3 Notulen Tweede Kamer ingediend. Het bestuur van de ver eniging heeft dit ontwerp kritisch bekeken in het licht van het verenigingscommentaar uit 1989. Het oordeel over de wet is over het algemeen posi tief, hetgeen niet wegneemt dat zij op enkele pun ten graag wijziging zou zien. De brief dienaan gaande aan de griffier van de Vaste Kamercommis sie voor Welzijn en Cultuur van ionovember 1992 wordt in het novembernummer van het Nieuws van Archieven gepubliceerd. Op verzoek van de heer Van Heel zal ook de reactie van het lopai worden afgedrukt. Samen met de SOD heeft de vereniging in een brief aan de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken haar bezorgdheid uitgesproken over de ontwikke lingen bij de Centrale Archief Selectiedienst te Winschoten. Ook deze brief zal worden opgeno men in het Nieuws van Archieven. Mede op basis van de uitkomst van de ledenverga dering van 14 mei 1992 te Lelystad werkt het be stuur van de Vereniging momenteel voort aan de herformulering van het Strategisch Plan. Naar het zich laat aanzien zal het plan in het voorjaar weer ter bespreking aan de leden kunnen worden voor- gelegd. De notulen van de ledenvergadering van 14 mei 1992 worden ongewijzigd vastgesteld, met dank aan de samensteller. 4 Begroting 1993 De penningmeester geeft een korte toelichting op de begrotingscijfers van 1993. In grote lijnen schetst hij de continuïteit van het bestuursbeleid op financieel gebied. Evenals vorig jaar werden de hogere lasten opgevangen door hogere baten, maar op langere termijn blijft het tekort op de exploita tie bedrijfsvoering (het KVAN-bureau) echter zor gen baren. De vergadering gaat bij acclamatie accoord met de voorgestelde begroting. 5 Bestuurswisseling Stichting Archief publicaties De voorzitter memoreert de verdiensten van de statutair aftredende bestuursleden van de Stichting Archiefpublicaties, drs B. Woelderink (voorzitter) en drs P.W. J. den Otter. Beide heren hebben zich beijverd alom gewaar deerde uitgaven het licht te doen zien als de Bron commentaren, de Handleiding voor de Topografisch- Historische Atlas, vele herdrukken van het Lexicon van Nederlandse archieftermen, alsmede de beide jubileumbundels, Voor burger en bestuur en Met re spect voor de oude orde. De voorgestelde kandidaten, de heren dr M. W. van Boven en drs F. A.M. Schoone, worden bij ac clamatie door de vergadering benoemd. 6 Redactiewisseling Nederlands Archievenblad De vergadering benoemt eveneens bij acclamatie de heer drs B. Looper, die als redacteur van het Ne derlands Archievenblad de heer dr M. W. van Bo ven opvolgt. 7 Rondvraag Mr C.J. van Heel vraagt of de penningmeester ver slag wil doen van zijn contacten met Hongaarse collega-archivarissen in Berlijn. De heer Mathijs- sen voldoet aan dit verzoek onder verwijzing naar zijn verslag dienaangaande in de komende afleve ring van het Nederlands Archievenblad. Onder meer is gesproken over de uitwisseling van jonge collega's, maar concrete afspraken op dit punt zijn nog niet gemaakt. Hierna niets meer aan de orde zijnd, sluit de voor zitter de vergadering. De presentielijst werd gete kend door 106 aanwezigen. [68] In korte tijd heeft het Nederlandse archiefwe zen een drietal prominente figuren verloren. Op 5 maart 1991 overleed dr G.W.A. Panhuysen' en op 12 september 1992 prof. dr J.L. van der Gouw.2 Tussen deze twee data in, op 14 juli 1992, werd ik op mijn vakantieadres gebeld, dat mijn voorganger Van Hoboken was overleden. Ik wist dat hij het aan zijn hart had, maar dat zijn situatie zo ernstig was, heb ik pas achteraf van zijn vrouw vernomen. Nu ik terugdenk waren er wel signalen. Het ging hem allemaal niet snel ge noeg, terwijl hij altijd degene was die overal rustig de tijd voor nam, alles grondig voorbereidde, niets aan het toeval overliet of het nu een ingewikkelde archiefkwestie was of de voorbereiding van een va kantiereis naar Frankrijk. Met ongeduld wachtte hij op het interview met het Archievenblad? en vele malen maande hij mij tot spoed met de uitgave van zijn boekje over de bouwgeschiedenis van het Amsterdamse Gemeen tearchief, waarin hij zijn visie gaf op verschillende personen en gebeurtenissen die hij gedurende zijn loopbaan bij het Gemeentearchief had meege maakt, een soort memoires dus, met als leidraad de bouwgeschiedenis.4 Hoewel veel over het leven en werken van Van Hoboken reeds in het genoemde interview is ver meld, wil ik hier de feiten nog even op een rij zetten. Willem Johannes van Hoboken werd op 22 okto ber 1908 in een Amsterdams onderwijzersgezin ge boren. Hij heeft Amsterdam nooit verlaten en het grootste deel van zijn leven heeft hij in de Water graafsmeer gewoond, ook met zijn vrouw de on derwijzeres Louise Wasterval. In 1926 behaalde hij het einddiploma van het Stedelijk Gymnasium (thans Barlaeusgymnasium geheten), waarna hij geschiedenis ging studeren aan de Gemeentelijke Universiteit. Deze studie bij prof. Brugmans rondde hij in 1934 af met een doctoraal- ln memoriam Dr W.J. van Hoboken 19081992 [69]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 35