2 Onder zeezaken, behandeld in boek n van de Code de commerce, verstaan we alle geschillen inza ke de exploitatie van schepen (overeenkomsten in zake vervoer (cognossementen), bevrachting en huur van schepen), verhouding tussen schipper en schepelingen (monstering en ontslag), bodemerij (geldlening voor de bouw van een schip), aanva ringen (aansprakelijkheid voor schade bij aanva ring) en averij (elke schade aan schip of lading op een zeereis gemaakt en alle buitengewone onkos ten gedurende de reis tot behoud van schip en la ding gemaakt). 3 De faillissementen, ofschoon zij slechts een frac tie van alle zaken voor een rechtbank van koophan del uitmaakten, bezorgden de rechters veel werk. Deze zaken waren voornamelijk van extra-judiciële aard. De rechtbank verklaarde iemand bij vonnis in staat van faillissement, benoemde curatoren, be krachtigde de accoorden tussen de schuldeisers en de curator (homologatie), nam kennis van verzet tegen deze accoorden en behandelde cessies van goederen door een gefailleerde. De relatieve competentie in geschillen inzake da den van koophandel was geregeld in artikel 420 van de Code de procédure civile. De eiser kon naar keuze zich wenden tot de rechtbank van koophan del in de woonplaats van de gedaagde, tot de recht bank van koophandel in het arrondissement waar de transactie plaats vond of tot de rechtbank van koophandel waar de betaling plaats vond. Bij faillissementen was de woonplaats van de ge failleerde maatgevend. In arrondissementen waarin geen rechtbank van koophandel gevestigd was, oordeelden in deze za ken de rechtbanken van eerste aanleg, die hiervoor een afzonderlijke kamer van koophandelszaken hadden, maar welke kamer door de professionele rechters van de rechtbank was bezet. Hier was dus geen sprake van lekenrechtspraak.62 Tot slot hadden de meeste rechtbanken van koop handel ook nog een feitelijke, niet-wettelijke taak: het adviseren van het lokale bestuur in koopmans zaken. Zij vervulden deze functie bij gebrek aan een plaatselijke kamer van koophandel. 3.3 Het procesrecht De manier van procederen voor de rechtbanken van koophandel kwam voor het grootste deel over een met het procesrecht bij de rechtbanken van eerste aanleg. Afwijkend hiervan waren de regels in de Code de commerce en in de Code de procédure ci vile, artikelen 414-442. Hieruit noemen we enkele saillante punten: De procedures waren veelal sterk vereenvoudigd en aan strikte termijnen gebonden. Bij een proces voor de rechtbanken van koop handel mocht geen gebruik gemaakt worden van avoué's (procureurs).63 Alle geschillen tussen compagnons werden arbi traal afgedaan.64 De arbitrale vonnissen dienden door de president van de rechtbank van koophan del executoir te worden verklaard.6* De procedure in faillissementen week sterk af van het gewone burgerlijke proces. Deze procedure was als volgt: 1 De gefailleerde of twee of meer schuldeisers meldden het failliet bij de griffie van de rechtbank van koophandel. Meestal ging dit verzoek verge zeld met een 'bilan' of staat van de schulden en ver mogen, waaruit de insolventie moest blijken. 2 De rechtbank sprak bij vonnis het faillissement uit. Dit vonnis bevatte de volgende voorzieningen: a Bericht van het faillissement aan het OM van de rechtbank van eerste aanleg, klaarblijkelijk om te verifiëren of zich geen strafrechtelijke handelingen hadden voorgedaan. b Publicatie van het vonnis in de plaatselijke cou rant (art. 457 Code de commerce) c Opdracht aan de vrederechter ter plaatse om de boedel van de gefailleerde te verzegelen (art. 454 Code de commerce d Benoeming van één der rechters binnen de be treffende rechtbank van koophandel tot rechter commissaris in het faillissement (art. 454 Code de commerce)-, dit ging meestal bij toerbeurt, e Benoeming van een agent, meestal een advocaat, of één van de schuldeisers. Een niet-schuldeiser mocht slechts één maal per jaar als agent in een fa.il- [16] lissement optreden (art. 454 en 456 Code de com merce) 3 De agent ging nu aan de slag. Hij ontving van de vrederechter alle boekhoudkundige bescheiden uit de boedel, controleerde deze, verkocht eventu eel de waren die aan bederf onderhevig zouden zijn en trof alle onverwijlde voorzieningen ter instand houding van de boedel. 4 Binnen veertien dagen rapporteerde hij aan de rechter-commissaris, waarin hij melding maakte van zijn bevindingen en handelingen. Hij gaf daar bij een globale schatting van de opbrengsten van de bezittingen en van de schulden. Tevens gaf hij aan of er aanwijzingen waren dat de gefailleerde frau duleus of zeer onzorgvuldig had gehandeld. Indien dat het geval is werd de zaak in handen gegeven van het om van de rechtbank van eerste aanleg, die bij onzorgvuldigheid de zaak kon vervolgen voor de zelfde rechtbank als zijnde correctioneel (eenvou dige bankbreuk) of als-zijnde crimineel (hof van as sisen) (frauduleuze bankbreuk). Er was al sprake van eenvoudige bankbreuk wanneer de schulden meer dan het dubbele bedroegen van de baten. 5 Er volgde dan een vergadering van crediteuren voor de benoeming van provisionele curatoren syndics provisoirs) 6 Deze hielden een verificatievergadering, waar bij de vorderingen werden gecontroleerd en een de finitieve lijst van crediteuren, met eventuele prefe renties, werden opgemaakt {contratsd'union) 7 De provisionele curatoren streefden naar een accoord (concordaat). Indien dat lukte, diende dat door de rechtbank van koophandel te worden goedgekeurd (homologatie) en het faillissement werd opgeheven. 8 Lukte een dergelijk accoord niet, dan werden definitieve curatoren syndicsbenoemd, belast met de liquidatie van de boedel. 9 Indien onroerende goederen moesten worden verkocht, werd hierover beslist door de rechtbank van eerste aanleg. 10 Na liquidatie werden de definitieve curatoren gedechargeerd. 4 Mogelijkheden voor onderzoek in de archieven van de rechtbanken van koophandel Het historisch belang van archieven is steeds tweeërlei. Integraal geven zij ons inzicht in de ge schiedenis, ontwikkeling en functioneren van de archiefvormer. Maar daarenboven kunnen de af zonderlijke archiefbescheiden ons allerlei informa tie verschaffen over maatschappelijke verschijnse len en ontwikkelingen. Het archiefstuk stijgt dan boven zijn oorspronkelijke administratieve waarde uit en krijgt een autonome informatiewaarde.66 Zo ook kunnen we in het historisch belang van de archieven van de rechtbanken van koophandel een tweedeling maken. Zij geven ons allereerst in zicht in het functioneren van deze bijzondere rechtbanken. Is aan andere Franse rechtsfenome- nen die uiteindelijk in ons rechtsstelsel niet zijn ge adopteerd, zoals de vrederechter en de juryrecht spraak, menige wetenschappelijke verhandeling gewijd, mij is met uitzondering van de vaak sum miere inleidingen bij de inventarissen van de ar chieven van de rechtbanken van koophandel geen Nederlandse monografie over deze instellingen be kend. Dat is merkwaardig, omdat in tegenstelling tot de figuur van de vrederechter en van de jury rechtspraak de rechtbanken van koophandel bij de justitiabelen zelf populair waren. Slechts de afkeer van de juristen die de koning moesten adviseren, tegen lekenrechtspraak en het geringe animo van de kooplieden om ongesalarieerd naast hun handel of bedrijf als rechter te moeten optreden, waren de oorzaak van het verdwijnen van de rechtbanken van koophandel. Aan de hand van de archieven zou nagegaan kunnen worden waaruit de popula riteit bestond, de wijze van afhandeling van de za ken, uit welke kringen de rechters-kooplieden wer den gerecruteerd en de wijze van rechtspreken. Indicatief voor de bedrijvigheid in de afzonder lijke departementen kunnen ook zijn het aantal za ken op de rol. Het aantal zaken dat een rechtbank van koophandel te behandelen kreeg, was in druk ke handelssteden erg groot. In Amsterdam bedroeg dit aantal in de periode 1811-voorjaar 1816 ruim 5000! Voor Noord-Brabant hebben we de cijfers van 17]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 9