Moten vervoer over honderden kilometers naar en van Pre toria. De ook voor Nederland belangrijke Kaapse archieven uit de voc-tijd zijn merendeels in per fecte staat. Maar in het nieuwe archiefgebouw te Kaapstad is het restauratie-atelier een geheel lege ruimte! Aanvezelapparatuur heb ik alleen in de Brenthurst gezien. Maar ik moet bekennen dat ik mij niet intensief met de restauratie en conserve ring heb beziggehouden, wetend dat A. grafin Bal- lestrem (directrice van het Centraal laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en we tenschap) kort voor mij een werkbezoek aan Zuid- Afrika had gebracht. Helaas heeft zij alleen biblio theken en musea, geen archieven bezocht. Mijn in druk is dat ook op restauratie-gebied effectiever en efficiënter gewerkt zou kunnen worden door on derlinge informatie-uitwisseling (sinds kort is er een South-African Society of Paper Conservatio nists), inrichting van een basis-opleiding, maar vooral door herstel van het contact met het buiten land. Onder de particuliere archieven nemen, ook in Nederland, de kerkelijke archieven een bijzondere plaats in. Ik bezocht de archieven van de Neder duits gereformeerde (n.g.) kerk te Pretoria en Kaapstad. Dr A. P. van der Colff, archivaris van het n.g. Kerkarchief te Kaapstad, stelde mij een me morie over de kerkelijke archieven ter hand, die, met zijn toestemming, nog in een Nederlands tijd schrift zal worden gepubliceerd. Archivistiek Uiteraard interesseerde mij ook de stand van het ar chiefvak. Op technisch vlak staat de Staatsargief- diens op behoorlijk peil: zoals gezegd is de restaura tie degelijk, de nieuwe archiefgebouwen in Pretoria en Kaapstad zijn van hoge kwaliteit - zij het dat door gebrek aan middelen het meeste van het oude meubilair nog dienst doet. De capaciteit in Kaap stad is 44 km, waarvan 22 km bezet. In Pretoria is de capaciteit 85 km. Het uit 1925 daterende ar chiefdepot te Bloemfontein (het oudste als zodanig gebouwde archiefdepot) is nog in goede staat, maar veel te klein. Ik zag de tekeningen voor een nieuw gebouw. Er werken 12 mensen, van wie 6 archiva rissen (2 gediplomeerd, 4 zonder diploma). In Pie- termaritzburg kampt men met ruimtegebrek en zouden de publieke ruimten met beperkte midde len opgefrist kunnen worden. Aan de opvang van de bezoekers zou - net als vaak in Nederland - bij het ontwerpen en inrichten van een nieuw archief gebouw meer aandacht geschonken moeten wor den. Symbolisch lijkt mij dat men in Kaapstad de ingang tot het nieuwe archiefgebouw (op de plaats van de vroegere tronk of gevangenis) pas bereikt na dat men de ontzagwekkende poortdeuren (die vroeger de beruchte gevangenis afsloten) heeft we ten te openen. Op het terrein van automatisering van de ont sluiting van archieven heeft Zuid-Afrika een grote voorsprong op vele andere landen. De Staatsargief- diens begon al in 1972. Ik noemde het narem reeds. Men is begonnen met soortgelijke centrale catalogi voor foto's en au diovisueel materiaal. Omdat een zaaksgewijze ordening - in de Neder landse rijksadministratie pas omstreeks 1950 inge voerd - al sedert het eind van de negentiende eeuw wordt toegepast, lag geautomatiseerde ontsluiting tot op dossierniveau (via stairs) voor de hand. De database bevat meer dan 5 miljoen beschrijvingen, waaronder ook beschrijvingen tot op stukniveau. Zo zijn de in death-certificates - wat wij zouden noemen successiememories - voorkomende per soonsnamen met de computer op te vragen. Alles zit in één centraal bestand: in Pretoria kon ik de ge gevens van in Kaapstad bewaarde documenten op vragen. Sinds augustus 1991 zijn niet alleen de staatsarchieven, maar ook 1 5 andere instellingen via argnet verbonden met de centrale computer. Per maand wordt het systeem 2500 keer geraad pleegd. Er bestaat zeer weinig archivistische literatuur. Het s.a. Argiefblad verschijnt slechts éénmaal per jaar; het bevat artikelen op hoog niveau. Bescheide ner naar vorm en inhoud is Argiefnuus/Archives News, een maandelijks verschijnend tijdschrift van en voor her personeel van de Staatsargiefdiens. Het Argiefaarboek vir Suid-Afrikaanse Geskiedeniswordt gebruikt ter publikatie van historische dissertaties die anders ongedrukt zouden blijven. Er is een voor lopige lijst met archieftermen in het Afrikaans en het Engels. Ik heb gesuggereerd op het terrein van de archiefterminologie met Nederland en Vlaanderen [116] samen te werken. De hoeveelheid door de Staatsar giefdiens gepubliceerde archiefinventarissen is in drukwekkend; het merendeel is overigens in de bi bliotheek van het Algemeen Rijksarchief aanwezig (enkele lacunes worden binnenkort door ruilver keer opgevuld). Het viel me trouwens op dat veel Zuidafrikaanse collegae vrij goed op de hoogte zijn van wat er in Nederland omgaat. Die kennis ont leent men aan het Nederlands Archievenblad en an dere literatuur, al is het vaak moeilijk en kostbaar om vanuit Zuid-Afrika boeken en tijdschriften in Euro pa te bestellen. In 1991-1992 volgde T.B. van der Walt, docent 'biblioteek- en inligtingkunde' van unisa, de cur sus modern archiefbeheer van de Nederlandse Rijks Archiefschool. Het is te hopen dat meer Zuidafri kaanse collegae naar Nederland komen voor een werkbezoek, een stage of een opleiding. Zijn werk stuk 'Die instelling van 'n kursus in argiefkunde aan die Universiteit van Suid-Afrika' verschaft nuttige informatie over archiefwezen en archiefopleiding in Zuid-Afrika.6 Sinds 1989 leidt hetTechnikon rsa (een instel ling voor schriftelijk onderwijs) op voor het natio nale hoger diploma archiefwetenschap. Kandida ten moeten een bachelors degree hebben. Aan de opleiding werken archivarissen uit overheids- en particuliere sector als part-time docent. Na het theoretische examen moest een jaar praktijkoplei ding gevolgd worden. Dit wordt veranderd in die zin dat degene die zich voor het diploma inschrijft, reeds in een archief werkzaam moet zijn. De Staatsargiefdiens organiseert daarnaast inter ne cursussen voor eigen medewerkers en registra tuurmedewerkers. Samenwerking met Nederland bij het ontwikkelen van handboeken en lesmate riaal zou het overwegen waard zijn. Summary A beacon of hope. Archives in South Africa In July and August 1992 F. C.J. Ketelaar, General State Archivist, visited South Africa at the invitation of the Department of National Education Departe ment van Nasionale Opvoeding). Apart from giving several lectures, among others at the international symposium Archives and users in changing societies, Mr Ketelaar visited a large number of archives, mu seums, institutes, universities, including the State Archives StaatsargiefdiensHe also spoke with lea ding anc figures and discussed their views on the future of the archives in South Africa. An English version will be published in South African Archives Journal. 1 Prof dr G. JSchutte (voorzi tter van de Nederlands-Zuidafrikaanse Vereniging nzav) en de Leidse emeriti prof mr J.Th. de Smidt en profmrR. Feenstra verschaften waardevolle introducties. 2 E. Ketelaar, 'Archives of the people, by the people, for the people', s.a. Argiefblad/sa Archives Journal 3 4 (1992) 5-16. 3 G. Dominy, 'Access to state archives improves: whereto now?', South African HistoricalJournal25(1991) 3 54-3 5 5- 4 V.S. Harris,'Public access to offi cial records and the records ma nagement function of the South African Archives Service', Argief nuus/Archives News xxxv,2 (1992) 3-20. 5 Inmiddels zijn Cilliers en Gericke vervroegd met pensioen gegaan en is Nel tot directeur van de Staatsar giefdiens benoemd. 6 Aanwezig inde Rijks Archief School. Zie ook am bi b Nuusbriefla m l i b Newsletter49 (1992). [117]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 19