Per angusta ad augusta In memoriam prof. dr J.L. van der Gouw (1914-1992) J.G.J, van Booma en R.C. Hol heid. Met de afnemer-klant wordt een contract ge sloten, waarin onder andere staat dat afgifte van ge gevens aan derden niet is toegestaan. De slotdiscussie De plenaire discussie speelde zich voornamelijk af rond de betekenis en strekking van het begrip ar chief. Is een mlg nu wel of niet een archief? Bin nen iedere organisatie wordt informatie verwerkt. Een deel van die informatie wordt formeel (vastge legd). Dit is ongeveer 20%. Van de formele infor matie is een groot deel geen archief. Een mlg kan dus archiefbestanddeel zijn en kan het niet ook zijn. De archivaris moet dit bepalen. Wat is het principiële verschil tussen een archief op papieren een mlg? De bewijsfunctie en het his torische belang blijven toch hetzelfde en bepalen of een archief wel of niet bewaard moet worden. Een mlg is toch alleen in materiële zin nieuw en verschillend? De drager is niet van belang. Wat dient het object van onze zorg te zijn: infor matie of de gegevens? Dit is een theoretisch pro bleem. In de literatuur wordt een onderscheid ge maakt tussen data en gegevens. Is er verschil tussen gegevens en informatie? Gegevens op papier zijn te interpreteren. In de toekomst is hiervoor ook ap paratuur en software nodig. Er zullen hier eisen aangesteld moeten worden om de informatie te kunnen geven. We willen, als archivarissen, infor matie verschaffen en daarom beheren we gegevens en programmatuur. Functionaliteit zou een norm kunnen zijn. Bijvoorbeeld als het Kadaster bestan den aan een rijksarchief overdraagt, dan zou men met deze bestanden hetzelfde moeten kunnen doen als bij het Kadaster. Moeten mlg's overgedragen worden of bij de dienst blijven? Hier werd een analogie gemaakt met de audio-visuele archieven. Hiervoor is onder andere ook apparatuur nodig. Men zal andere me thoden en technieken gaan gebruiken bij het be schikbaar stellen van het materiaal. Het bewaren van mlg's is waarschijnlijk duurder dan het bewaren van een 'normaal' archief op pa pier. Politiek gezien kan het handig zijn het begrip archief in te perken. Het medium is niet van belang. De huidige definitie is sterk op de fysieke verschij ningsvorm gericht en zal aangepast moeten wor den. De kosten zijn hoogstens van invloed op de se lectie. Waarom kan men het begrip 'archief' niet anders formuleren? Bijvoorbeeld alles wat uiteindelijk over gedragen gaat worden, is archief. Gelden dan de se lectiecriteria alleen voor de 5% over te nemen archie ven? Moet dan geen aandacht meer besteed worden aan de overige 95%? Er zal ook toezicht gehouden moeten worden op te vernietigen bestanden. Welke problemen heeft het Steinmetzarchief ondervonden bij de conversie van bestanden? Er worden eisen gesteld aan over te dragen bestanden. Zij mogen bijvoorbeeld niet gebonden zijn aan programmatuur of een bepaald soort computer. Met de conversie van bestanden aangemaakt in een relationele database heeft men nog geen ervaring. Summary Machine readable records. Report of a one day seminar Machine readable records have become an indelible part of the archival world of today. What are machine readable records? What are the possible implications of machine readable records for archives, archival services, for inspection, acquisition, selection, conservation, destruction, of records? To answer, or at least discuss these questions the Dutch Royal Society of Archivists organised a one day seminar on the sub ject. Moten i De teksten van de verslagen zijn verzameld en deels samengesteld door A. Janssen, medewerker van de Gemeentelijke Archiefdienst te Amsterdam. 2 Machineleesbare gegevensbestanden: archivering en beheer bij het Rijk. Algemene Rekenkamer, 's-Graven- hage, 1991 3 'Nota archiefzorg en informatie technologie' in: Nieuws van Archie- venvan februari 1992. J. Hofman, W.A. Hoffstadt, P.J. Horsman, R. L. Koops, J. H. M. Wieland, Machine Leesba re Gegevensbestanden; Rapport Fase 1: Probleemstelling. Reeks studies en rapporten 4. Rijksarchiefdienst, 's Gravenhage 1992. [50] Professor dr J.L. van der Gouw bij gelegenheid van de offciële aanbieding op i oktober ip8/ van het boek over de landscheidingen. Fotodienst Hoogheem raadschap van Delfland Op i 2 september 1992 overleed prof. dr J. L. van der Gouw. Daarmee ging één van de meest markante persoonlijkheden uit het Nederlands archief wezen van deze eeuw heen. Een artikel ter herdenking van deze bijzondere man is dan ook alleszins op zijn plaats. J. G. J. van Booma en R. C. Hol ver zamelden vele berichten over zijn leven en schreven het volgende in me moriam. [5i]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 26