1 Inhoud Nederlands Archievenblad wens was in de oude archieven zijn beroep te vin den. In Stiphout, een gemeente die nu in Helmond is opgegaan, begon hij in 1954 z'jn loopbaan. In 1956 keerde hij terug naar zijn geboortedorp, waar hij tot 1963 bleef werken in de registratuur. Hij heeft Brabant eigenlijk nauwelijks verlaten. Alleen een korte uitstap van twee jaar maakte hij naar het Gelderse Druten. Maar het Brabantse land trok te sterk! Na eerst in Eindhoven als registratuurambtenaar belast te zijn geweest met het afvoeren en vernieti gen van archiefstukken, stapte hij in 1968 als sta giair over naar het Eindhovense stadsarchief. Daar werd hij door mr Toon van Agt ingewijd in de ge heimen van de oude archieven. In 1970 behaalde hij zijn middelbaar archiefdiploma. De oprichting van het Streekarchivariaat Langs Aa en Dommel en zijn benoeming aldaar in 1976 was de kans van zijn leven. Met grote inzet begon hij aan de boeiende taak om een eigen archiefdienst te leiden. Juist dat bleek hem op het lijf geschreven te zijn. Met bescheiden middelen, vooral in de perso nele sfeer, zette hij zijn dienst op poten. Een aantal vrijwilligers en enkele mensen in het kader van de sociale werkvoorziening werden zijn medewerkers. Met hen bouwde hij een goede verhouding op. En dat contact met mensen, hoe introvert hij zelf ook over kwam, was uiterst plezierig. Hij vocht voor hen en hij toonde belangstelling voor hun wel en wee. Samen met hen deed hij alles. In alle stilte werd er veel werk verzet. Zijn belangstelling voor mensen bleef echter niet beperkt tot hen, die hem in zijn dagelijkse bestaan omgaven. Ook mensen, die als vage grijze silhouet ten in de archieven opdoken, hadden zijn niet afla tende belangstelling. Door zijn onderzoeken kre gen zij weer kleur en gestalte. Ook in zijn vrije tijd werd vaak gewerkt voor het ar chief. Het ging dan met name om onderzoek naar veldnamen. Verder zagen brochures over gilden het licht en verschenen er artikelen over diverse onder werpen. Hij gaf cursussen 'oud schrift' en werkte mee aan de oprichting van heemkundekringen en aan de heroprichting van slapende gilden binnen zijn werkgebied. Hoezeer de mensen hem hebben weten te waarde ren, bleek wel op het moment dat hij naar zijn laat ste rustplaats werd begeleid. Zijn eigen St.-Anna- gilde uit Nuenen was er om hem met gilde-eer te begraven, samen met afgevaardigden van bevriende gilden. Ze hadden zich uitgedost met hun fraaie kostuums, met hun vanen, omfloerst met de zwarte tule. Zijn koren waren er ook. Hoe vele repetities had hij niet begeleid. Altijd was hij bereid s zondags de hoogmis te spelen. Bijna onafgebroken was hij van af zijn zestiende jaar kerkorganist. Daarnaast bege leidde hij op piano en orgel ook profane koren bij repetities en uitvoeringen. Hij was de oprichter van de Werkgroep Concerten Vollebrechtorgel te Erp. Als archivarissen hebben we een goede vriend, een harde werker en een echte collega verloren. In zijn geschriften leeft hij voort: van zijn inventarissen van de dorpsarchieven van Woensel, Nuenen, Veg- hel, Dinther, Heeswijk, Schijndel, Erp, St. Oeden- rode en Liempde, tot zijn Noord-Brabantse Plaats namen en zijn publikaties over de schuttersgilden van Nuenen, Veghel en Schijndel. Teleurstellend was voor hem wel het geruisloze af scheid van de dienst die hij in Veghel had opge richt. Als gevolg van de schaalvergroting binnen het Brabantse archiefwezen, wachtte hem een twee de krachttoer. Een nieuwe dienst met de oude naam op een andere plaats. Hij zette zich weer aan de arbeid en bouwde opnieuw. Zeker, het is zoals burgemeester Frits Speetjens van Oirschot verwoordde: 'Wim, wat laat je achter? Een ontroostbare Gerda en kinderen, familie en ve le vrienden, vele collega's en mensen die je dierbaar waren en die jou erg mochten. Maar wat je als vak man, als streekarchivaris achterlaat is allesbehalve ontredderd. Het is een schitterende nalatenschap, een geestelijk testament, een instituut dat geschie denis schrijft. L. C.J. M. Rouppe van der Voort [152] hp jaargang 97 nummer 3 september 1993 ai 2( 5' VI 0 3 S' a P.K. DOORN, R. VAN HORIK, M. BALKESTEIN, R.M. VAN DER ZWAN - Digitaliseren en ontsluiten van historische bescheiden 154 jet spits - Het geheugen van de stad 171 j.c. kort-Jaarstijlen van adellijke families 197 peter jan margry-Archieven in het'Stenen tijdperk' 207 peter hofland - Schatkamer der archieven 216 Kroniek 229 Bespreking van boeken 239

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 1