Geest uit de fles op het gevaar dat schuilt in de vorig voorjaar door Roskomarchiv uitgevaardigde 'Tijdelijke regeling voor het gebruik van archiefbescheiden', waar het de archiefinstellingen wordt toegestaan kosten in rekening te brengen voor het opzoeken van archief stukken. Op dit moment ontbreken nog steeds goede hulpmiddelen voor het zoeken. Bestands overzichten van afzonderlijke archiefinstellingen zijn zeldzaam. Daardoor is de onderzoeker in Rus land nog steeds afhankelijk van de archiefmede werkers. Het zou goed zijn daarmee rekening te houden alvorens tarieven voor dit soort van dien sten vast te stellen. Overigens zijn lang niet alle Russische archivarissen erg gelukkig met de inge zette commercialisatie. Zij achten haar in strijd met de beroepsethiek van de archivaris en zijn bang dat zij de atmosfeer van belangeloosheid zal vernieti gen en bovendien corruptie in de hand zal werken. Negatief zijn ook de buitenlandse reacties op de krachtens het bovengenoemde besluit van de Op perste Sovjet ontstane mogelijkheid voor de ar chieven om licenties af te geven - uiteraard tegen forse betaling - voor het commercieel gebruik van archiefstukken. In het al eerder geciteerde inter view wijst Patricia Grimsted erop, dat archieven van overheidsorganen in het Westen beschouwd worden als openbaar cultuurbezit en dat iedere on derzoeker het recht heeft archiefstukken gratis te gebruiken en eventueel uit te geven. Zij betreurt het dat de Russische archieven op deze manier pro beren geld binnen te krijgen. Beter zou het volgens haar zijn wanneer het schenken van bijdragen voor culturele instellingen en projecten zouden worden aangemoedigd door middel van fiscale maatrege len, zoals dat ook in de vs gebeurt. Zij gaat daarbij voorbij aan het feit dat dergelijke maatregelen al leen mogelijk zijn in landen met een volwassen, goed werkend belastingsysteem. Daarover hoeven we ons echter in het Russische geval voorlopig geen illusies te maken. Roskomarchiv: sovjetbureau- craten en cowboykapitalisme Gezien de schier onoplosbare problemen die elkaar tot overmaat van ramp ook nog eens versterken, lijkt het voor Roskomarchiv een onmogelijke opga ve om zich uit het moeras omhoog te werken. Alsof de materiële moeilijkheden nog niet genoeg zijn moet het Comité het hoofd bieden aan een niet af latend bombardement van kritiek uit verschillende richtingen. De indruk bestaat dat onder de intrans igente critici met name ook enkele gefrustreerde, min of meer naïeve ex-communisten zijn, die tot het laatst toe hebben geloofd in de Sovjetideologie en nu hun conceptuele ontreddering proberen te boven te komen door een vlucht naar voren. Van daar dat juist uit hun rijen verwijten over 'conserva tisme en geheimzinnigdoenerij', 'avonturisme' en 'reactionair gedrag' in de richting van Roskomar chiv worden geslingerd. Overigens is ook de top van Roskomarchiv zich bewust van sommige van zijn onvolkomenheden. In plaats van te krimpen, hetgeen gezien de econo mische situatie nodig zou zijn geweest, is Rosko marchiv na de mislukte putsch van 1991 alleen maar gegroeid. De Russische archiefdirectie heeft namelijk de complete bureaucratie van het voor malige Glavarchiv moeten overnemen dat de baas was van het hele Sovjetarchiefwezen. Ook al zou den die oude Sovjetambtenaren serieus hun best doen zich aan te passen aan de moderne tijd - quod non -, dan nog mag men niet verwachten dat ze hun bureaucratische streken van de ene op de an dere dag kwijt zijn. Daar komt dan natuurlijk nog bij dat er nu gewoon veel te veel monden te vullen zijn. Wie zich mijn verhalen uit de nadagen van de Sovjetunie herinnert, weet dat er ook toen al diepe onvrede was onder de archivarissen over het doen en laten van Glavarchiv. Het ging daarbij niet al leen over ideologische kwesties maar ook om de centen. In feite teert Roskomarchiv, net als zijn Sovjetvoorganger Glavarchiv, als een parasiet op de gewone archiefinstellingen. Die worden aangesla gen om het in veler ogen zinloze en topzware amb tenarenapparaat in stand te houden. Zoals ik hier boven al schreef is de stemming on der de Russische archivarissen er een van 'redden die zich redden kan'. Onder deze leus worden aller lei manieren bedacht om geld te verdienen. De een is daar natuurlijk handiger in dan de ander, terwijl ook de omstandigheden danig kunnen verschillen. Voor de ex-Sovjetambtenaren van Roskomarchiv is dat te veel van het goede. Op die manier ontstaat een onoverzichtelijke janboel waar de top geen [36] Alle Russische archivarissen zijn jaloers op de uit rusting en staat van onderhoud van de voormalige partijarchieven. Inderdaad zien deze instellingen er luxueus uit vergeleken bij de uitgewoonde panden waarin de gewone staatsarchieven zijn gehuisvest. De keurig ingebonden stukken zijn liggend geborgen in een soort containers, die speciaal voor dit doel in de Sovjetvliegtuigindustrie zijn gefabriceerd. Het bij zondere zit hem in het feit dat deze containers in geval van nood snel geëvacueerd kunnen worden. Alle con tainers worden apart afgesloten en verzegeld door de verantwoordelijke depotbeheerder greep meer op heeft. Voor Russische autoriteiten, of ze nu dienen onder tsaren, secretarissen-generaal of democratisch gekozen presidenten, is dat een onverdraaglijke gedachte. Vandaar dat Roskomar chiv op dit moment de teugels weer aantrekt: bui tenlandse contacten behoren via Moskou te lopen en contracten moeten door Moskou worden goed gekeurd. Er is inmiddels ook een gedetailleerde ta- rieflijst voor door archiefinstellingen te verrichten diensten vastgesteld. De hoogte van de tarieven is niet mis. Buitenlanders met belangstelling voor een stuk waar veel publicitaire waarde aan wordt toegekend moeten erop rekenen duizenden dollars kwijt te zijn voor een kopietje. Maar ook gewone (buitenlandse) onderzoekers zullen diep in de bui del moeten tasten. Een microfilm die je tot voor kort voor een tientje kon laten maken, kost nu al zo'n honderd gulden. Hoezeer ik ook begrip heb voor de financiële nood van onze Russische collega's hoop ik van har te dat buitenlandse onderzoekers eendrachtig de Russische archieven zullen gaan boycotten. Het zal onze Russische vrienden in de praktijk duidelijk moeten worden dat het niet aangaat de rekening voor de Russische armoede en achterlijkheid te presenteren aan individuele buitenlandse onder zoekers. Ook de Russische hoop dat grote Westerse uitgeverijen bereid zullen zijn zakken met dollars bij Roskomarchiv in te leveren in ruil voor 'onthul lingen' uit de Sovjetarchieven, zal naar ik vermoed ijdel blijken. Rusland is van een intrigerend, ge heimzinnig 'evil empire' gedegradeerd tot een arm en treurig ontwikkelingsland en daar hebben we er in de wereld heel veel van. In het Westen heeft het grote publiek, vroeger altijd goed voor flinke opla gen wanneer het om spannende verhalen van ach ter het ijzeren gordijn ging, inmiddels interessan tere zaken ontdekt dan de onbegrijpelijke machi naties van Sovjetbureaucraten. Wat er na het spaak lopen van het huidige roofrid derachtige beleid zal gebeuren is onduidelijk. Het kan natuurlijk zijn dat men zelf zal inzien dat men met het plompverloren plukken van buitenlanders op de verkeerde weg is. Maar het is eigenlijk niet zozeer van belang of de Russische archivarissen dat zullen gaan inzien. Belangrijker is dat de Russische regering beseft dat zij de plicht heeft haar archie ven door deze moeilijke tijd te helpen. Ik weet het, deze opmerking getuigt van een ontstellende naï- [37]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 19