The Council of Appeal, the Social Insurance Legislation and the Civil Service Tribunal. A historical survey upto 1956. In the Netherlands legislation on social insurance and appeal is a product of the 20th cen tury. The first law in the area of social insurance dates from 1901and this law also included a stipu lation on appeals. Thus the two have been closely connected from the beginning. In the course of the century legislation of this kind has become increasingly complex. ingevolge kb van 26 januari 1933 (Stb. 32) per 1 maart 1933 in werking; vanaf die datum konden de Ambtenarengerechten geïnstalleerd worden. Bij laatstgenoemd kb trad ook de Militaire Ambtenarenwet 1931 per 1 maart 1933 inwerking. In eerste aanleg oordeeld alleen het Ambtenarenge recht te Den Haag over militaire ambtenarenzaken. Dat gerecht werd daartoe aangevuld met militaire leden, benoemd door de minister van Oorlog en van Marine, later de minister van Defensie. De Ambtenarengerechten oordeelden in eerste aanleg over besluiten door een administratief or gaan genomen ten aanzien van ambtenaren. De Centrale Raad van Beroep oordeelde in hoger be roep over uitspraken van ambtenarengerechten en over besluiten ingevolge de Ambtenarenwet, en in eerste en enige aanleg (tot 1984) over besluiten in administratief beroep genomen. Het Ambtenarengerecht kreeg vanaf 1 maart 1933 dezelfde gebiedsindeling en dezelfde zittingsplaats als de Raden van Beroep. Bepaald werd dat de mi nister van Justitie voor bijvoorbeeld het Ambtena rengerecht te Groningen zou benoemen: acht leden uit de omgeving van Groningen, zes uit de omge ving van Leeuwarden en zes uit de omgeving van Assen. 5 De Distributiegerechten Mede in verband met de oorlogssituatie in 1914- 1918 en de Distributiewet 1916, kwam de Wet 'tot instelling eener bijzondere rechtspraak in distribu tie- en andere crisiszaken' tot stand, gedateerd 26 ju li 1918 (Stb. 494). Hierbij werden Distributiege rechten, bijzondere gerechten van eerste aanleg, in gesteld, waarbij de Beroepswet werd gewijzigd. De Centrale Raad van Beroep ging als Centraal Distri butiegerecht van hoogste aanleg functioneren. Bij kb van 21 oktober 1918 (Stb. 572), gewijzigd bij kb van 5 februari 1919 (Stb. 34), werd een reglement vastgesteld voor distributie- en andere crisiszaken, waarbij de rechtsgebieden werden vastgesteld voor negen Distributiegerechten. Deze bijzondere ge rechten waren gevestigd in de provinciehoofdste den Arnhem, Utrecht, Den Haag, Middelburg, Den Bosch en Maastricht voor de desbetreffende provincies, in Amsterdam voor de provincie Noord- Holland, in Zwolle voor de provincies Drenthe en Overijssel en in Groningen voor de provincies Gro ningen en Friesland. Bij kb van 12 december 1918 (Stb. 799) trad dit reglement samen met de genoem de wet betreffende de rechtspraak per 16 december 1918 inwerking. De distributierechters, de leden en hun plaats vervangers (allen 'rechts- geleerden') van een Dis tributiegerecht werden benoemd door de Kroon, waarbij de Centrale Raad van Beroep de uitvoering en beëdiging verzorgde. De Raad van een Distribu tiegerecht hield zitting met één lid en één distribu tierechter, bijgestaan door een griffier; eventueel was er een plaatsvervanger voor één van hen. De griffies van deze bijzondere gerechten waren nauw met die van de Raden van Beroep verbonden. In 1929 werden deze gerechten opgeheven. 6 Archieven en literatuur Het archief van de Rijksverzekeringsbank is overge gaan naar zijn rechtsopvolger, de Sociale Verzeke ringsbank. Alleen het archief van de Financieele Commissie wordt bewaard in het Algemeen Rijks archief.2 De archieven van de Raden van Arbeid zijn na de opheffing in 1988, voor zover bekend, overgegaan naar de diverse districten van de svb. Ingaande 1 juli 1992 werden de Raden van Beroep en de Ambtenarengerechten opgeheven en hun ta ken overgenomen door de Arrondissementsrecht banken. Dientengevolge wordt in den lande ge werkt aan selectie en schoning van deze archieven om ze vervolgens over te dragen aan de rijksarchie ven. Voor een deel waren archieven van opgeheven Raden van Beroep al overgebracht naar de rijksar chieven. Het Rijksarchief in Groningen bewaart de archieven van de Raad van Beroep en het Ambtena rengerecht tot en met 1939. De archieven van de Raden van Beroep van Leeuwarden en Hoogeveen vóór 1917 worden respectievelijk in de rijksarchie ven in Friesland en Drenthe bewaard. [104] Wat de literatuur betreft is gebruik gemaakt van een recent overzicht, namelijk W. Faber, 90 Jaren in beroep. Geschiedenis van de raden van beroep en de ambtenarengerechten (Zwolle, 1992). Verder heb ik gebruikt Het administratieve procesrecht volgens de Beroepswet van de hand van J. Schoonenberg en H.D. Vleesch Dubois (Amsterdam, 1957). Recen ter is de bewerking van E. P. de Jong (Lelystad, 1984). De inhoud van beide boeken is meer juri disch dan institutioneel van aard. Nuttige informa tie verstrekte ook de jubileumuitgave <5y Jaren socia le verzekeringin Nederland 1901-1966. De overige gegevens kwamen uit de wetgeving terzake sociale verzekering en beroep. 7 Onderzoekswaarde Het spreekt voor zich dat de ontwikkeling van de uitvoering van de sociale verzekering in Nederland terug te vinden is in de archieven van de Raden van Beroep. Hetzelfde geldt voor de rechtspositie van de ambtenaren in het archief van het Ambtenaren gerecht. Aangezien het rechterlijke instanties zijn, vormen de archieven de neerslag van uitspraken in individuele gevallen. Daarom zijn ze in de eerste plaats van waarde voor onderzoek naar afzonderlij ke personen. Ten tweede moet het echter mogelijk zijn aan de hand van de jurisprudentie de ontwikkeling van het recht in de praktijk te volgen. Daarmee zijn de archivalia niet alleen van rechtshistorische, maar ook van sociaal-historische betekenis. Summary Moten i DeauteurdanktdrsJ. Stienstravan het Rijksarchief in Groningen voor zijn medewerkingen advies bij de samenstelling van deze studie, dr P. Brood voor de bewerking van het oorspronkelijke manuscript tot een artikel en de collega's van de rijksar chieven voor de verstrekte informa tie. 2 J. Hazemeijer, Inventaris van het archief van de Commissie bedoeld in artikel 18 sub 7 der wet op de Rijks- verzekerings-bank van 1920, ook wel de Financieele Commissie genoemd. ry2/-/p2^('s-Gravenhage, 1985). [105]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 13