maar hiervan bestaat een aantal va rianten en het voldoet voor sommige soorten data niet. 7 Conceptuele ontwikkelingen op het terrein van de vastgoedinformatie gaan snel. Toelichting In enkele jaren heeft het 'object'-geo- riënteerd denken in vastgoedinformatie-systemen snel ingang gevonden. Hierbij wordt getracht om een systeem te creëren waarbij het object zoals dat in werkelijkheid ook aanwezig is (huis, straatlantaarn, sloot) ook als zodanig benaderbaar is. Zoeken naar gegevens van een bepaald adres (bouw- en milieuver gunning, eigendom, ligging en vorm gebouw) kan dan op een eenduidige manier plaatsvinden; op de kaart wordt het gebouw met opgegeven adres als zo danig gepresenteerd. De archivering van met name de grafische vastgoed- gegevens is gelet op het bovenstaande geen eenvou dige zaak, te meer daar er ook nog meer algemene za ken een rol spelen bij de archivering: 8 Opslag Bij vastgoed gaat het om enorme hoe veelheden data. Een luchtfoto in digitale vorm neemt al gauw 30 Mb in. Bij een grafisch vastgoed systeem is er eerder sprake van gigabytes aan opslag dan van enkele honderden megabytes. Deze gege vens opslaan op tapes leidt tot grote vertraging bij zoekakties. Daarnaast is tape als opslagmedium zeer gevaarlijk, vanwege verdwijnen van magnetische ei genschappen. Door deze kwetsbaarheid is tape als archiefmedium onbruikbaar. In de afgelopen decen nia zijn opslagmedia snel veranderd; de eerste media kunnen nu niet meer gelezen worden (ponskaart, ponsband, 8" floppies, binnenkort 514" floppies). De toekomst is zeer onzeker, al maakt cd-rom goe de kans om als standaard geaccepteerd te blijven. Mutaties in bestanden leiden tot het verdwijnen van het oude gegeven. Systeembeheerders zijn niet ge richt op het behouden van deze gegevens, alleen op het maken van regelmatige backups van hun bestan den. 9 Soft- en hardware De huidige bestanden - zeker in grafische zin - kunnen alleen door specifieke software gelezen worden die draait op specifieke hardware. Deze soft- en hardware zullen binnen 20 jaar niet meer beschikbaar zijn. Daarnaast is dit voor archivering onmogelijk te hanteren, gezien de complexiteit van softwarepakketten zelf en de wijze van installeren. Reeds nu is 'versiebeheer' van ver schillende softwarepakketten (op bijbehorende ver sie van systeemsoftware en aanwezige hardware) voor systeem- en applicatiebeheerders een crime aan het worden. 10 Ontsluiting Ontsluiting van bestanden moet op verschillende wijzen geschieden. Vasthouden aan alleen het herkomstbeginsel is ontkenning van de mogelijkheden die digitale systemen in zich hebben. Grafische systemen worden ook vaak grafisch be naderd, van daaruit kan verder gezocht worden in andere databases, of men volgt de omgekeerde weg (eigenaar grond perceel nr kadastrale kaart andere kaarten en omgekeerd). De huidige archief systemen zijn hier - voorzover mij bekend - niet of slechts ten dele op voorbereid. Deze overwegingen stemmen niet tot vrolijkheid; de conclusie dat het alleszins verstandig is om voorlopig alles op de klassieke wijze op te blijven slaan (gewoon leesbaar op papier of microfiche) ligt voor de hand. Er is op geen enkele manier een garantie te geven dat digitaal opgeslagen gegevens over 20 jaar - en laat staan nog later - nog raadpleegbaar zijn. De oplossingen die de archiefwereld moet vinden om uit deze situatie te geraken teneinde wel de grote voordelen van het digitaal bewaren van gegevens te [131]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 8