echter nog niet veel méér bieden dan seminars en opleidingen. Een praktische aanwijzing gaf de Duitse verte genwoordiger Rumschöttel uit Beieren door te wij zen op de noodzaak van een goede inventarisatie van de archieven waar het nu daadwerkelijk om gaat. Dit werd door diverse deelnemers onder steund en de vertegenwoordiger uit Brussel stelde dat een dergelijke inventarisatie voor de Europese Gemeenschap inmiddels is afgerond. Ook de mo gelijkheid van grote, internationale microverfil mingsprojecten werd door de Italiaanse vertegen woordigster aan de orde gesteld, vanwege de een voudige verspreiding van gegevens die hiermee mogelijk is. Uitwisseling van vakkenis Binnen dit stond de uitwisseling van informatie en vakkennis en van archivarissen zélf tussen de ver schillende landen centraal. Sharon Thibodeau uit Washington sprak over de vaak tegenstrijdige inter pretatie en het gebruik van vaktermen en de taal barrières. Alleen al de term 'archives' leverde pro blemen op. In Groot-Brittanië en de usa verstaat men hieronder alle documenten bewaard in een ar chiefgebouw en in Frankrijk dekt de term datgene wat de Engelstaligen 'records' noemen. De lange lijst van vergelijkbare gevallen maakte het volgens haar zondermeer noodzakelijk een nieuwe archief terminologie op te stellen op basis van universele standaarden en maten in het archiefwerk. De tweede spreker Richard Hyuda uit Canada concentreerde zich op de coördinatie van het archi- vistisch onderzoek en de verspreiding van profes sionele informatie. De Internationale Archiefraad diende hierin het alléénrecht te hebben. Stimule rend kan de automatisering en informatisering werken, vanwege de talloze mogelijkheden die hiermee ontstaan, bijvoorbeeld het ontwerpen van netwerken. De voorsprong en ervaring die het bibliotheekwezen op dit gebied al heeft moet be nut en ter voorbeeld genomen worden door de ar chiefwereld. Naast netwerken en databanken van archiefbronnen, zou ook archivistische vaklitera tuur door middel van automatisering wereldwijd toegankelijk gemaakt moeten worden. Een aan zet hiertoe is ondermeer gegeven door onze Neder landse collega Herbert Adam met het archlist- programma. Vergelijkbare programma's zijn arch- bib in Canada en Informacion Bibliographica in Spanje. In de discussie die hierna volgde werd geconsta teerd dat Engels toch duidelijk de voertaal aan het worden is en dat Duits het Frans van de tweede plaats verdringt. Een groot probleem vormen de Oosteuropese landen waar tot voor kort veel men sen tijdens hun opleiding voor Russisch gekozen hebben als tweede taal en die nu met een flinke ach terstand geconfronteerd worden. De Duitse taal bleek voor het merendeel nog de beste optie te zijn. Uitwisseling van vakmensen Wat is het doel en welke zijn de mogelijkheden van de uitwisseling van vakmensen? Maarten van Bo ven, rijksarchivaris in Noord-Brabant, en zijn colle ga Klaus Oldenhage uit Potsdam lieten over deze kwestie hun licht schijnen. Het Duitse verhaal con centreerde zich vooral op de gevolgen van de een wording en het tekort aan professionele archiva rissen in het vroegere Oost-Duitsland. Vóór de unificatie bestond er overigens een regelmatige uit wisseling van archivarissen tussen de Oost-Europe se landen Bulgarije, Tsjechoslowakije, Polen en Roemenië met Oost-Duitsland. Een geslaagde uit wisseling in deze tijd met Duitsland is moeilijk, enerzijds vanwege de taalbarrière en anderzijds vanwege het Duitse archief- en registratuursys teem. Uitwisselingsprogramma's voor archivarissen zouden dan ook primair als doel moeten hebben het leren kennen van bronnen die van belang kun nen zijn voor de geschiedsbeoefening; dus de histo rische invalshoek! Heel anders was het verhaal van Maarten van Boven, die overigens als enige gebruik maakte van een overhead-projector om zijn verhaal te visualise ren. Hij schetste een beeld van de arbeidsmarkt in Nederland waar de hogere posten ('senior posts') over het algemeen bezet zijn door betrekkelijk jon ge archivarissen waardoor statistisch alleen al verti cale mobiliteit nauwelijks mogelijk is. Extra zwaar getroffen worden hierdoor de ambtenaren met een [234] middelbaar archiefdiploma, die vaak geen enkel carrièreperspectief hebben. Alleen horizontale mo biliteit is een mogelijke optie, maar dat laatste komt ook maar heel beperkt voor en is ook niet altijd zo aantrekkelijk. Verademing in deze verstopte situ atie zou gebracht kunnen worden door een uitwis seling tot stand te brengen met het buitenland, bij voorbeeld België en Duitsland, allereerst door mid del van stages en kortdurende opleidingen, daarna gevolgd door meer permanente overplaatsingen. Uit de discussie kwam naar voren dat de Nederlan ders in ieder geval bekend stonden om hun neiging tot mobiliteit en hun talenkennis. Angelika Men- ne-Haritz van de Archivschule in Marburg gaf aan dat de opleiding voor aspirant-archivarissen uit de voormalige ddr voor wat betreft de 'höhere' (onze hogere opleiding) en de 'erhobene Dienst' (onze middelbare opleiding) met speciale introductie- en kennismakingsrondes begin dit jaar een goede start gemaakt heeft en dat het tekort aan vakmensen op korte termijn weggewerkt zal worden. De nood zaak van extra impulsen uit het buitenland zag zij vooralsnog niet. Een specifiek Nederlands pro bleem bij een mogelijke uitwisseling wordt veroor zaakt door de grotere nadruk die gelegd wordt hier te lande op het semi-statische en dynamische ar chiefbeheer. Het beroepsbeeld en de invulling van het vak verschillen toch wel degelijk. Archieven en historisch onderzoek Pedro Gonzalez uit Madrid behandelde een databa se-programma dat mogelijkheden biedt voor raad pleging over lange afstanden. Spanje koestert dui delijk internationale aspiraties met dit programma, gezieij de in gebruikname hiervan in Mexico en Ar gentinië. Na een gedetailleerde en uitgebreide demonstra tie van dit programma kwam Regula Nebiker uit Bern met een vlot, verfrissend verhaal over de toe komstige geschiedenis van Europa (de pré-integra tie periode). Haar verhaal richtte zich ondermeer zeer zakelijk op de op romantische gedachten geba seerde afwijzing van de Zwitserse bevolking in een referendum van de mogelijke toetreding tot de Eu ropese Gemeenschap. De mogelijkheden van een integrale Europese geschiedsschrijving werden on dermeer in de jaren tachtig onderzocht door Hel mut Kaelble in Aufdem Weg zu einer Europdischen Gesellschaft. Eine Sozialgeschichte Westeuropas 1880- ip8o (München, 1987). Kernpunt van deze studie is dat sinds de Tweede Wereldoorlog de sociale inte gratie bijna tegengesteld verloopt aan de economi sche eenwording. Over de rol van de archieven in deze veranderende maatschappij valt op te merken, dat zij méér dan vroeger een stempel gaan drukken op het verloop van de geschiedenis door bijvoor beeld de openbaarheid en de toegankelijkheid te garanderen voor de burger van de overheidsarchie ven. Als voorbeeld noemde zij de recente opening van de STASi-archieven. Het verhaal werd afgeslo ten met de opmerking dat het de taak van de archi varissen is om in de pré-integratie periode van de Europese eenwording de overdracht van archief- en documentatiebestanden in die mate te organiseren dat het openbaar belang in heel Europa verbeterd wordt. Jean-Marie Palyaret uit Florence voorzag in de opvallende nadruk op vakinhoudelijke aspecten in de archiefwereld, op eenheid en integratie, een mo gelijk verlies van nationale, regionale en lokale ei genheid. Systematisch liet hij elk land de revue pas seren, tegen de achtergrond van het historische belang van de daar aanwezige bronnen voor de Eu ropese geschiedenis. Deze archieven werden ge waardeerd op ondermeer toegankelijkheid, waarbij Nederland het allerhoogst scoorde. De komende openbaarheidstermijn van twintig jaar van de over heidsarchieven was hier debet aan. De situatie ver schilt van land tot land op verschillende manieren. Juist deze, vaak grote verschillen maken eenwor ding en integratie zo moeilijk. Sinds de jaren tach tig is een goede koers gekozen op weg naar interna tionale samenwerking, maar concrete resultaten zijn nog niet gerealiseerd. Vanuit het oogpunt van de nieuwe Europese burger is een dergelijke situatie onaanvaardbaar: wanneer het besef van grenzen af neemt, zal ook de acceptatie van grote verschillen in de openbaarheid en toegankelijkheid van histo rische bronnen verminderen. In de discussie werd opgeworpen dat de politieke stroming van integratie doorkruist werd door dui- [235]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 42