Archiefbeheer in de praktijk in Vlaanderen: een omslag? Waardering van een handboek Griet Maréchal In toenemende mate vindt er uitwisseling van kennis en ervaring plaats tussen Nederlandse en Belgische archivarissen. Dat is niet alleen het gevolg van vele collegiale contacten, maar ook van professionele vorming door middel van publikaties. Eén van de belangrijkste 'vormende' publikaties in de Nederlandstalige archiefwereld is sinds 1986 Archiefbeheer in de prak tijk, het losbladig handboek voor registratuur- en archiefmanagement in de ruimste zin van het woord. In het nab van september 1988 verscheen een eerste recensie. Alle reden om nu weer eens te peilen hoe het handboek in de praktijk functioneert. Bijzonder interessant is te achterhalen hoe Ar chiefbeheer in de praktijk wordt gewaardeerd in België, in die wat minder gestroomlijnde context dan die van de Nederlandse archiefwereld. Griet Maréchal, afdelingshoofd van het Algemeen Rijksarchief te Brussel, doet, na een inleiding over de professionalisering van de Belgische archivistiek, verslag van een door haar ingesteld onderzoek. Inleiding Hoe functioneert Archiefbeheer in de Praktijk ab ip) in de Belgische praktijk? Heeft het een omslag te weeggebracht in opvattingen en werkwijze? Zo luid de de vraag van de hoofdredacteur. Het laatste decen nium is er in Vlaanderen ongetwijfeld sprake van een zekere mentaliteitswijziging. Een toegenomen be wustwording van de archiefproblematiek tekent zich af. Zo'n wijziging is moeilijk exact weer te geven. En nog moeilijker is het om het gewicht van de afzonder lijke elementen die van de mentaliteitswijziging ge tuigen of daartoe bijgedragen hebben, te bepalen. In elk geval kwam ABip in 1986 op een gunstig ogen blik. Enkele indicatoren. Een veranderend klimaat Door de fusies van de gemeenten in de jaren zestig en zeventig liep de bewaring van hun archieven vaak groot gevaar. Dit was in tegenstelling tot wat men had verwacht, namelijk dat een schaalvergroting een gunstige factor zou zijn. De provincie Oost-Vlaan deren, gealarmeerd door de Adviescommissie voor geschiedenis, volks- en heemkunde en gestimuleerd door de Werkgroep Gemeentearchieven die eruit voortgevloeid was, organiseerde een enquête naar de toestand van het gemeentearchief.1 Toen de resulta ten bekend waren, overwoog de commissie maatre gelen ter remediering. Een van de voorstellen om het schrijnend gebrek aan opleiding te verhelpen, betrof het organiseren van een elementaire cursus archief beheer voor gemeentelijke ambtenaren. Een tweede voorstel betrof het inlassen van een aantal uren over Criteria voor bewaren of vernietigen 4010-7 Schema I Kabinet Burgemeester Politie Burgerlijke stand, bevolking militaire zaken Interne zaken, archief Algemene zaken, welzijn onderwijs Ruimtelijke ordening Personeels zaken Financiën centraal archief Dienst open bare werken Sociale Dienst Openbare Openbaar basis voortgezet school onderwijs Openbare Openbaar basis voortgezet school onderwijs Openbare basis school Openbare basis school Eén van de vele schema's in Archiefbeheer in de prak- werk van de archivaris en de registrator. Archiefbeheer tijk die bijdragen tot een adequate organisatie van het in de praktijk, hoofdstuk 4010-7 A59

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 22