daarvan krabt zich menigmaal verbaasd achter de oren. Het is duidelijk dat de deelnemers aan de ge sprekken eigenlijk geen flauw benul hebben van het functioneren van een markteconomie, van de plaats van het (openbaar) archiefwezen daarin, van de wezenlijke verschillen tussen de taken van over heid en particuliere sector. Dat valt hen natuurlijk absoluut niet kwalijk te nemen, het omgekeerde zou zelfs meer verbazing wekken. Bovendien, al zouden onze Russische collega's economische spe cialisten zijn en precies weten hoe een liberale rechtsstaat in elkaar behoort te zitten, dan nog zou hen dat natuurlijk niet helpen. De economische en bestuurlijke ontreddering is zo compleet dat ieder zich maar op zijn eigen manier moet redden. Dat betekent dat iedereen op zoek is naar geld. Op de regering hoefje daarbij niet te rekenen. Ze heeft nauwelijks voldoende om het salaris van de medewerkers te betalen dat sinds een jaar is ver tienvoudigd. Overigens heeft dat niet kunnen ver hinderen dat het personeel voltallig door de ar- moedebodem is gezakt. Voor onderhoud en inves teringen is daarnaast geen kopeke beschikbaar. Ik zal hier zwijgen over de al eerder gesignaleerde ruï neuze toestand waarin de Russische archiefgebou wen verkeren en over hun armzalige uitrusting. De op zich al uitzichtloze toestand is sinds de ineen storting van de Sovjetunie nog eens gecompleteerd door de noodzaak onderdak te vinden voor de ar chieven van Uniedepartementen en -instellingen die in de loop van het vorig jaar zijn opgeheven. De gebouwen worden in gebruik genomen door nieu we instellingen of verkocht, maar waar de archie ven moeten blijven weet niemand. Roskomarchiv heeft er in ieder geval geen oplossing voor. Ook hier proberen individuele archivarissen een uitweg te vinden. Dr Sergej Mironenko, directeur van het Staatsarchief van de Russische Federatie, heeft een overvolle dependance van zijn archief aan de Mos- kouse Berezjkovskajakade. Er kan geen snipper pa pier meer bij. Achter het gebouw ligt echter een onbebouwd stuk grond. Hij hoopt nu maar dat hij de Westerse bankdirecteur die hij onlangs sprak en die op zoek is naar een geschikt gebouw voor zijn eerste Moskouse filiaal, kan overhalen een bankge bouw neer te zetten op zijn stuk grond. De geld magnaat uit 'Valutastan' mag de grond voor niks hebben als hij bereid is een paar depotverdiepin gen voor het archief te bouwen. Of het lukt is de vraag Als trucs van deze aard lukken blijven er nog ge noeg problemen: geld voor de inrichting en uitrus ting van nieuwbouw is er niet, personeel voor de bewerking van het nieuwe materiaal ontbreekt. Openbaarheid, goede wil en hindernissen Gebrek aan middelen kan er dus toe leiden dat binnenkort grote hoeveelheden archiefmateriaal uit de Sovjettijd verloren gaan of op zijn minst on bewerkt en dus ontoegankelijk blijven. Dat is voor de nieuwe archiefautoriteiten niet minder dan tra gisch. Ze hebben in mei 1991 een regeling afge kondigd die beslist liberaal genoemd kan worden en voorziet in een automatisch openbaar worden van archiefmateriaal wanneer het vijftig jaar oud is. Het gevaar dat nu levensgroot dreigt is dat de geheimhouding op grond van ideologische over wegingen opgevolgd wordt door ontoegankelijk heid als gevolg van geldgebrek. Overigens is geldgebrek niet de enige hindernis op de weg van een liberaler archiefbeheer. Ook de archivarissen zitten met hun traditionele manier van werken zelf een vlottere gang van zaken in de weg. Nog steeds heerst in de archieven de voor westerlingen onvoorstelbare wirwar van regels en procedures, bewijsjes en pasjes. Ook voor het be werken van archiefmateriaal, het beschrijven ervan en het geven van inlichtingen eruit lijken onze Russische collega's voortdurend de meest omslach tige en tijdrovende methoden te prefereren. Dat heeft iets te maken met de Russische hang naar perfectie, maar ook met het feit dat menselijke ar beid hier nooit iets heeft gekost. Dit feit, gecombi neerd met de afwezigheid van welk technisch hulp middel dan ook, maakt dat de Russische archiva rissen niet opgewassen zijn tegen de toename van de werkdruk door de opening van de archieven en door de vloedgolf van nieuwe bestanden die op hen afkomt. Zoals gezegd voorziet de 'Tijdelijke regeling' in een automatisch openbaar worden van alle archief- [34] Voorgevel van het gebouw in de Poesjkinstraat waarin zich het oudste gedeelte van het partijarchief (tot het jaar 1952) bevindt. Op de gevel prijken de koppen van Marx, Engels en Lenin. De blik in de ogen van de communistische aartsvaders is opvallend leeg. Vandaar dat de Moskouse volksmond een tegenover dit instituut gelegen bierhuis 'Bij de drie blinden placht te noemen bescheiden die ouder zijn dan vijftig jaar. Dat is een uitstekende maar helaas wel beperkte noviteit. Zij geldt namelijk alleen voor de archieven die on der Roskomarchiv ressorteren. Het is de archiefau toriteiten niet gelukt een dergelijke bepaling opge nomen te krijgen in de regeling die op 19 juni 1992 door de Opperste Sovjet is aangenomen en voorlo pig dienst moet doen als algemene maatregel van bestuur totdat een echte archiefwet van kracht wordt. Dat betekent dat de archieven van de mi nisteries van Buitenlandse Zaken en Defensie ge woon hun eigen regels kunnen blijven toepassen. De archieven van de kgb zijn helemaal een kwestie apart. Sinds de herfst van 1991 werkt een commissie uit de Opperste Sovjet aan voorwaar den voor het openbaar maken van de archieven van de kgb. Onlangs zijn de publikatierechten voor interessante KGB-dossiers verkocht aan de Amerikaanse uitgeverij 'Crown'. Dat bevordert be slist niet de overdracht van de kgb-archieven aan Roskomarchiv. Ook ten aanzien van de ontsluiting van de par tijarchieven bestaan problemen. Dat komt onder meer omdat de allerbelangrijkste stukken, met na me die van het Politburo van de partij, in de nada gen van de Sovjetunie terecht zijn gekomen in het Presidentieel Archief, dat ook niet onder Rosko marchiv valt. Wel zijn in de loop van het afgelopen jaar uit de genoemde, over het algemeen nog geslo ten, archieven uiterst belangrijke papieren boven water gehaald door de zogenaamde Commissie Poltoranin en vervolgens openbaar gemaakt. Dit is gebeurd om de regering bewijsstukken in handen te geven voor het proces dat voor het Constitutio nele Hof van de Russische Federatie is gevoerd over de legitimiteit van het besluit van president Jeltsin tot opheffing van de CPSU en de confiscatie van haar bezittingen.2 Als je naar de laatste regelingen kijkt en spreekt met mensen uit de top van het Russische archief wezen, moet je vaststellen dat de Russische archie ven in theorie nog nooit zo openbaar geweest zijn als nu. Het is echter duidelijk dat er nog heel veel tijd en geld nodig is alvorens Rusland zich kan aan sluiten bij de rest van de wereld. Het zal tientallen jaren kosten om de gevolgen van eeuwen isolement te overwinnen, als dat al zal gebeuren. Commercialisatie Boven is al even sprake geweest van de noodzaak voor de archieven om zelf geld te verdienen. Een deugdelijk tariefsysteem is er echter niet. Links en rechts vraagt men van buitenlanders nu 3 dollar voor een fotokopie. Omgerekend in roebels leidt een beetje bestelling al tot een fabelachtig bedrag. Geen wonder dat Russische archivarissen liever fo tokopieën tegen harde valuta willen leveren dan stukken op de leeszaal ter inzage geven. In het eer der genoemde vraaggesprek met de redactie van Va derlandse archieven wijst Patricia Grimsted terecht [35]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 18