werden archiefstukken in zakken en kisten in onge schikte, ondergrondse, bewaarplaatsen opgebor gen. Het viel samen met een grote toename van het aantal staatsstukken. Er kwam pas verbetering in tijdens de periode van grootvizier Mustafa Resid Pa?a in de tweede helft van de negentiende eeuw. De oprichting van de eerste, voor die tijd moderne, archiefinstelling in Turkije was mede een gevolg van de tijd die hij als diplomaat Engeland en Frank rijk had doorgebracht en waar hij gemerkt had hoe veel belang men schonk aan de zorg voor archieven. Na de afschaffing van de Osmaanse staat reorga niseerde de Republikeinse regering de Hazine-i Evrak, zoals de bewaarplaats nog steeds genoemd werd. Uiteindelijk werden de archieven gebracht onder de supervisie van het Ministerie van Algeme ne Zaken, bij welk ministerie ze nu nog thuishoren. Het is de bedoeling dat alle archieven onder de con trole vallen van het Directoraat-Generaal voor de Staatsarchieven en dat het Directoraat de eerste au toriteit is op archiefgebied in Turkije.32 h Over de huidige situatie gesproken, wat is de ach tergrond van de belangrijke ontwikkelingen die het Turkse archiefwezen doormaakt, vooral de toenemen de openheid en de grote vorderingen op het terrein van de ontsluiting van de archieven b: Ik denk dat er verscheidene oorzaken zijn. Aller eerst intern: als vanzelf kwam het vraagstuk van de archieven en de noodzaak van een goede archief- zorg naar voren toen we geconfronteerd werden met de enorme toename van de bestanden. Maar ook van buitenaf kwamen de impulsen: de Turkse administratie werd in het nauw gebracht door poli tieke ontwikkelingen. Hierbij doel ik met name op de situatie met betrekking tot de Armeniërs. Met behulp van originele archieven kunnen claims weerlegd worden. De catalogus die we hierover sa mengesteld hebben, is gezonden naar de belang rijkste instituten in de wereld.33 De rijke Osmaanse archieven zijn voor een aantal landen de enige au thentieke bron van kennis van het verleden. Met deze archieven kan het grondeigendom van de Bos nische moslims in het voormalige Joegoslavië tot in de zestiende eeuw worden aangetoond en de claims van de Serviërs weerlegd. Al deze factoren samen betekenen een impuls om de toegang tot de archie ven te verbeteren en om ons personeel bij de archie ven, maar ook op de departementen, een adequate opleiding te geven.34 hHeeft u bijzondere wensen voorde toekomst BEen groot probleem is dat de archieven de laatste zeventig jaar toch wel verwaarloosd werden. Dat we de benodigde gelden kregen lag vooral hieraan. Nu de archiefwetgeving aangepast is, gaat onze aan dacht uit naar een groot aantal projecten: we hebben automatiseringsplannen voor de Osmaanse archie ven, we zijn bezig met de oprichting van een insti tuut voor restauratie en conservatie en een voor mi croverfilming. Het doel is om deze projecten in 1994 gereed te hebben. Het is te hopen dat het werk waar we mee begonnen zijn, in de toekomst voortgezet wordt, ook al zal ik dan niet meer op deze post zijn. Besluiten tugra van Sultan Ahmetu (1692) 226 Tugra Summary De tugra was een ornamenteel monogram van de Osmaanse sultans en werd gebruikt als een soort of ficieel geschreven zegel, gelijk aan een handteke ning. De oorsprong ligt in de begintijd van het Os maanse rijk en bleef tot het einde hiervan in ge bruik. De tugra werd uitsluitend gebruikt voor officiële besluiten van de sultan. In latere perioden is het teken ook terug te vinden op munten, ko ninklijke vlaggen en zelfs op gebouwen. Op de dag van zijn installatie werden voorbeelden van tugra's aan de sultan gepresenteerd en de door hem uitge kozen tugra bleef onveranderd gedurende zijn rege ringsperiode. De kroonprinsen mochten een tugra gebruiken wanneer zij aangewezen waren voor het bestuur over een vorstendom. In principe gebruik te een sultan er één, maar hij kon ook verschillende uitkiezen.33 'Treasury of archives'. Archives in Tur key For a long time Turkish archives - especially those dating from the Ottoman Empire - were in accessible to the researcher. The history of Europe was written partly without these archives. In recent years important developments have taken place in Turkey as far as archives and their accessibility are concerned. A closer look at some of the leading archives in Turkey: the State Archives containing the Ottoman archives in Istanbul and the State Archives of the Republic in Ankara. The article concludes with a short interview with Ismet Binark, director-general for the State Archives in Turkey. Noten 1 Hazine-i Evrak, 'schatkamer der ar chieven', is een term die gebruikt werd tijdens de Osmaanse periode. Osmanh Fermanlan-Ottoman Fermans (\stznb\A, 1992) 16. Over de Turkse archieven is nog weinig gepubliceerd. Zelfs niet in de Engelse, Franse, Duitse en Ameri kaanse archieftijdschriften. Naast hetinnooti4 genoemde artikel van Lewis is er een bijdrage verschenen van Paul Wittek in Byzantion: 'Les Archives deTurquie',xm (1938) 691 -699. Hij publiceerde dit naar aanleiding van het verschij nen van het eerste deel van het archieven overzicht van het Topkapt Sarayi (zie: 'toegangen op de archieven'). 2 F. Braudel, LaMéditerranéeetle monde méditerranéen h l'epoque de Philippeu,dedii (Parijs, 1966; 2edruk) 523. Dit is een citaat uit de tweede druk van zijn werk. In de eerste druk Parijs, 1949) 1101 ontbreekt de opmerking over de toegankelijkheid van de Turkse ar chieven. 3 De bezoeken aan de staatsarchieven in Istanbul en Ankara vonden plaats eind april/begin mei 1993. Veel medewerking en waardevolle informatie kreeg ik op het Direc toraat Generaal voor de Staats archieven. Ismet Binark (direc teur-generaal) en Necla Ilemin (tolk) ben ik veel dank verschul digd. Van drdrh.c. M. Kiel (Bonn) kreeg ik nuttige informa tie. Voor opmerkingen en correc ties dank ik Erdogan A^ikgöz, Nicoline Hofland en E. Lievense- Pelser. 4 Het oude paleis, gebouwd na de verovering van Constantinopel, is niet bewaard gebleven. Het lag centraal in de stad, waar nu de Universiteit van Istanbul staat. 5 Zie voor de Turks-Nederlandse relaties met name: G. R. Bosscha Erdbrink, At the Threshold of Felicity: Ottoman - Dutch relations duringthe embassy of Cornells Calkoen at the Sublime Porte 1/26-1/44 (Ankara, 1975) en H. Theunissen, A. Abelmann en W. Meulenkamp, red., Topkapi& Turkomanie. Turks - Nederlandse ontmoetingen sinds 1600 (Amster dam, 1989). 6 S.Türkoglu, The Topkapt Palace (Istanbul, 1992); F. Davis, The Palace ofTopkapi in Istanbul (New York, 1970). 7 Archivumxv (1965) 345, 346. 8 Zie verder: 'Toegangen op de archieven'. 9 F. Babinger, Mehmedthe Conquerer and his rime (ed. Wil.C. Hickman; Princeton, 1992) 500- 501. De bibliotheek is genoemd naar de stichter van het huidige gebouw, sultan Ahmetm. 10 Zie de literatuur genoemd bij Babinger, Mehmet, 501 (noot4i). 11 H.Lampo.'Deportulanenvanhet onmogelijke', Kartografisch Tijd- schriftix (1983) 29-45. 12 Het gebouw is gehuurd door het [22 7]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 38