Het archief van de abdij van Averbode onder het Ancien Regime Analyse van administratie en archivering P.J. V. Dekkers 22 Verg. Ronald W. Zweig, 'Virtual records'; Edward Higgs, 'Machine- Readable Records'. 23 In de vs wordt overigens wel aan richtlijnen gewerkt. Bovendien introduceert de International Standards Organisation (iso) in 1993 eenstandaard:'so 107444; The Hypermedia/Time-based Structuring Language (HyTime) een uitwerking van iso 8879, The Standard Generalized Markup Language (sgml). 24 RG. Kordes, 'Van archief naar informatievoorziening. Een om slag?', nab 96 (1992) 162-168. 25 RG.Kordes,'Vanarchief', 165- 166, in het bijzonder schema 1 26 Tijdens het symposium gafde algemene rijksarchivaris, R C. J. Ketelaar, het voorbeeld van de beurskrach in oktober 1987. Die krach was vooral een aanpassing aan de reële economische omstan digheden, maar daarnaast brand merkten veel commentatoren de geautomatiseerde aan- en verkoop van aandelen e.d. als de oorzaak van de diepte van de krach. Veel deelne mers aan het 'beursspel' maakten - en maken - gebruik van software en een on-line verbinding met de beurs. De voortdurende stroom informatie over de koersen wordt door speciaal ontwikkelde software gebruikt om aan- en verkoopbeslis singen te nemen zonder tussen komst van mensen. 27 Deze constatering kan natuurlijk ook gelezen worden als een compli ment voor de wijze waarop en de mate waarin nu al gedacht wordt over de toekomst. 28 RM.M. Klep, Archieven bewaren: cultureel investeren in de toekomst. Discussienota over selectie en ver nietiging van archiefbescheiden ten behoeve van de Rijkscommissie voor de Archieven (Nijmegen, 1992). 29 Zie de verschillende bijdragen in History and Computings (1992). [142] IIserait temps que l'on entame systématiquement l'exploitation des chartriers desgrandes abbayes Nobertines Lotharingiennes.' Ausatia Ttrnvj AuMODVM PfcVEBINOO D Sepvatio Vaes De abdij van Averbode in de lye eeuw. Uit: S. Leurs, Steden en Landschap pen. De Kempen (Antwerpen/Santpoort, zj.) afb. 10 De bestudering en interpretatie van middeleeuwse archieven en archief bescheiden wordt vaak bemoeilijkt door onze gebrekkige kennis van de administratieve praktijk bij instellingen uit die periode. In dit artikel re construeert P. J. V. Dekkers de administratieve praktijk en de daaruit voort vloeiende archiefvorming in de Norbertijner abdij van Averbode, thans ge legen in de Belgische Kempen, maar in de Middeleeuwen en tijdens het Ancien Régime invloedrijk in het huidige Noord-Brabant. [i43]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 14