huussen jr., a.h., 'Geschied- meling onveranderd zijn gebleven, mlg's kenmer ken zich, zonder richtlijnen op dit gebied, uiteraard door de mogelijkheid dat ongemerkt veranderingen aangebracht kunnen worden.12 Elektronische data banken worden op dit moment vooral ingezet bij het verwerken van omvangrijke informatiestromen en het administratief actualiseren van gegevens. Nu bevatten bronnen vaak marginalia waaraan de histo ricus informatie over in de gegevens aangebrachte veranderingen kan ontlenen. En in die gevallen waarin aantekeningen in de marge niet voldoende waren om alle veranderingen aan te geven, werden nieuwe documenten gemaakt en de oude gearchi veerd. De historicus had graag gezien dat de in de mlg's aangebrachte veranderingen op enigerlei wij ze zouden worden geregistreerd.23 Het is echter zeer de vraag of archiefvormende instanties op korte ter mijn bereid zullen zijn de extra inspanningen op zich te nemen die noodzakelijk zijn om de 'ontwik keling' van in mlg's opgeslagen informatie in de toekomst te kunnen achterhalen. Uiteraard hebben informatiemanagers en systeembeheerders, de eerst verantwoordelijken voor het informatiesysteem, meer oog voor de werkelijke kosten en baten nu, dan voor de onzekere immateriële opbrengsten in de toekomst. Ik wil u niet vermoeien met meer problemen, maar één kan en wil ik u tot slot niet onthouden. In toene mende mate maken overheidsinstanties gebruik van materiaal dat afkomstig is van anderen. Ook Kordes heeft daarop al gewezen bij zijn beschrijving van de multi-functionele werkplek van de toekomst.24 De 'kantoortuinen' van de overheid zullen niet langer de beschutte binnenplaatsen van onze maatschappij zijn, maar overwoekerd raken door de onstuitbaar oprukkende informatie-wildernis. De waarschijn lijk juiste conclusie dat archieven in de toekomst in elektronische vorm onderdeel van de informatie voorziening zullen worden25, bevat een implicatie voor het selecteren en opslaan van archieven die nog weinigen hebben gezien. Immers, het onderscheid tussen 'verplichte' opslag van overheidsarchieven en de 'vrijwillige' opslag van particuliere archieven ver vaagt wel heel sterk als de overheid gebruik gaat ma ken van en bijdraagt aan externe, dus particuliere, in formatiebanken. Afgezien van problemen omtrent de herkomst en betrouwbaarheid van het materiaal houdt dat ook in dat van een aantal 'beslissingen' niet langer vastgesteld kan worden wie die op grond van welke informatie heeft genomen. Sterker nog, ik ver wacht dat sommige (overheids) beslissingen in het geheel niet meer door de overheid genomen zullen worden, maar totstandkomen als een resultaat van de interferentie van informatiestromen, afkomstig van zowel de overheid als van particuliere databan ken.26 Het 'administratief belang' vereist dat in der gelijke gevallen ook het 'particuliere' materiaal door de overheid wordt gearchiveerd! Voor historici is dat een prettig vooruitzicht, maar hoe zullen de archief diensten daar tegenover staan? Zal het betekenen dat het in Documenten uit de tijdonXMeWAacAAt 'processce nario' - een actieve rol bij de bouw en implementatie van informatiesystemen van de overheid - de archief inspectie dwingt in een vroeg stadium bij particulie re databanken op bezoek te gaan? Documenten uit de tijdvormt een fase uit het project dat uiteindelijk de archiefdiensten moet voorberei den op de toekomst. Daar archieven functioneren als intermediair tussen archiefvormende instanties en de historicus van de toekomst, is het niet verwonder lijk dat de voorgestelde en te verwachten veranderin gen voor de archiefdiensten veel groter zijn dan die voor de historici.27 Opvallend is dat in Documenten uit de tijd At in Omslag in opslag bepleite benadering niet als leidraad heeft gediend en dat stemt tot tevre denheid. Een archiefverzameling van alleen het voor het functioneren van de overheid belangrijkste ma teriaal in m lg 's is niet datgene waar de historicus van de toekomst op zal zitten te wachten. Hoe vaag het ook moge klinken: archieven dienen ook in de toe komst hun cultureel belang te houden. Nu archieven steeds meer informatie ('documenten', registraties, e.d.) in digitale vorm kunnen en zullen opslaan, die nen daarom de selectiecriteria voor het vaststellen van het te bewaren materiaal veel meer ruimte te la ten voor 'culturele investeringen in de toekomst'. De i,n de discussienota Archieven bewaren: cultureel in vesteren in de toekomst geformuleerde visie kan daarbij als uitgangspunt dienen. Daarnaast en in samenhang daarmee zal een deel van de 'vrijkomende' opslagruimte - digitale informatie neemt veel minder ruimte in beslag dan op papier vastgelegde gegevens - noodzakelijkerwijs benut [138] moeten worden voor archieven uit de particuliere sector, juist vanwege het administratieve belang. De huidige tendens tot het privatiseren van overheidsta ken en de vervagende grenzen tussen overheid en pri vate sector maken een dergelijke stap onvermijdelijk en voor een goed functionerende informatievoorzie ningvan de overheid zelfs gewenst. Historici, op hun beurt, zullen diep moeten naden ken over de gevolgen van de automatisering en het ontstaan van mlg's voor hun vakgebied. Ongetwij feld zal het historisch onderzoek zich aanpassen aan de nieuwe situatie, maar dat zal niet kunnen voordat historici zich hebben verdiept in de informatiekun dige consequenties van het onderzoek 'nieuwe stijl'. Voor zinvol onderzoek op basis van mlg 's kan de his toricus echter niet volstaan met die kennis, maar zal hij zich ook moeten richten op de systeemtheoreti sche aspecten van de informatievoorziening. Wat dat betreft is de achterstand op de archivaris groot: niet voor niets wordt regelmatig de vrees uitgesproken dat de toekomstige historicus veel afhankelijker zal zijn van de 'expertise' van archivarissen.29 De cultureel-historische bezitsvorming van een sa menleving is te belangrijk om aan systeembeheerders en informatiemanagers alleen over te laten. Archief diensten en historici zijn de eerstaangewezenen om bij de huidige omslag richting te geven aan de inves teringen noodzakelijk voor culturele bezitsvorming. De archiefwereld heeft duidelijk gemaakt dat te heb ben begrepen, nu de historische wereld nog. Summary How modern are historians to be come? The impact of digitised sources The consequences of information technology for future historians have hardly been discussed in the Nether lands. In view of developments abroad, however, a consideration of the possibilities ««^/impossibilities of information technology has now become highly relevant. Expectations regarding the possibilities of electronic data collecting are still (too) high in this country. Although research will undoubtedly be come less time-consuming and more efficient, the historian will also lose something: the possibility of stumbling upon unexpected material. This 'histori cal sensation' is an important component of histori cal research. Literatuur Algemene Rekenkamer, Archiefbe- heeren -behoud bij hel Rijk Cs Gra- venhage, 1988). Algemene Rekenkamer, Machine leesbare gegevensbestanden. Archive ringen beheer bij het Rijk. Onderzoek opgedragen aan F. G. Kordes ter gele genheid van zijn afscheid als President van de Algemene Rekenkamer op 31 oktober 1991 ('s Gravenhage, 1991). albada, van, 'Het gebruik van databases in archieven', Cahiers voor de Geschiedenis en Informatica, 1 (1988)61-68. Anderson, s., 'The Future of the Present-Theesrc DataArchive asaResource Centreofthe Future', History and Computings (1992). bogue, a.g.,'The historian and social science data archives in the United States', in: R.I. Hooferbert JMClubb, Social science data archives: applications andpotentials (Beverley Hills/London, 1977) 45-68. BOOMGAARD, J.E.A., R.S. JONKER enj.c. van der ploeg, 'Archief- zorgen informatietechnologie', Nieuws van Archievenw (1992) nr. 3, bijlage. boonstra, o.w.a.,'Archievenen historische informatiesystemen', Cahiers voorde Geschiedenis en Infor- maticar, (1989) 7-18. Documenten uitdetijd. Behouden beheer van digitale informatie, eind- rapportmlg -projectfase2a: voor bereidingen onderzoek, in opdracht van de Algemene Rijksarchivaris en de gemeente-archivarissen van Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotter dam en (Arei:/)f('s-Gravenhage, 1993)- doorn, p.k.,'Mogelijkhedenen onmogelijkheden van een Neder lands Historisch Data Archief', Cahiers voorde Geschiedenis en Informatical (1988)79-100. DOORN, p. H. MATTHEZING, 'After the Flood: Archiving Electro nic Records in the Netherlands', History and Computings (1992) higgs, e.,'Machine-Readable Records, Archives and Historical Memory', History and Computings (1992). [l39]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 12