drijfshistoricus dr A. Heerding, die in 1974 voor de geschiedschrijving van de onderneming was aan getrokken. Het bedrijfsarchief werd uitgebouwd tot het ge heugen van de onderneming in de breedste zin des woords. Zo omvatte zijn dienst op den duur behal ve de eigenlijke archieven een bibliotheek, film-, foto- en geluidsarchieven en produktdocumenta- tie. Daarnaast ging men een kroniek bijhouden en legde men een produktenverzameling aan. Deze laatste collectie vormde voor Chris het aankno pingspunt om deel te nemen aan een werkgroep die de mogelijkheden bestudeerde om te komen tot een nationaal museum voor industrie en tech nologie. Onderzoek in de archieven van de zusteronderne mingen Siemens en aeg hadden hem intussen in contact gebracht met Duitse collega's. Reeds in 1970 had hij zich aangesloten bij de Verein Deut- scher Wirtschaftsarchivare, waarvan hij een actief lid werd. Het hoogtepunt van zijn activiteiten in dit verband was ongetwijfeld de organisatie van de Arbeitstagungm 1987, die op uitnodiging van Phi lips in Eindhoven plaats vond. Binnen het Nederlandse archiefwezen beijverde Chris zich vooral om een brug te slaan tussen de verschillende organisaties die zich op het vakge bied bewegen. Zo was hij niet alleen jarenlang lid van de nvba, maar als enige bedrijfsarchivaris van af 1983 ook van de van. Nadat hij in 1989 het voorzitterschap van de nvba op zich had geno men, spande hij zich ervoor in het beeld van de be drijfsarchivaris naar buiten te verbeteren. Daarom ook stelde hij er prijs op regelmatig contacten te onderhouden met zowel de van als de sod. Op grond van zijn goede connecties met het bedrijfsle ven werd hij in 1989 ook gevraagd zitting te nemen in de commissie van advies voor het bedrijfsarchie ven-registratieproject van het neha. Afgezien van het door hem ingebrachte specia lisme, was zijn betekenis voor de van vooral gele gen in zijn deelname sinds 1988 aan de werkzaam heden van de Commissie Buitenland. Gezien de vele internationale contacten die hij inmiddels had opgebouwd, was zijn plaats in deze commissie haast vanzelfsprekend. Reeds in 1984 was hij inge gaan op het verzoek van het Committee on Business Archives van de ica om te fungeren als correspon dent voor Nederland. Regelmatig gaf hij op inter nationale congressen door voordrachten en tijdens discussies blijk van zijn deskundigheid en erva ring. Vanaf het moment dat hij in 1988 als be stuurslid in dit comité werd opgenomen, droeg hij in hoge mate bij aan de internationale uitstraling van het comité en verrichte daarvoor ook in stilte heel wat werk. Toen in 1988 tijdens het 11e internationale ar chiefcongres in Parijs werd besloten het Committee on Business Archives om te vormen tot een Section of Business and Labour Archives, waardoor een breder terrein werd bestreken en het lidmaatschap voor taan voor alle geïnteresseerden zou openstaan, trad Chris op als secretaris om deze transformatie ge stalte te geven. De moeilijke situatie waarin zijn werkgever kwam te verkeren, maakte het hem ech ter onmogelijk om het voorzitterschap dat hem was aangeboden, te aanvaarden. Kort nadat hij in Eindhoven nog zijn medewer king had gegeven aan enkele activiteiten in het ka der van het 100-jarig jubileum van Philips, waar onder een tentoonstelling in samenwerking met het Streekarchief en Museum Kempenland over de industriële ontwikkeling van Eindhoven, nood zaakten de reorganisaties in het bedrijf hem veel eerder dan zijn bedoeling was, het archief dat hij tot zijn levenswerk had gemaakt, vaarwel te zeg gen. Niemand kon toen vermoeden, dat hij niet lang daarna met zijn gezin voor een veel ingrijpen der afscheid zou komen te staan. Door zijn grote inzet en professionaliteit heeft Chris Jansen zich blijvend verdienstelijk gemaakt voor het archiefwezen zowel in Nederland als daar buiten. Degenen die het voorrecht hebben gehad met hem samen te werken, hebben hem leren waarderen om zijn integriteit, zijn bescheidenheid en de bereidwilligheid waarmee hij anderen steeds van dienst was. Zij zullen dan ook met diep respect en in dankbaarheid voor zijn vriendschap aan hem terugdenken. A. Spijkers [76] Publicaties van mr C. F. M. Jansen Uitdunning van bedrijfsarchieven Open7 (1975) 131-142 60 Jaar Philips-dejongh Ontspan ningsfonds, 1981 Die Verwaltung eines zentralen Archivdepots, Archiv und Wirt- schaft\'j (4982) 91-95 Das Unternehmensarchiv von nv Philips'Gloeilampenfabrie ken, Archiv und Wirtscbafi 17 (1984) 43-48 Bewaartermijnen in een bedrijfiar- chiefi 1985 De informatiedrager in een be drijfsarchief, Nederlands Archie- venbladRy (1985) 67-75 A new member for the Nether lands, Bulletin of the Committee on Business Archives (1985) 39-41 Het Philips Concern Archief (pc a) 1985 Weeding and selection in the Phi lips Company Archives, Bulletin of the Committee on Business Archives 9 (1986) 15-22 Het bedrijfsarchief bij Philips, Ar chives et Bibliothèques de Belgique, no. spécial 29 (Miscellanea Marie- Rose Thielemans) 1987, 25-35 Unternehmensarchiv und Unter- nehmensgeschichtederNV Phi lips, Eindhoven, Archiv und Wirt- schafixo (1987) 91-96 Records management and preser vation of business records, Bulletin of the Committee on Business Archi- vesn (1988) 9-16 Ten geleide, nvba Nieuwst (1990) 1,1 The selection and preservation of audiovisual material in business ar chives, Bulletin of the Committee on Business Archives 12-13 (1990) 27- 30 Erfahrungen mitexternerArchiv- lagerung, Archiv und Wirtschafix3 (1990) 56-59 The role of the archive administra tion in private enterprise, Janus 1992. (2.), 139-142 Geheime documenten in bedrijfs archieven, Archiefbeheer in de prak tijk, aanvulling 16 (1992) 3520/14- 3520/23 [77]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 39