Verenigingsnieuws Jaarrede van de voorzitter: Kiezen voor de toekomst Recueilde délais de conservation des documents communs des ministères et organismes gouvernementaux (Quebec, 1988). B.R. Ricks en K.F. Gow, Gestion of resources of information (Cincinna ti,z.d.). Moten Dit artikel is een enigszins bewerkte versie van het verslag dat mw Lau- reys publiceerde in het tweemaan delijks magazine van de vvb a d Bibliotheek- en Archiefgids 69 (1993) 79-87. De redactie van het nab dankt de auteur en de redactie van Bibliotheek- en Archiefgids voor de bereidwilligheid de tekst voor overname ter beschikking te stellen. Een bewaar- en vernietigingslijst is een systematische opsomming van categorieën archiefbescheiden die in aanmerking komen voor perma nente bewaringofvooronmiddel- lijk of op termijn uit te voeren ver nietiging (H. Coppens, Archiefter- minologie. Archieftermen voor gebruik in het Rijksarchief (Brussel, 1990) 24, nr. 51De internationaal aanvaarde term is lijst van voor ver nietiging vatbare en van te bewaren archiefbescheiden: Dictionary of Archival Terminology (Miinchen, New York, Londen, Parijs, 1988-2) 131, nr. 378. 3 De term'calendrier de conserva tion' is niet officieel erkend en leidt soms tot verwarring. Vandaar dat bij de vraag naar voorbeelden van bewaarkalenders voor de ten toonstelling 'Exposition sur le calendrier de conservation', aan de Université de Montreal (2 sep tember 1992) verschillende rijks archieven deze term verkeerd heb ben geïnterpreteerd en publikaties over andere onderwerpen hebben opgezonden. 4 Tableau de tri document décrivant les archives d'une administration, d'un service ou d'une institution, indiquantles documents a conserver en raison de leur valeur archivistique et donnant autorisation permanente d'éliminer les autres documents, soit après des délais précis, soit dans des circonstances déterminées Dictionary of Archival Terminology 131,nr. 378). 5 Het preseminarie greep plaats van 31 augustus tot 3 september 1992 aan de Université de Montréal. Dit verslag werd opgemaakt op basis van de referaten en praktische oefe ningen van Carol Couture (Cana da), Christine Pétillat (Frankrijk), Thiam M'Baye (Senegal), Jacques Grimard (Canada)Suzanne Provost (Canada), Michel Léves- que (Canada) en José Maria Jardim (Brazilië)aangevuld met de in breng van de deelnemers aan het se minarie. 6 Deze termen komen niet voor inde Dictionary. 7 In Québec gebruikt men de term documenten in plaats van beschei den. 8 Voorbeeld: bewijsstukken van betaling, de briefwisseling van een dienst en de personeelsdossiers zijn series. Het is dikwijls moeilijk series samen te houden omdat be paalde diensten andere benamingen en andere bevoegdheden krijgen. Organogrammen worden geregeld gewijzigd. Het meest logische is te ordenen volgens functie. 9 In Québec spreekt men overactie ve, semi-actieve en inactieve fase i.p.v. over dynamische, semi- statische en statische fase. In de Dictionary die in voorbereiding is (3 euitg.) noemt men de 'phase active', de 'archives courantes' ensemble des documents d'archives conservés dans les services d'origine pour le traite- ment des affaires); de 'phasesemi- active', 'archives intermédiaires' ensemble de documents qui, tout en ayant cessé d'être considérés comme des archives courantes, ne peuvent encore, en raison de leur intérêt administratif, faire l'objet de tri et d'élimination, et générale- ment conservés dans un centre de préarchivage)de 'phase inactive' wordt 'archives définitives' of 'archives historiques' genoemd. Wij pleiten voor het gebruik van definitief archiefdat een minder pej oratieve connotatie heeft dan statisch archief (bronCatherine Dhérent). I o I n Québec spreekt men van een documenteninventaris. II Zie punt 6.2. 12 In de internationale archief terminologie wordt deze term niet gebruikt. 13 De term 'essentiële bescheiden' bestaat niet in de internationale ar chiefterminologie. 14 De termen primaire en secundaire archiefbestanddelen ('pièces pri- mairesetsecondaires') bestaan niet in de internationale archieftermi nologie. 15 In België gebruikt men de term 'be- waarniveau' (H. Coppens, Archief terminologie, 26, nr 57). [I44] Tijdens de ledenvergadering van 23 maart 1993 te 's-Gravenhage sprak de voorzitter mw drs Yvonne Bos-Rops haar jaarrede uit. Dat 'de verhoudin gen in archiefland helaas gecompliceerder zijn dan ze lijken', zoals de voor zitter opmerkte, heeft ook alles te maken met de ingrijpende ontwikkelin gen welke zij aanstipt. Dames en heren, Artikel 18 van het eerste reglement van de van, dat dateert van 17 juni 1891, luidt: 'op de jaarvergade ring brengt de voorzitter verslag uit en legt de pen ningmeester rekening en verantwoording af over zijn gehouden beheer'. De huidige statuten hebben een andere formulering, maar de gewoonte dat de voorzitter verslag doet is ongewijzigd gebleven. Het verslag verschuilt zich traditioneel achter het agen dapunt 'mededelingen' op een voorjaarsledenver gadering. Meestal was dit gewijd aan een overzicht van de ontwikkelingen op het gebied van het ar chiefwezen in het afgelopen jaar. De laatste jaren echter hebben de voorzitters deze gewoonte verla ten en één aspect van het vak belicht. Ik zal vandaag terugkeren tot de oude gewoonten en trachten in kort bestek voor u een overzicht te geven van de be langrijkste dingen die in het verenigingsjaar 1992- 1993 in 'archiefnederland' zijn voorgevallen. Om nu niet helemaal te breken met de nieuwe lijn heb ik aan wat ik u ga zeggen wel een rode draad gege ven. Aan het eind van mijn verhaal zult u merken dat die luidt: 'kiezen voor de toekomst'. Ik wil mijn verhaal beginnen op de voorjaarsleden vergadering van de vereniging in mei 1992 in Lely stad. Op diezelfde dag werd daar het Rijksarchief in Flevoland geopend, waardoor de parallellie tussen de staatsinrichting van Nederland en de organisatie van het archiefwezen op rijksniveau wordt gehand haafd. Op gemeentelijk niveau is er in dit opzicht weinig te melden. Er kwam slechts een nieuwe ar chiefdienst tot stand (het streekarchief Kesteren, Lienden, Echteld, Maurik); de gemeente Ede zette de plaats van archiefambtenaar ter secretarie om in een volwaardig gemeentearchief (als gevolg waar van, zoals verschillenden onder u al zullen weten, de vereniging vrijwel zeker haar bureaudirecteur zal zien vertrekken) en vier gemeenten in het oosten van de provincie Utrecht kwamen op het gebied van de archiefzorg tot een overeenkomst met de ge meentearchivaris van Amersfoort. Voor de werkgelegenheid van vooral jonge colle ga's biedt het tempo waarin nieuwe banen op ge meentelijk vlak tot stand komen een weinig hoop vol perspectief. Ook het verloop in bestaande func ties is gering. In 1992 werden er in Nieuws van Archieven door rijks- en gemeente-, dan wel streek archieven in totaal 19 banen aangeboden, zes voor hoger archiefambtenaren en 13 voor middelbaren. Andere instellingen hadden nog eens drie banen (voor 1991 waren de cijfers drie voor hogeren, ex clusief pivot, zestien voor middelbaren en zes voor de overige instellingen). Terecht heeft mw Erkelens het bestuur van de Koninlijke van er tijdens de le denvergadering in Lelystad op gewezen dat er aan dacht moet komen voor loopbaanbeleid. Van cruciaal belang hierbij is de opleiding. Zoals bekend bevindt de Rijks Archief School zich op dit moment in een fase van verandering. Daarbij spe- [145]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 33