Nationalisme en armoe Berichten uit Moskou Jan van den Broek rechtspraak W. C. L. van der Grin ten, 'Particuliere rechtspraak', in: Rechtspleging. Opstellen rond het thema rechterlijke organisatie, bij eengebracht ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Faculteit der Rechtsgeleerdheid van de Katho lieke Universiteit Nijmegen (Deven ter, 1974). 70 F. C. G. Govers, Het geslacht en de Firma F. van Lanschotiy^y-iyoi (Tilburg, 1972) 153-158. 71 Vergelijk R. Huijbrecht (ed.), Werkboek rechterlijke archieven 1838-11)40 ('s-Gravenhage, 1989). 72 Wet 26 juli 1918, Stb. 493. 73 H. F.J.M. van den Eerenbeemt, Ontwikkelingslijnen en scharnier punten in het Brabants industrieel bedrijf, iyyy-1914 (Tilburg, 1977) 86-88. Overigens heeft deze pio nier op het gebied van de Brabant se sociaal-economische geschiede nis in zijn werken nooit gebruik ge maakt van de archieven van de rechtbanken van koophandel. 74 In sommige inventarissen van ar chieven van rechtbanken van koophandel (onder andere Rot terdam) worden ook de registers van bijl- en koopbrieven beschre ven. Dat is minder juist. Deze registers werden door de rechtban ken van eerste aanleg bijgehouden conform artikel 7 van de Wet van 14 maart 1819 ('Wet over de alge- meene bepaling op het stuk der zeebrieven en Turksche paspoor ten'). [28] Voorzijde van het gebouw van het Staatsarchief voor Oude Akten aan de Gro te Pirogovskajastraat in Moskou. In hetzelfde gebouw is een deel van Roskom- archivgehuisvest In de Russische historische en archiefwereld, maar ook in de pers is het af gelopen jaar heel wat te doen geweest over de Sdjelka vjeka (Transactie van de eeuw). Zo noemt men een overeenkomst tussen het Russische Comité voor Archiefzaken Roskomarchivmet een tweetal buitenlandse partners over het verfilmen van Russisch archiefmateriaal. De in de openbaarheid gevoerde discussies zijn van een bedenkelijk niveau. Wat dat betreft on derscheiden zij zich niet van de debatten over andere politieke en econo mische onderwerpen die het nieuwe Rusland teisteren. De stuwkracht er voor wordt geleverd door ongebreidelde emoties, de munitie door halfbe grepen of helemaal verkeerd geïnterpreteerde informatie, simplistische voorstellingen over wat 'markteconomie' is, bewuste of onbewuste leu gens. In de discussies gaat het van dik hout zaagt men planken. Lieden die tot voor kort bekend stonden als verdedigers van het 'culturele Sovjetim- perialisme', presteren het nu Roskomarchiv te beschuldigen van reactio nair gedrag en 'avonturisme'. Onvervalste Sovjetretoriek in het nieuwe Rusland, waar nationalistische sentimenten en economische ontredde ring de toon aangeven. Een gevaarlijk mengsel, zoals de geschiedenis leert. Jan van den Broek bericht erover uit eigen waarneming. [29]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 15