De rechtbanken van koophandel (1811-1838) Iets over de geschiedenis, organisatie en archieven M.W. van Boven Huussen deelnamen en die er in elk geval voor zorgde dat de problematiek onder ieders aandacht kwam. Ten tweede heeft het Archievenblad enkele arti kelen gepubliceerd die van bijzondere betekenis ge bleken zijn. Een willekeurige greep (noodzakelij kerwijs slechts uit de jaren die ik zelf kan overzien). Het artikel van collega Fox in jaargang 77, getiteld 'Fouten bij het inventariseren van archieven; bittere ervaringen door een examinator opgedaan is van wezenlijke invloed geweest op de archivistiek en het onderwijs daarin. Van belangvoor de inventarisatie van archieven zijn nog altijd Formsma's 'Het inven tariseren van archieven (in jaargang 77) en de ver slagen van de door de Rijksarchiefschool in 1983 georganiseerde studiedagen over verschillende soor ten archieven, en 'Het conglomeraat ontward. Aan wijzingen voor het inventariseten van familiearchie ven' (jaargang 88). Ten aanzien van archiefgebou wen moet genoemd worden het artikel van collega Berkenvelder over het ideale archiefgebouw van de middelgrote gemeentelijke archiefdienst. Ketelaars 'Auteursrecht en archieven' is nog steeds goed na te slaan, evenals Den Teulings 'Openbaarheid van de bevolkingsboekhouding ten behoeve van genealo gisch onderzoek' (respectievelijk jaargangen 77 en 80). Geruchtmakend en tot in onze tijden van be lang was Graswinckels 'Hercules op de tweesprong in 1950/51 (van de hand van Van der Gouw?), dat een nieuwe visie op het archiefwezen gaf. Ten derde ontleent het Archievenblad zijn waar de aan de noodzaak de leden te betrekken bij de za ken die de vereniging en het archiefwezen aangaan. Een verenigingsblad is bij uitstek het middel om de leden te binden. Notulen van ledenvergaderingen, in memoriams en jaarredes, die in het Archieven blad gepubliceerd worden, houden de leden op de hoogte van de ontwikkelingen in 'archievenland artikelen en verslagen trachten de aktuele zaken onder de aandacht te brengen. Een zekere tevredenheid over de eerste eeuw van het NederlandsArchievenbladma% er dus zijn, zelfge noegzaamheid echter niet. Het blijft noodzakelijk voortdurend alert te zijn op de ontwikkelingen en de publikaties daarop te laten aansluiten. Niet voor niets dook het Nieuws van Archieven in 1982 in het gat dat als snelle en aktuele informatie over het ar chiefwezen gekenschetst kon worden. Het Archie venblad heeft daar overigens niet onder geleden, in tegendeel zelfs. Het blad kon zich meer op vakin houdelijke zaken oriënteren. De toekomst voor het Nieuws zowel als het Archievenblad is mijns inziens dan ook zonder meer rooskleurig. Mijn verre voor ganger als redacteur Wiersum schreef in de jaargang 1946/47 na vijftig jaar Archievenblad: 'Tenslotte ho pen wij, dat het tijdschrift ook voortaan in belang rijkheid zal toenemen ten bate van het Neder- landsch archiefwezen en ter hooghouding van den goeden naam der Nederlandsche archivarissen. Mis schien is er een enkele onder ons, die het eeuwfeest van ons blad, dat er dan ongetwijfeld heel wat impo santer zal uitzien, zal kunnen meevieren; laat hij dan kunnen getuigen dat zijn collega's van een halve eeuw geleden met hun bescheiden Nederlandsch Archievenblad zóó ingenomen waren, dat zij een be- staansperiode van vijftig jaren gewichtig genoeg achtten om dit in een afzonderlijk herdenkingsarti kel te memoreeren.' De wens van Wiersum herhaal ik graag voor de volgende halve eeuw, de uitnodi ging aan de enkelen die beide gedenkwaardige mo menten mogen meemaken, is bij deze uitgesproken. Summary IOO Years Nederlands Archievenblad On the occasion of the centenary of this journal editor Paul Brood examines if and to what extent the original objectives of the Nederlands Archieven blad have been met over the past century. Two recurring themes can be distinguished; the scienti fic foundation of the archival profession and the protection of the interests of archives and archival personnel. The significance of the journal lies to a considerable extent in the frequent publications of polemical articles by leading figures on the impor tant issues of the profession. Moten 2 J.E.A.L.Struick,'HetNederlands jaarVerenigingvanArchivarissenin Archievenblad: de spiegel van de Nederlandi89i-I99i (Hilversum 1 Zie het voorwoord in Nederlandsch archiefwereld', in: P. Brood (red.), 1990,117. Archievenbladï (1892-1893), 4-6. Respect voor de oude orde. Honderd 3 Idem, 118. [4] (N°. 3.) Besluit, van den \sten December 181372,0. 25 houdende bepalingen betrekkelijk de Titulatures van Hoven en Regtbanken in de Verëenigde Nederlanden en van de openbare Aanklagers bij dezelven. Zijne Doorluchtige Hoogheid de Heere Prince van Oranje. JIeb Algemeen Bestuur der Verëenigde Nederlanden. In overweging nemende, dat liet van liet uiterste belang is, dat ilc Administratie van de Justitie, alömme binnen deze Yerëehigde Nederlanden, op eenen eenparigen en geregelden voet geschiede en dat de tegenstrijdighedenwelke daaromtrent nog plaats heb ben, ten spoedigste worden weggenomen Heeft besloten: i°. Het Keizerlijk Geregtshof, zittinghoudende inden Haag,' jintsgaders alle de Reglbankenzoo van Eerste Instantie, als van Koophandel, alsmede alle de Vrederegters en Regtbanken van enkele Policie, met de Ambtenaren van liet publieke Ministerie, en de Griffiers bij de voorschrevene Justitiële Autoriteiten tot dus verre in de Verëenigde Nederlanden gefungeerd hebbende, bene vens de Praktizijrns en Suppoosten, als zoodanig te ontbinden, met interdictie aan alle dezelven, om zich langer als Keizerlijke Autoriteiten, Ambtenaren en Suppoosten te beschouwen of te ge dragen op pene van als tegenstrevers van de tegenwoordige orde van zaken te zullen worden behandeld. 2°. Alle de voorschreven^ Justitiële Autoriteiten, Ambtena ren en Suppoosten, bij provisie, op nieuw te constitueren en in werking te brengen} wordende mitsdien alle de individuele leden van dezelve speciaal gelast, en op hunne hoofdelijke verant woordelijkheid gerequireerdomieder in zijn vak, zijne vorir ge functiën dadelijk wederom te hervatten, en, daarin te conti nueren tot nader order. 3°. De tot dus verre bestaan hebbende titulatures van Kei-* zcrlijk Ge regis kef, Keizerlijken procureur-generaalKeizerlijke A 5 In het Rijksarchief in Noord-Brabant zijn de rechterlijke archieven over de periode 1811-1930 sinds kort goed toegankelijk. Een bijzonder onder deel daarvan is het archieffonds van de rechtbanken van koophandel. De ze rechtbanken zijn instellingen die onder invloed van de Franse wetge ving van 1811 tot 1838 in bepaalde steden hebben bestaan. Over deze rechtbanken is nauwelijks Nederlandse literatuur voorhanden en de ar chieven zijn tot nu toe nauwelijks geraadpleegd. Ten onrechte, aldus de Brabantse rijksarchivaris dr M.W. van Boven. [5]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 3