past sectiereglement zal in deze vergadering worden besproken. Mw Giebels is bezorgd over de 'on-foxiaanse' ontwikkeling van secties waarvan het bindend ele ment volstrekt ongelijksoortig is: de werkzaamhe den bij de sectie ava en de recent voltooide oplei ding bij de 'jonge archivarissen'. Het bestuur deelt deze zorg en voert onder meer een doelstellingen discussie met de genoemde werkgroep. Een inhou delijk samenbindend element wordt voor de secties essentieel geacht. 8 Bestuurswisseling De voorzitter memoreert het vertrek van voormalig secretaris drs L.P.E. Kretzschmar. Per i januari 1994 droeg hij zijn taken over aan het in oktober 1993 gekozen bestuurslid drs H.J. Eijssens. Na de verga dering zal op de gebruikelijke wijze in kleine kring afscheid van hem worden genomen, maar de voor zitter wil niet nalaten haar waardering voor zijn functioneren in vaak moeilijke tijden ook in de ver gadering uit te spreken. Mw Y.J.A. Welings is helaas afwezig. Zij verzette veel werk in de commissie selectie en opleiding en in de commissie crpa. Bij een latere gelegenheid zal ook zij op passende wijze toegesproken en uitgeluid worden. Het bestuur stelt voor in de plaats van mw Welings te benoemen mwj. Valenbreder-Everse. De vergadering stemt bij acclamatie hiermee in. Mw dr J. A. M. Y. Bos-Rops legt haar voorzitterschap nog niet neer. In goed overleg met de betrokkenen is besloten de behandeling van agendapunt 8 b. uit te stellen tot de volgende ledenvergadering. 9 Rondvraag De heer Van Heel doet navraag naar de voor de stu diedagen van vorig jaar uitgenodigde maar niet ver schenen delegatie van de Hongaarse zustervere niging. Er zijn thans geen concrete plannen voor een bezoek aan Nederland maar wellicht kunnen in de najaarsvergadering nadere mededelingen gedaan worden. 10 Sluiting De voorzitter sluit de vergadering en draagt het voorzitterschap voor de rest van de dag over aan drs F. C. Berkenvelder. Zij feliciteert hem met zijn 25-jarig ambtsjubileum en biedt hem het eerste exemplaar van de zojuist verschenen Almanak van het Nederlands Archiefwezen 1994 aan. De presentielijst is getekend door 70 personen. [178] In memoriam Mr J. W. Groesbeek 1908 1993 Op 20 december 1993 overleed te Haarlem mr Jo- han Willem Groesbeek, van 1948 tot 1973 rijksar chivaris in Noord-Holland. Hij bereikte de leeftijd van 85 jaar. Johan Willem Groesbeek werd geboren te Koog aan de Zaan op 16 november 1908 als zoon van de apo thekerjan Groesbeek en van Reintje Gunnink. Hoe wel hij ruim vijftig jaar in Haarlem woonde, zou hij zich steeds zeer met de Zaanstreek verbonden blijven voelen. Op het gemeentelijk lyceum te Zaandam werd zijn historische belangstelling gewekt door zijn geschiedenisleraar Sipke Lootsma, die talrijke publi- katies over de Zaanstreek op zijn naam heeft staan. Toch koos Groesbeek voor de rechtenstudie aan de Universiteit van Amsterdam. Na een korte periode in de advocatuur, werd hij eind 1940 aangenomen als volontair op het Amsterdamse gemeentearchief. In deze periode volgde hij ook colleges middeleeuwse geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Be gin 1943 behaalde hij het diploma wetenschappelijk archiefambtenaar der eerste klasse. Op 25 augustus 1948 huwde hij met Cornelia Maria Ottow; uit dit huwelijk werden drie zoons en een dochter geboren. In 1970 werd hij benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau Rijksarchivaris in Noord-Holland In oktober 1943 werd Groesbeek belast met 'het da- gelijksch beheer' van het Rijksarchief te Haarlem. Omdat de rijksarchivaris Baart de la Faille langdurig ziek was en in de minimale formatie niet was voor zien in een tweede hoger archiefambtenaar, was het nodig iemand van buiten aan te trekken. De keuze van de algemene rijksarchivaris Bijlsma viel op Groesbeek, omdat hij deze 'voor de op te dragen taak even zeer bekwaam als geschikt' achtte. Om budget- [i79]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 32