Voor een geïntegreerde archivisfiek de bewaar- en vernietigingslijst Véronique Laureys PRINCIPAUX OBJECTIFS 'Alors qu'avant ipoo, la masse documentaire doublait tous les50 ans, en 1950 cette masse doublait tous les 10 ans et aujourd'hui tous les 5 ans'— Michel Lévesque ...In elk beroep van het grootste belang: het formuleren van doelstellingen. Uit: Exposition sur le calendrier de conservation (Montréal, 1992) 15 Voorafgaand aan het grote vierjaarlijkse archiefcongres van de Internationale Archiefraad (icacia), wordt, eveneens om de vier jaar, een belangrijk vor mingsseminarie georganiseerd. Zo waren in september 1992 in Montréal, ter gelegenheid van het 12e internationale archiefcongres, vijftig jonge archiva rissen uit verschillende landen uitgenodigd om deel te nemen aan dit semina rie met als thema pour une archivistique intégrée: le calendrier de conserva tion. Véronique Laureys, attaché-archivaris van de Belgische Senaat, bezocht de studieweek namens de Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek-, Archief- en Documentatiewezen (vvbad). In dit artikel doet zij verslag van haar bevin dingen. Voor de Nederlandse praktijk van selectie en vernietiging is de be schreven Canadese methode om vat te krijgen op administratieve processen bijzonder leerzaam. En passant komen ook enkele aspecten van archieftermi nologie aan de orde.1 [136] 1 Inleiding De geïntegreerde archivistiek houdt rekening met de administratieve, de juridische, de boekhoud kundige, de culturele en de wetenschappelijke waarde van de archieven. Het instrument bij uit stek om de archivistiek zo te beoefenen is de be waar- en vernietigingslijst.2 In Quebec wordt de term 'calendrier de conservation' gebruikt voor 'be waar- en vernietigingslijst'.3 In Frankrijk en Frans talig België is dit 'tableau de tri'.4 De belangrijkste doelstelling van het seminarie was de deelnemers de kans te geven dieper in te gaan op de problematiek van de bewaar- en vernietigings lijst, specialisten ter zake te horen en het verworven inzicht via praktische oefeningen en simulaties te leren toepassen. Daartoe werden ook de Archives nationales du Québec a Montréal, de Archives na- tionales du Canada a Ottawa en het Archief van de Université de Montréal bezocht.5 Dit artikel wil verslag uitbrengen over het seminarie in Montréal en kan eventueel een aanloop vormen tot een latere discussie over archiefterminologie. In Québec wordt een andere terminologie6 ge bruikt voor een aantal begrippen: bewaarkalender ('calendrier de conservation') in plaats van bewaar- en vernietigingslijst; documenteninventaris ('in- ventaire de documents') in plaats van registratuur inventaris (bestandsaanduidingen); actieve, semi- actieve en inactieve fase ('phase active, semi-active et inactive') in plaats van dynamische, semi-stati- sche en statische fase. Verder hebben de Noordame- rikaanse archivarissen (vooral de Canadezen) een zeer specifieke terminologie ontwikkeld betreffen de het dynamische archief die andere archivistische tradities niet kennen: primaire en secundaire stuk ken ('pièces primaires et secondaries'), essentiële documenten ('documents essentiels'), bewaarregels ('régies de conservation'). Deze termen worden ver der in de tekst of in de noten uitgelegd. Eén van de grote uitdagingen voor de hedendaagse archivaris is de keuze tussen wat permanent moet worden bewaard en wat niet. Alle bescheiden7 be waren is zowel om functionele als om financiële re denen ongewenst. Bijgevolg moeten, in samenwer king met de archiefvormer, verregaande maar ver antwoorde keuzen worden gemaakt. Bovendien wordt het steeds moeilijker om te selecteren ten ge volge van de exponentiële groei van de informatie stroom die overigens steeds vluchtiger wordt. De moderne informatiedragers veronderstellen speci fieke selectiemethoden. Inzake de bewaar- en vernietigingslijst geeft Cana da de toon aan. De wijze waarop in Canada archief vormers en archiefdiensten samenwerken om der gelijke lijsten op te stellen en de nodige selecties door te voeren, verdient navolging. De taak van de archivaris begint op het ogenblik dat de bescheiden nog door de administratie wor den gebruikt. Hij moet goed op de hoogte zijn van de doelstellingen, de werking en de informatie voorzieningvan de betrokken instelling, anders be staat het gevaar dat te veel bescheiden worden be waard of dat bescheiden worden vernietigd zonder dat er een waardeoordeel over is uitgesproken. 2 De archiefwet van Québec De deelstaat Québec heeft een zeer progressieve ar chiefwetgeving. De archiefwet van 1983 verplicht openbare instellingen een bewaar- en vernietigings lijst op te stellen en die ter goedkeuring aan de Archi ves nationales du Québec (anq) voor te leggen. De ministeries en gouvernementele en gerechtelijke in stellingen zijn evenwel verplicht elk jaar bij de anq de bescheiden te deponeren waarvan de 'calendrier' de permanente bewaring voorschrijft. Diezelfde in stellingen dienen volgens de wet de andere beschei den te vernietigen, overeenkomstig de beslissingen vastgelegd in hun bewaar- en vernietigingslijst. Een reglement betreffende de bewaar- en vernie tigingslijst, goedgekeurd in 1985, vult de archief wet aan. Het legt aan de gouvernementele en ge rechtelijke instellingen drie verplichtingen op die bij de jaarlijkse overdracht van hun bescheiden aan de anq moeten worden nagekomen: 1 de bescheiden moeten geordend zijn en in ge nummerde dozen verpakt; [i37]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 29