lijke vorm. Hun vragen hadden steeds te maken met het goederenbeheer, met de status van hun recht stitels en met het verloop van rechtsgeschillen. De rechten van de abdij werden door de eeuwen heen be twist en het archief moest deze aanvallen afweren. Het archiefstuk was 'eine Brustwehr widrig alle Ansprüche widrig gesinnter Nachbarn'.76 Het beheer bestond daarin dat abt en provisoren erop toeza gen dat het abdijbezit voldoende rendeerde. Daartoe werden pachtcontracten bijgesteld, inkomsten en uitgaven voortdurend bijgehouden. De archivalia, niet alleen de schenkingsakten, maar ook de stille ge tuigen van vele eeuwen uitbating, zoals pachtregisters en inkomstenboeken, werden bewaard als evenzovele bewijzen van de rechten, die de abdij op haar bezit tingen kon doen gelden. Ook getuigden zij van het gewoonterecht, dat zich door de tijd had gevormd en waarnaar de abdij handelde en dat zij hiermee kon staven. De stukken werden geordend volgens de plaatsen, waar de abdij gegoed was. Iedere plaats had zijn ei gen lade capsagenummerd 1-164) 'n drie ladekis- ten, die in geval van nood snel meegevoerd konden worden en waarin dus de belangrijkste oorkonden werden opgeborgen. Achterop elke oorkonde staat in welke lade hij thuishoort. Lefevre heeft de volle dige alfabetische ordening van deze laden gepubli ceerd.77 Sommige plaatsen staan op verschillende laden vermeld, doordat de bezittingen in die plaat sen, veelal van verschillende aard, van verschillende exploitatiecentra afhingen.78 De archivaris maakte bij de ordening gebruik van een tabel, waarop de in deling van de kasten staat geschreven. De overige ar chivalia werden in zeven aparte reeksen gerang schikt, met elk een eigen afdeling of Iade in de ar chiefkasten tegen de muur van het abdij-archief. De eerste reeks bevatte stukken van processen, die over rechtstitels waren gevoerd. De tweede reeks bevatte registers van ontvangsten en uitgaven van de abt en zijn provisoren. De derde reeks bevatte cijnsboeken, leenboeken 'en andere boeken die daartoe behoren', vermoedelijk dus ook de pachtboeken. De vierde reeks bevatte 'varia, waaronder vele zeer noodzake lijke stukken', een allegaartje van stukken die veel gebruikt werden.7® De vijfde reeks bevatte hand schriften met diverse aantekeningen, zoals de dertig banden, die Egidius die Voecht had volgeschreven. De zesde reeks bevatte rentmeestersrekeningen en de zevende reeks was wederom een slechts vaag afge bakende rubriek betreffende zaken 'die zowel over onze zaken gaan als over andere zaken'.80 Men zou deze indeling een praktisch-inductieve archivistiek kunnen noemen.8' Van Hulsel gaf aan hoe men in dit archief een oor konde kon terugvinden: 'Als ik door ziekte of bij voorbeeld door verhindering niet naar het archief kan gaan zeg ik tegen een confrater: 'Zoek de oor konde van 1284 in de lade van Arschot 128'. Die confrater bekijkt de tabel en zoekt onder Arschot. In dat vierkant ziet hij dat lade 128 onder E staat ofte wel in kist E, waar hij op numerieke volgorde de ge wenste lade 128 vindt, waar hij de oorkonde, die daar in bundeltjes bijeen wordt gehouden, zoekt van het jaar 1284 en nadat hij het bundeltje heeft open gemaakt, haalt hij de gezochte oorkonde tevoor schijn.' Hij waarschuwde er echter voor telkens de geleende stukken nauwkeurig terug te plaatsen. Van Hulsel merkte op dat veel oorkonden verloren wa ren gegaan, doordat zij bij een rechtzaak aan de rech ter waren afgegeven en vervolgens kwijt waren ge raakt. Daarom stelde hij voor een uitleenregister aan te leggen, om bij te houden waar de oorkonden ble ven.82 Het was hem bovendien opgevallen dat de rechtstitels van nieuw verworven bezit of afgestoten bezittingen niet dienovereenkomstig waren geregis treerd.83 De archivalia van Averbode zijn momenteel geor dend naar hun materiële staat en niet naar hun in houd. Vandaag de dag mag dit criterium in archivis- dsche kring weer zeer vooruitstrevend zijn, dit heeft wel tot gevolg dat soortgelijk materiaal ver uiteen staat gerangschikt. De oorkonden zijn in één serie, zoveel mogelijk in chronologische volgorde achter elkaar geplaatst. Met de 'registers' is hetzelfde gedaan en de overige losse stukken uit de archiefkasten zijn in omslagen ('liassen') verzameld en ook achter el kaar geplaatst. Steurs heeft in zijn overzicht een po ging gedaan tot herinventarisatie van het 'econo misch' archiefmateriaal. Behalve 872 registers her bergt het archief van Averbode 3585 oorkonden (1135-1793) en 108 bundels of'liassen' met stukken betreffende diverse onderwerpen.84 152. Jar.wns ^VprstV rLaakda Wesfmöftrbeel ■+- -+- Deurne Blaubel En erge it vWolfsdoj Gij mei V/ lesselbr] Linkhou' Fregment van de Michelinkaart 213 (België) met daarop aangegeven dorp en abdij Averbode. Tabel 2: De oorkonden van de abdij van Averbode, 12e- 18e eeuw. (Tussen de cijfers voor het vrouwencon vent Keizerbos; tussen de cijfers voor de abdij van Grimbergen.)85 12^ eeuw: 70 (19) 13^eeuw: 522 [36] (140) I4^eeuw: 555 cc 15^eeuw: 835 [26] i6^eeuw: 00 00 [27] I7^eeuw: 697 [33] 18^ eeuw: 67 [6] totaal: 00 [176] 6 Besluit Ook in de Middeleeuwen kende een archief dus een systematische indeling, overeenkomstig de admini stratieve taak van het orgaan.86 Het valt op dat een archivisdsche systematiek in Averbode pas werd doorgevoerd bij gelegenheid van een administratieve hervorming. Administratieve hervormingen zijn een normaal verschijnsel in het middeleeuws abdijbe- heer. In de abdij van Egmond liet abt Wouter in 1130 een goederenregister opstellen om het verwaarloosde beheervan deabdij te hervormen.87 De echte archivering begon pas eind zeventiende eeuw, toen archivaris Arnikius Aertnijs een eerste re gistratie van de archivalia opmaakte.88 Deze kon echter een eeuw later de toets der kritiek volgens ar chivaris Van Hulsel niet doorstaan.8® Aertnijs ver vaardigde bovendien enige handzame kopieën van het kaartboek van de abdij. Abt Stephan van der Steghen (1698-1725) vervaardigde ook een index op archivalia.®0 Tegelijk zagen wij een discrepantie op treden tussen de ordening en het gebruik. Ofschoon abt Arnold van Tuldel al gemaand had om toch voor al nieuwe oorkonden bijtijds te registreren werd aan de ordening minder aandacht besteed; het archief diende tot hulpmiddel en men doorbrak de bestaan de ordening naar believen. Het belang van het archief voor de abdij lag daarin dat hier haar rechtstitels werden bewaard van haar [i53]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 19