maire archiefstuk/dossier en het secundaire archief stuk/dossier, zelfs indien de inhoud van twee archiefstukken/dossiers overeenstemt.15 Zo is het personeelsdossier bewaard in de centrale dienst voor Personeelszaken primair. Het personeelsdos sier, eventueel zelf aangelegd of aangevuld door een diensthoofd, bewaard in zijn kantoor, is secundair. 6.4 Verspreiding en toepassing van de bewaar- en vernietigingslijst De bewaar- en vernietigingslijst kan enkel functio neren indien het personeel van de instelling terde ge geïnformeerd is. Van zodra de bewaar- en vernie tigingslijst gedrukt is, moet zij in de hele admini stratie worden verspreid en toegepast. De meeste instellingen stellen per dienst een persoon aan die nagaat of de bewaar- en vernietigingslijst conform is aan de afgesproken bewaartermijnen en die er voor zorgt dat de bescheiden op het juiste ogenblik worden overgebracht naar de archiefruimte. Er moet bijzondere aandacht worden besteed aan de identificatie en de behandeling van vertrouwelijke bescheiden die voldoende afgeschermd moeten worden. Wanneer dergelijke bescheiden hun nut verliezen en geen historische waarde bezitten, moe ten zij worden vernietigd. Na de inventarisatie kun nen bepaalde bescheiden uit de kantoorruimten worden opgehaald. 6 5 Herziening Normaal gesproken moet een instelling maar één keer om de zo a 30 jaar instaan voor de inventari satie van de bescheiden en de uitwerking van een bewaar- en vernietigingslijst. Niettemin zal de be waar- en vernietigingslijst in de loop van die perio de waarschijnlijk moeten worden aangepast. De meest efficiënte methode is dit te doen na bepaalde perioden. Aangezien sommige reglementen kun nen veranderen, is het mogelijk dat sommige series vlugger kunnen worden vernietigd of langer be waard moeten blijven dan aanvankelijk was be paald in de bewaar- en vernietigingslijst. Indien de bescheiden dikwijls geraadpleegd worden, kunnen de bewaartermij nen verlengd worden. 6 6 Handleiding bij de bewaar- en vernietigingslijst In een handleiding bij de bewaar- en vernietigings lijst moet toelichting worden verstrekt over de ma nier waarop de bewaar- en vernietigingslijst werd uitgewerkt, over maatregelen voor herziening en over de procedures voor het overbrengen en vernie tigen van bescheiden. 7 Week van de Archiefordening Sommige Canadese instellingen organiseren elk jaar een 'Week van de Archiefordening'. Tijdens die week bestudeert elke afdeling haar eigen beschei den, vernietigt de bescheiden die geen nut meer hebben en brengt de bescheiden over naar de ar chiefruimte. Elke afdeling moet een verslag indie nen inzake de hoeveelheid bescheiden en de over brenging van bescheiden naar de archiefruimte. 8 Conclusies en persoonlijke bedenkingen Dit seminarie heeft eens te meer duidelijk gemaakt dat de rol van de archivaris begint in de dynamische fase. Een goede ordening van bij het opmaken van bescheiden is niet alleen noodzakelijk voor het effi ciënte beheer, maar betekent een enorme besparing in de volgende fasen met inbegrip van de statische. De tijd die de archivaris investeert in de dynami sche fase rendeert in hoge mate in de semi-statische en de statische fase. In het Canadese model is de vervaardiging van re gistratuurinventarissen het begin van alles. Uit erva ring weten we dat de snelste methode om een derge lijke inventaris op te stellen erin bestaat via een vra genlijst gegevens te verzamelen omtrent volume en type van bescheiden op elke dienst. Hierbij worden we vaak met problemen geconfronteerd. Zo hebben de personen die de vragenlijst invullen vaak geen er varing met de procedures van de registratuurinven taris en interpreteren zij de richtlijnen op verschil lende manieren. In dat geval zullen de gegevens wei- [142] nig samenhang vertonen. Een vergadering met de betrokkenen vóór het uitdelen van de formulieren kan die problemen grotendeels voorkomen. Een an der probleem is dar de ambtenaren het invullen van de vragenlijst als extra werk beschouwen. Sommi gen zullen het belang van de vragenlijst niet inzien. In dat geval zal het invullen van het formulier mis schien op de lange baan worden geschoven of zal de verstrekte informatie onvolledig of foutief zijn. Een enthousiaste archivaris die deze taak zoveel mogelijk tracht te vereenvoudigen kan, met de steun van de directie, de wrevel ten aanzien van het project weg nemen zodat de kans op degelijk ingevulde formu lieren aanzienlijk verhoogt. Een enquête omtrent het fysische bestand van de bescheiden vergt heel wat tijd. Nochtans is deze methode ongetwijfeld de meest doeltreffende om uitsluitsel te krijgen om trent het volume, het type, de gegevens en de plaat sing van de bescheiden binnen een instelling. Een combinatie van vragenlijst en enquête en een ge sprek met het diensthoofd of de archiefverantwoor- delijke is de meest efficiënte oplossing. Québec heeft een progressieve archiefwetgeving die alle instellingen verplicht een door de bevoegde mi nister goed te keuren bewaar- en vernietigingslijst op te stellen. Dit is het meest opvallende verschil tus sen de Belgische en de Canadese situatie. Toch kun nen wij ons niet van de indruk ontdoen dat de Cana dezen bij het vastleggen van bewaartermijnen veel minder dan wij rekening houden met de historische en culturele waarde van bescheiden. Dat komt wel licht omdat zij veel minder oude bescheiden bezit ten. De meeste Canadese lesgevers en deelnemers voelden weinig banden met het verleden. Ze wens ten trouwens niet als 'archivarissen' te worden aange sproken aangezien die term voor hen een negatieve connotatie heeft. Ze beschouwen zichzelf eerder als 'record-manager' of'gestionnaire de documents'. Het is wel jammer dat de functie van de computer bij het opmaken van een bewaar- en vernietigings lijst in dit seminarie helemaal niet werd behandeld. Ook werd te eenzijdig de nadruk gelegd op makke lijk herkenbare series terwijl de problematiek van selectie en vernietiging op dossierniveau bijna niet aan de orde kwam. Bijzonder navolgenswaard is het Canadese ini tiatief om jaarlijks een 'Week van de Archieforde ning' te plannen. Summary Towards an integrated archives ad ministration. The records schedule In the integrated archives administration the administra tive, legal, cultural and scientific value of the ar chives is taken into account. The records schedule is an outstanding instrument in the practice of archival management of this kind. This was the subject of a seminar held in Montreal, prior to the international congress on archives. A report. Aanbevolen literatuur L. Chabot, C. Laurin en M. Léves- que, Guide d'application d'un calen- drier de conservation des documents (Québec, 1990). C. Couture en J.-Y. Rousseau, Les archivesauXXesiècle: une réponse aux besoins de I'administration etde la recherche (Montreal, 1982). Exposition surle calendrier de conser vation. Conseil International des Ar chives. xi 1 e Congres International des Archives. Séminairepré-congres, catalogue^ Montreal, 1992). L. Garon, Normesetprocédures ar- chivistiques. Tri des documents tex- tuels (Quebec, z.d.). J. Grimard, ed., Laplacedu calen drier de conservation dans uneappro- che intégrée de I'archivistique (Otta wa, 1992). Guide d'élaboration etdepresenta tion d'un calendrier de conservation des documentsd Tintention des ministères et organismesgouver- nementaux (Québec, 1989). Guide degestion des archives des facultés, départements, écoles, centres de recherche et services de l'Université de Montréal(M.on\.téz\, 1989). Loi sur les archives, in: d'Etapeen étape vers une meilleuregestion des archives au Québec 1n° 2 en 3 (1985); i,n°4(i986);2,n°i (1987); 3,n° 1, (1988)14, n°i (1991). Normes et procédures archivistiques des Archives nationales du Québec (Québec, 1992). [l43]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 32