Ledenvergadering probleem heeft en zijn wens om het hele archief op CD-ROM te zetten uit geldgebrek niet gehonoreerd kan worden, tenzij hij zijn eigen WAO-gat zou repa reren, en dat in een situatie dat hij ai twee maanden geen salaris had ontvangen.' Liefdewerk-oud pa pier was de conclusie. Dat kan natuurlijk niet. De Koninklijke van zal daarom op donderdag 17 juni in de aula van de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag een bijeenkomst wijden aan selectie en ver nietiging - nadere berichten volgen, evenals de No ta-Klep, in Nieuws van Archieven. En dat brengt me bij de vereniging. Wat er in het afgelopen jaar allemaal is gebeurd kunt u lezen in het gepubliceerde jaarverslag dat direct als agenda punt 4 aan de orde komt. Wat u daar niet uitvoerig in leest, is wat er achter de schermen is gebeurt aan het strategisch plan. Ik zal dat nu niet in detail uit de doeken doen, maar enkele zaken wil ik alvast aan u melden. Na de ledenvergadering in Lelystad heeft het bestuur zich gebogen over de vraag hoe nu verder. De conclusie was dat het plan op een aantal punten, onder andere het gedeelte over de coördi nerende rol van de vereniging, opnieuw geformu leerd zou moeten worden. Verder was duidelijk dat er nader overleg en nader onderzoek nodig was. Nader overleg, in eerste instantie informeel, met de andere groeperingen in het archiefveld heeft zich grotendeels tussen oktober en nu voltrokken. Daarbij bleek dat de verhoudingen in archiefland helaas gecompliceerder zijn dan ze lijken - hoewel blijkens recente contacten toch een voorzichtig op timisme gerechtvaardigd is. En nader onderzoek naar de vereniging zelf richtte zich op de vragen wat voor vereniging zijn wij eigenlijk, wie zijn onze le den, hoe komt het dat het ledental stabiel blijft, ter wijl er wel jaarlijks nieuwe vakgenoten bijkomen? Dat onderzoek is nog niet helemaal afgerond, maar de eerste conclusies zijn dat de van vrijwel alle diensthoofden in zich verenigt, dat de van een groot aantal jonge leden heeft (ongeveer 28%, na 1986 van de archiefschool gekomen) en dat onge veer 32% een baan heeft die niet in de Almanak voorkomt (de gepensioneerden zijn buiten be schouwing gelaten). Dat moet gevolgen hebben voor de vereniging. Welke dat zullen zijn, zal het bestuur u tijdens de najaarsledenvergadering, tesa- men met een nieuwe versie van het strategisch plan voorleggen. De najaarsledenvergadering is op don derdag 7 oktober in 's-Hertogenbosch. En nu u toch in de agenda's kijkt: op 25 en 26 november zijn er de KVAN-studiedagen (tweedaags), waar diverse thema's die samenhangen met de moderne archief- problemen worden behandeld. Het wordt tijd tot een afronding te komen. Aan het begin van dit verhaal beloofde ik u een rode draad. Mag ik die zo formuleren. Het Neder lands archiefwezen bevindt zich op een moment dat er op vele gebieden - opleiding, mlg's, organi satie van de archiefstructuur, selectie en vernieti ging, aard van de beroepsvereniging - een funda mentele keuze moet worden gemaakt. Een keuze voor de toekomst. En ik zou willen dat die ook in overdrachtelijke zin voor de toekomst is, vanuit een positieve en duidelijke visie op de richting die het vak moet gaan: we moeten kiezen voor de toekomst en we doen dat om het verleden te behouden. Noten 1 De aangehaalde aflevering van het vp Ro-televisieprogramma Keek op de Week werd uitgezonden op zi maart 1992. Dat mijn inschat tingvan Brongers' toestand correct was, blijkt uit de uitzending van 11 april, toen Brongers overspan nen met ziekteverlof werd ge stuurd. [148 Notulen van de ledenvergadering van 23 maart 1993 te 's-Gravenhage 1 Opening De voorzitter heet alle aanwezigen van harte wel kom, in het bijzonder het erelid V.d. Hoek Ostende en de leden Andreas, Baas, Boon, De Bruin, Van Bussel, Henskens, Van Hezik, Hoogewoud, Huis mans, Klomp. Kooien, Koot-Lever, Nijholt, De Rop, Schillemans, Straatsma, Suijs, Van der Velden, Witmer en Wolff, die voor het eerst een ledenverga dering bijwonen. Berichten van verhindering zijn binnengeko men van de heer dr J.E.A. Boomgaard (Gemeente lijke Archiefdienst Amsterdam), en de heer drs A. Vos (Stadsarchief 's-Hertogenbosch). 2 Mededelingen Onlangs is het erelid dr W.J. Formsma 90 jaar ge worden. Het bestuur heeft hem namens de gehele vereniging met een attentie gelukgewenst. De voorzitter herdenkt de leden die in de afge lopen maanden zijn gestorven: Chris Jansen, be- drijfsarchivaris van Philips en actief lid van de Commissie Buitenland van de kvan; Wim Corne- lissen, de veelzijdige streekarchivaris van 'Langs Aa en Dommel'; J.W.C. van Campen, oud-gemeente- archivaris van Utrecht; A.H. Jansen, werkzaam in de archiefzorg in de Lopikerwaard. Vervolgens spreekt de voorzitter haar jaarrede uit (zie pagina 145 e.v.). 3 Notulen De notulen van de vergadering van 18 november 1992 worden ongewijzigd vastgesteld, met dank aan de samensteller. 4 Jaarverslag Door de voorzitter wordt er op gewezen dat er in het jaarverslag over 1992 enkele onjuistheden ge slopen zijn. Zo is bij de sub-commissie buitenland (§6.2) de naam van de heer drs Th.H.P.M. Tho massen weggevallen. Het verslag van de werkgroep gba is abusievelijk niet opgenomen, terwijl onder de rubriek Financiën (§5) een verkeerde optelling van het ledental werd vastgesteld. 5 Financiën Jaarrekening 1992 De penningmeester geeft een korte uiteenzetting van de financiële uitkomsten van 1992. Hij consta teert dat meevallers aan de inkomstenkant tegen vallers aan de uitgavenkant ruimschoots hebben gecompenseerd. Het verhogen van de inkomsten zal een blijvende zorg zijn voor het bestuur. Het ho pelijk in de nabije toekomst uit te breiden VAN-bu- reau en de constante kwaliteitsverbetering van de periodieken blijven zwaar drukken op het financië le reilen en zeilen van de vereniging. Vervolgens wordt de jaarrekening door de leden vergadering bij acclamatie goedgekeurd. Verslag kascommissie De kascommissieleden Veen en Janssen verklaren bij monde van eerstgenoemde dat hen gebleken is dat penningmeester Mathijssen de verenigingspen ningen op een verantwoorde en correcte manier heeft beheerd. Zij complimenteren, naast de pen ningmeester, tevens de heer Van Venetië, gedele geerd administrateur bij het administratiebureau Van Spaendonck bv te Tilburg, voor het geleverde werk. Op voorstel van de kascommissie wordt de penningmeester bij acclamatie door de ledenverga dering gedechargeerd voor zijn gevoerde beleid. [i49]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 35