Kroniek Het vijfde Nationale Archiefcongres in Portugal ...De Rijksarchiefdienst van IJsland is sinds i gi o geves tigd in het 'Safnahüs' in Reykjavik. Uit: Skjöl 1' 800 ar pjóóskjalasafn Islands (brochure van de archief dienst)... cie, gevolgd door zelfbestuur binnen het Deense Ko ninkrijk. Geleidelijk aan werden daarna steeds meer taken aan de Groenlanders overgedragen. De archiefdienst Kalaallit Nunaata Toqqorsivia werd opgericht in 1982 en met het Nationaal Muse um samengevoegd in 1991 {Kalaallit Nunaata Kater- sugaasivissua Toqqorsivialu)De dienst gebruikt een vleugel van de nationale bibliotheek. De huidige depotruimte heeft een volledig benut te capaciteit van 2000 meter, er is een dependance voor 450 meter. Volgens een meer recente opgave is de totale omvang echter 1365 m. Voor het verschil geeft de statistiek geen verklaring. De studiezaal heeft drie plaatsen, wat voldoende schijnt. De archieven zijn na 25 jaar openbaar, maar stukken met informatie over personen zijn pas na 80 jaar toegankelijk. Microfilms van kerkelijke regis ters en andere vooral door genealogen gebruikte ar chivalia zijn beschikbaar, evenals inferieure Oost- duitse microfilms van jaarverslagen en rekeningen uit Herrnhut tot 1915 De dienst onderhoudt ook hier contacten met de 18 gemeenten, evenals met de centrale administratie; ontwikkelt registratuurplannen en standaard-post- behandelingssystemen, die geschikt zijn om in geau tomatiseerde vorm te worden voortgezet. Het vroe gere diensthoofd heeft hiertoe in Denemarken de vakkennis opgedaan; de systemen worden vervol gens door een werkgroep vanuit het archief bijge houden. Er zijn zes personeelsleden, waarvan vier ar chivarissen. Het belang van samenwerking met het Deense rijksarchiefwordtsterk benadrukt. Hoewel het aantal personeelsleden niet zoveel ver schilt van de Faroer krijgt men toch de indruk dat het koloniale verleden ook op archiefgebied tot een ach terstand heeft geleid ten opzichte van andere delen van het Deense koninkrijk. Dit geldt voor de traditie op het gebied van de archiefvorming (de al genoem de archivaris spreekt van een koloniaal verleden zon der secretarietraditie), maar ook op het gebied van de historische traditie. Zo ontbreekt 'zelfs' een histori sche vereniging, zoals in Denemarken zelf vrijwel al gemeen is. Summary North Atlantic archives. A survey: Ice land, Greenland, the Faeroes A description of the archival situation in these three north Atlantic states. Although there are wide differences between the three, they also share a common background. Noten i Bronnen voor dit artikel zijnde verspreide mededelingen in Nordisk Arkivnytvooral: statistiekin 1991 /3P- 95 enin 1993/3, p. 89; IJsland in 1990/4^. 59 en 1991/1, p. 24; Groenland in 1991/2, p. 39 en I99z/i,p. 18. Verder brochures van de IJslandse en Deense ambas sade, resp. in Londen en Den haag en van het Faroer Bureau in Kopen hagen; brieven van het Rijksarchief in Reykjavik en van het Rijksarchief in Tórshavn. Tenslotte de publika- ties vanj. Brendsted, The Vikings (Londen, 1965) en A. E. Imhof, Grundzüge derNordischen Geschich- te(Darmstadt, 1970). 2 Brondsted, Vikings,(si. [170] Voorzijde van het fraaie, hypermoderne nationaal archief van Portugal, 'Torro do Tombo', nabij het Campo Grande in Lissabon. Foto: Eurolitho Portugal behoort binnen de Europese gemeenschap tot de wat minder ontwikkelde landen. Grote gemeenschapsprojecten zijn er opgezet om de economie te versterken. En ook ten aanzien van de culturele voorzienin gen is Portugal bezig een achterstand in te halen. Wat de archieven en bi bliotheken aangaat, probeert de gemeenschappelijk beroepsvereniging van bibliothecarissen, archivarissen en documentalisten ('ap-bad') onder meer door middel van een tweejaarlijks nationaal congres structuur en momentum aan de ontwikkelingen te geven. De Nederlandse vertegen woordigers, Peter Jan Margry en Robert Egeter van Kuyk doen verslag. [171]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 28