'Schatkamer der archieven' Het archiefwezen in Turkije1 Peter Hofland Mr-* ^j3 Uj—vT<v*' )L^a5 'J# c?" JL>> 1 J==>ib j Pagina uit het manuscriptW&ika en Gülsah, z« z/e bibliotheek van het Topka- piSarayi. Foto in: S. Türkoglu, TheTopkapi Palace 'Ily a, en effet, de riches, de magnifiques archives turques qui n'intéressent rien de moins que la moitié du domaine de la Méditerranée. Seulement ces archives attendent d'etre classées et restentd'un acces difficile'P [216] Met voorgaande woorden gaf de Franse historicus Fernand Braudel in 1966, in de bronnenverant- woording van zijn magnum opus over de geschie denis van de Middellandse Zee, in twee kernachti ge zinnen een typering van de archieven in Tur kije. Lange tijd is de inhoud van deze archieven, waarbij het met name gaat om die van het Os- maanse Rijk, gesloten gebleven voor onderzoek. De geschiedenis van Europa moest voor een deel worden geschreven zonder dat deze archieven ge raadpleegd konden worden. Ook Braudel moest dit feit accepteren. Het is wel zeker dat zijn werk er anders had uitgezien wanneer hij uit de Osmaanse archieven had kunnen putten. Zijn beschrijving van de Turkse archieven is echter al weer enigszins gedateerd en het is de vraag of de huidige situatie daarmee nog in over eenstemming is. Peter Hofland, medewerker van het Amsterdamse Gemeentearchief en redacteur van het Nederlands Archievenblad, bracht een be zoek aan de archieven in Istanbul en Ankara en doet verslag van de veranderingen die het archief wezen in Turkije heeft doorgemaakt.3 Het land blijkt op archiefgebied verrassend modern te zijn en het verzoek van Turkije om aansluiting bij de Europese gemeenschap kan, wanneer de situatie op cultureel gebied bepalend zou zijn, zonder meer worden ingewilligd. Aan het eind van het artikel is een kort vraagge sprek opgenomen met Ismet Binark, directeur-ge neraal voor de staatsarchieven. Affieeldingvan een Tugra (zie blz. 227) Op het hoogtepunt van zijn macht reikte het Os maanse rijk over drie continenten. De Balkan, Griekenland, het Nabije Oosten tot aan Mekka en Medina, Egypte en de Noordafrikaanse kust wer den door de Osmanen veroverd. Het uitgangspunt van hun macht (rond 1300) was slechts een klein vorstendom geweest in Klein Azië, waarover Os man (de 'naamgever' van het rijk) regeerde. De machtsuitbreiding was vooral ten koste gegaan van het Byzantijnse gebied, maar daarnaast kwamen ook de bezittingen van Italiaanse steden als Venetië en Genua en van Hongarije aan de beurt. Uiteinde lijk werd vrijwel het gehele gebied rond de Middel landse Zee door de Osmanen beheerst. Zoals bij de meeste grote rijken het geval is, wa ren er al snel tekenen van verval. Door conservatis me raakte de Osmaanse staat steeds verder achter op. In de loop van de negentiende eeuw wisten de meeste onderworpen gebieden hun vrijheid te ver krijgen. Mustafa Kemal was het die, na een roerige periode, in 1923 de Republiek uitriep en de Turken hun gevoel van eigenwaarde hergaf. Sinds die tijd oriënteert het land zich vooral op de westerse we reld. Topkapi Sarayi Toen de oude hoofdstad van het Byzantijnse Rijk, Constantinopel, in 1453 in handen van de Turken viel, was het duidelijk dat dit de nieuwe hoofdstad van de Osmanen zou worden. De eerdere hoofdste den, Bursa en Edirne, liggen daar weliswaar niet ver vandaan, maar konden niet op tegen het prestige van Constantinopel. De stad kreeg de Turkse naam Istanbul. Bijna vijfentwintig jaar na de verovering van de stad gaf sultan Mehmed 11, bijgenaamd de Verove raar, opdracht tot het bouwen van een paleis op wat een van de mooiste plekken van de stad is.4 Liggend op een heuvel en ingeklemd tussen de Aya Sophia en de Bosporus ligt het Topkapi Sarayigenoemd naar de kanonnen die voor de poort stonden (top kanon, kapt poort, sarayi paleis). Een 1400 me ter lange muur omgaf het paleis, waar tot ver in de negentiende eeuw gebouwen werden veranderd en toegevoegd. Op deze plek kwamen gezanten hun geloofsbrieven en geschenken aanbieden aan de sultan. Zo ook bijvoorbeeld de eerste Nederlandse gezant in Istanbul, Cornelis Hagain 1612.5 Tegenwoordig is het Topkapi een museum en een van de drukst bezochte toeristische beziens waardigheden van Istanbul.6 Sieraden, porseleinen [217]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 33