2 elke doos moet vergezeld zijn van een lijst waar op vermeld staat wanneer de bescheiden toeganke lijk zullen zijn; 3 een kopie van die lijst moet 60 dagen vóór de overdracht aan de anq worden overhandigd. Op die manier kunnen de anq beter het binnenko men en de behandeling van de bescheiden plannen en controleren. In het reglement zijn ook sancties opgenomen voor instellingen die het reglement overtreden. 3 Inhoud van de bewaar- en vernietigingslijst De bewaar- en vernietigingslijst bevat van alle series8 de bewaartermijn in de dynamische en de se- mi-statische fase en de bestemming in de statische fase9. Van elke serie wordt aangeduid: 1 hoelang ze in de administratie (dynamische fase) moet worden bewaard; 2 hoelang ze moet worden opgeslagen in een tus- sendepot als ze nog slechts occasioneel wordt ge bruikt voor administratieve of wettelijke doelein den (semi-statische fase); 3 of ze geheel of gedeeltelijk moet worden bewaard (statische fase) of vernietigd. 4 Doel van de bewaar- en vernietigingslijst Een bewaar- en vernietigingslijst heeft drie belang rijke doeleinden: een vermindering van de beheers kosten, een snelle vindbaarheid en uniformiteit in de bewaring. Deze drie aspecten zijn essentieel voor het welslagen van het hele programma. 4 1 De vermindering van de beheerskosten Een officiële bewaar- en vernietigingslijst vermin dert de beheerskosten aangezien: 1 de vernietiging van nutteloze bescheiden en dubbels en de overbrenging van bescheiden naar de archiefruimte, kostbare kantoorruimte vrijmaakt voor de administratie; 2 het materiaal nodig voor het opslaan van be scheiden - normaal gesproken metalen rekken en dozen - minder duur is dan wandkasten of rekken in kantoorruimten; 3 voor informatie die niet moet worden bewaard, goedkopere dragers kunnen worden aangewend. 4.2 Een snelle vindbaarheid Door de enorme stroom van informatie kan een in stelling onmogelijk alle bescheiden bewaren. De bewaar- en vernietigingslijst vergemakkelijkt en versnelt het terugvinden van bescheiden en voor komt een ongecontroleerde aangroei ervan. Een onderzoek van de Direction générale des ressources van het Ministère du Revenu (Gouver nement du Québec) wees uit dat een verkeerd ge plaatst archiefstuk in 1988 257,97 Can. kostte. Diana Booker kwam in haar studie Cutting paper work in the corporate culture tot de bevinding dat: 60% van al het kantoorwerk bestaat uit opzoe- kingswerk; 75% tot 85% van alle bescheiden die worden be waard nooit meer worden opgevraagd; 3% van alle bescheiden die men nodig heeft nooit worden teruggevonden. Een bewaar- en vernietigingslijst impliceert dat be scheiden na het verstrijken van een bepaalde ter mijn naar een archiefruimte worden overgebracht. De bescheiden die geen enkel nut meer hebben worden dan vernietigd. Zo kunnen nuttige be scheiden nadien ook sneller worden teruggevon den. 4 3 De eenvormigheid in de bewaring Eenvormige bewaartermijnen en regels van over dracht binnen een instelling vereenvoudigen de controles voor afdelings- of diensthoofden. [138] 5 Voorbereiding van de bewaar- en vernietigingslijst 5.1 Enquête: de registratuurinventaris Normaal gesproken gebeurt het opstellen en het uitvoeren van de bewaar- en vernietigingslijst on der leiding van de archivaris van de instelling. In de loop van dit proces moet hij nauw samenwerken met de diensthoofden en de afdelingshoofden van de betrokken instelling ten einde de series van elk kantoor te inventariseren en te evalueren. Vooraleer de instelling een bewaar- en vernieti gingslijst kan opstellen, moeten alle soorten be scheiden geïnventariseerd worden. Dit mondt uit in een registratuurinventaris, een bestandsoverzicht.10 Daarbij moet aandacht besteed worden aan volgen de punten: 1 welk type en hoeveel bescheiden bezitten we? 2 waar worden de bescheiden opgeslagen? 3 bevinden zij zich in de semi-statische of in de sta tische fase? 4 zijn ze van essentieel belang?11 Om het project te doen slagen, is de toestemming van de verantwoordelijke overheid en de inzet van personeel vereist om de registratuurinventaris te helpen opstellen. De samenwerking met ambtenaren van de ver schillende diensten is essentieel om te komen tot een volledige en nauwkeurige inventarisatie. Ge zien het inventariseren van de bescheiden het nor male werk enigszins onderbreekt, moeten de be trokkenen weten dat de directie van de instelling instemt met en veel belang hecht aan de inventari satie. Op die manier kan een beheersprogramma voor de bescheiden worden uitgewerkt. Dat zal la ter de efficiëntie in alle diensten verhogen. In elke dienst moet een persoon aangesteld wor den die verantwoordelijk zal zijn voor het opmaken van de registratuurinventaris. Hiervoor krijgt hij instructies van de archivaris van de instelling. 52 Uitwerking Welke informatie precies wordt verzameld, is af hankelijk van de instelling. Voor elke serie is een formulier vereist (zie de afbeelding op de volgende bladzijde). De registratuurinventaris kan opge maakt worden aan de hand van een gesprek met het diensthoofd of de archiefverantwoordelijke van de bescheiden, aan de hand van een vragenlijst of van een ter plaatse opgemaakte inventaris. Een combi natie van die mogelijkheden is natuurlijk het beste. De archivaris moet vaststellen in welke volgorde de diensten moeten worden benaderd. Van zodra die volgorde is vastgelegd, moet hij inschatten hoe veel tijd elke dienst daarvoor zal nodig hebben. De enquête volgt in drie etappes: de series identifice ren, de nodige omvang berekenen en de bescheiden ordenen. De aanduiding van het volume per serie maakt het mogelijk een planning voor de plaatsing op te maken. De archivaris moet per serie uitmaken of het om bescheiden uit de dynamische of semi- statische fase gaat. De gegevens uit de bescheiden, zoals plaatsing, omvang, titel van de serie of be schrijving, datering, frequentie van raadpleging en wijze van ordening, moeten op het formulier wor den genoteerd. Van zodra de registratuurinventaris klaar is, zal de archivaris de in de formulieren ge bruikte termen eenvormig maken. Hoe beter de re gistratuurinventaris is voorbereid, hoe minder pro blemen er zich zullen voordoen. Dit onderdeel van het werk moet voorkomen dat gelijkaardige series verschillende titels zouden krijgen. Dit nazicht biedt ook de mogelijkheid elke serie die onnodig gesplitst is, opnieuw samen te brengen. 5.3 Interimverslag: evaluatie bescheiden De registratuurinventaris is essentieel voor het op maken van de bewaar- en vernietigingslijst en de planning inzake infrastructuur en personeel. Na het beëindigen ervan, moet de archivaris de toe stand rapporteren aan de leidinggevende instanties via een interimverslag. In dat interimverslag wordt rekening gehouden met de voortgang van de werk zaamheden en worden besluiten getrokken op basis van de op dat moment beschikbare gegevens. Nor- [i39]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 30