Het vijfde nationale congres van bibliothecarissen, archivarissen en documentalisten werd dit keer van 26-28 januari 1994 in Lissabon gehouden. Met een aantal van meer dan 600 deelnemers was het congres een van de grootste van de laatste jaren en dank zij de opening ervan door Mario Soares, president van Por tugal, kreeg het congres in veler ogen ook een cachet van officiële belangstelling. Twee dagen waren gewijd aan parallelle presen taties van de bibliothecarissen en archivarissen, de derde dag verenigde alle Portugees- sprekenden in afzonderlijke fora voor deze groepen. In zekere zin jammer, want er was tussen beide groepen vrij wel geen contact - en dat had niet misstaan op een congres met als thema 'de multiculturele samenle ving'. Naast sprekers uit Portugal zelf en uit Portugees sprekende landen als Brazilië, Angola, Mozambique, Cabo Verde, waren er ook gasten uit Duitsland, En geland, Nederland, Spanje, de Verenigde Staten en Canada genood. Sinds enkele jaren zoekt de ap-bad voor haar Met een charmante speech h l'improviste opende president Mdrio Soares op 26 januari 1994 het vijfde Portugese bibliotheek- en archiefcongres in Lissabon. Foto: P.J. Margry congressen ook specialisten uit het buitenland aan die op specifieke terreinen de Portugese collega's kunnen informeren. In dat opzicht was het congres thema 'Multiculturalismo' zonder meer toepasselijk, maar ook ten aanzien van de vele bezoekende archi varissen uit de voormalige Portugese koloniën. Inhoudelijk liepen de archiefbijdragen nogal uit een, van detaillistisch tot bijzonder bevlogen en niet vrij van vrome wensen, maar met daartussen zinvolle en interessante inleidingen. Bijzonder was ook de presentatie van het fotoarchief van de Camera muni cipal de Lisboa dat op goed technisch en inhoudelijk niveau blijkt te functioneren. De Catalaanse archiva ris Ramon Alberch bracht zijn visie over de rol van archivarissenverenigingen in de ontwikkeling van de eigen vakgebieden. Michael Cook en twee Portu gezen spraken over management- en informatise ringsaspecten, terwijl Terry Eastwood de archivaris [172] plaatste in de praktijk van wat de multiculturele sa menleving wordt genoemd. Reeds in 1992 was de VAN gevraagd ook enke le Nederlandse archivarissen voor het congres aan te zoeken. Uiteindelijk werden Robert Egeter van Kuyk en Peter Jan Margry namens de van afgevaar digd. Egeter van Kuyk was gevraagd om een voor dracht te houden over audio-visuele archieven en hun rol in de moderne maatschappij. Margry mocht de praktijk en de mogelijkheden van archiefinspectie toelichten om daarbij in het bijzonder in te gaan op de mogelijkheden van het in het leven roepen van streekarchieven. Met name in landen als Portugal zijn de archieven van (kleinere) gemeenten nog vrij wel geheel zonder professionele archiefzorg. Juist daar kan deze efficiënte vorm van gemeenschappe lijk archiefbeheer een interessante aanvulling op de bestaande, beperkte archiefinfrastructuur zijn. Wie in de congreslezingen is geïnteresseerd en het Portugees enigszins beheerst kan in een later stadium de teksten nalezen in een speciale uitgave van onze Portugese zustervereniging. De Nederlandse gasten waren nog apart uitgenodigd voor een kort bezoek aan de informatiediensten van het Portugese parlement (Assembleia da Republica). Hoewel het buitengewoon belangwekkende parle mentaire archief ondanks tien jaar van pogingen om het fysiek en organisatorisch in orde te brengen, nog in een deplorabele staat verkeerde, bleek ook dat de bibliotheek- en documentatiedienst in diezelfde pe riode is uitgegroeid van een bestorven dienst uit de Eerste Republiek (dus nog voor Salazar) tot een ac tieve, geautomatiseerde en in zijn waarde erkende dienst. Bij de aardbeving van 1755 is het toenmalige natio naal archief letterlijk uit zijn behuizing in de Toren van de registers ('Torre do Tombo') in het kasteel St. George boven Lissabon gevallen. Het werd 'tij delijk' ondergebracht in een vleugel van het late re parlementsgebouw, maar sinds drie jaar beschikt de 'Arquivos Nacionais, Torre do Tombo', over een prestigeus gebouw van een grote architecturale schoonheid. Binnen ervaart men pas goed de im mense afmetingen van het gebouw. Het beschikt over twee grote studiezalen, waarvan één voor meer dan 200 bezoekers, maar die sinds de opening, van wege een tekort aan studiezaalpersoneel, gesloten is gebleven! Voorlopig heeft men er dus ruimte ge noeg, iets wat ook voor de archieven geldt, waarvan er in totaal tweehonderd kilometer kan worden op geslagen. VoorelkvAN-lid op vakantie in Portugal is dit gebouw een aanrader om te bezoeken. Peter Jan Margry en Robert Egeter van Kuyk [173J

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 29