I r k J Gemeentelijk GBA-systeerrT 5.2 Koppeling van gegevens De tendens tot het inrichten van basisadministraties versterkt de noodzaak tot koppeling: ze zijn daartoe juist bestemd. Dit geldt ook voor de gba. 'Koppe ling van persoonsregistraties' is noch in de wpr, noch in de Wet gba gedefinieerd.28 Het zal daarom moeten worden gezien als een vorm van gegevens verstrekking. Niet iedere koppeling betekent een aantasting van de persoonlijke levenssfeer, maar de gevaren van koppeling zijn evident. Als gegevens verzamelingen kennen basisadministraties voorde len boven meer omvattende informatiesystemen. Door de beperkte doelstelling is de herkomst van de informatie duidelijk, de betrouwbaarheid van de in formatie is betrekkelijk groot. Maar door de beperk te omvang van de geleverde informatie is de nood zaak tot koppeling 'ingebakken'. De gegevens uit persoonsregistraties, die aan de gba aangehaakt worden, vallen meestal onder het toepassingsbereik van de wp r, de GBA-gegevens onder dat van de Wet gba. De koppeling dient te voldoen aan zowel het verstrekkingsregime van de Wet gba, inclusief de op grond van artikel 96 lid 1 Wet gba bij of krachtens gemeentelijke verordening gemaakte regels, én aan het verstrekkingsregime van de wpr, inclusief het geen daaromtrent in het op grond van art. 19 WPR gemaakte reglement is bepaald. Dit systeem kan slechts werken, indien de bepalingen van de veror dening en het reglement met elkaar in overeenstem ming zijn. Tegen koppeling worden weinig belem meringen opgeworpen. Zeker voor overheidsinstel lingen is de koppelingsmogelijkheid groot. De wpr poogt koppeling van gegevens te reguleren door het 'doelbindingsvereiste'. Maar, het doel van de regis tratie wordt door de houder van de registratie zelf bepaald! De effectiviteit van de overheid is van groot belang, zeker waar deze wordt geconfronteerd met 'de calculerende burger', en de koppeling van com puterbestanden kan daarbij noodzakelijk zijn. Van uit oogpunt van controle betekent dit echter dat de 'presumptio innocentiae' wordt losgelaten.25 De be wijsrechtelijke positie van de belastingplichtige was altijd al zwak. De mogelijkheid van koppeling van computerbestanden bevordert, dat ook op andere terreinen de bewijsrechtelijke positie van de burger onder druk komt. Een 'hit' bij koppeling maakt dat deze de grootste moeite zal hebben zijn gelijk te ha len, wanneer hij door koppeling ten onrechte als verdachte is aangemerkt. Denk bijvoorbeeld aan de bijstandsgerechtigde, die door koppeling van adres selecties uit gba met sociale dienst-gegevens als voordeurdeler wordt aangewezen. Holvast merkt hierover op: 'De mens wordt gezien als potentiële verdachte, die zijn ongelijk maar moet bewijzen. De speurder heeft daarbij de welkome aanvulling van de informatietechnologie gekregen'.30 5.3 De overheid als adressenhandelaar? De gemeentelijke overheid krijgt in artikel 100 Wet gba een eigen beleidsruimte voor het verstrekken van informatie aan derden. Het betreft hoofdza kelijk naam-, adres- en woonplaatsgegevens (naw- gegevens.) Op grond van dit artikel mogen ook gegevens worden verstrekt voor commercieel ge bruik. De levendige handel van allerlei bestanden van persoonsgegevens maakt het in theorie moge lijk de sociale kaart van Nederland te schetsen op een manier, waarbij menig universitair onderzoe ker de vingers zou aflikken. Per postcodegebiedje in Nederland zijn daaruit globaal inkomensniveaus en dikwijls ook soorten grote bestedingen af te lei den. Ook nu verstrekken veel gemeenten NAW-ge- gevens voor commerciële doelen, echter deels in strijd met de regels. Handel in adressen, zeker wan neer deze actueel en zeer betrouwbaar zijn, is voor gemeenten een lucratieve aangelegenheid. De me morie van toelichting motiveert het toelaten hier van door erop te wijzen, dat het gegevens betreft, die veelal in het maatschappelijk verkeer (telefoon gids) openbaar zijn. Ook art. 14 wpr laat dergelij ke verstrekkingen toe. Er kan echter niet zonder meer worden gezegd, dat verstrekking van NAW-ge- gevens zich verdraagt met bescherming van de per soonlijke levenssfeer. NAW-gegevens kunnen altijd in een context geplaatst worden. Combinatie van gegevens uit de gba met andere gegevens kan lei den tot sociale etikettering. Discriminatie als ge volg van door de overheid verstrekte informatie ligt dan binnen handbereik. De beleidsruimte, die art. 100 de gemeenten laat, is ook voorwerp van kritiek geweest van de Raad van State.31 Tot wijziging van art. 100 Wet gba leidde dit niet. [128] Terminal ll Bevolkings ambtenaar Vrije berichten GBA-procedures - inschrijving - actualisering Autorisatie- en routeringssysteem (ARS) GBA-berichten Berichten afhandelings systeem (BAS) GBA-ge- gevens: persoons lijsten Autorisatie tabel Berichten- bestand Protocol- lerings- Postbus/mailbox gemeente A Postbus/mailbox gemeente B GBA-netwerk Gemeentelijk GBA-systeem gemeente B Postbus/mailbox afnemer 5 GBA-systeem afnemer Schematische voorstelling van het traject dat een bericht in het gba doorloopt. Uit: Werken met de gba, overheadsheet 40 Afnemers persoons bestand .129

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 25