Archiefonderzoek in IVIoskou Problemen en perspectieven Stefan Creuzberger en Ruud Veltmeijer HHCWll tjietiHH nacnopia Ha BXOA B HHTaJlbHblft 3aJI /f) cv BbiflaH TOB, leicmop U,rA CCCj m Toegangspasje voorde leeszaal van het voormaligpartijarchief(links). Toe gangspasje voor het Centrale Staatarchiefvoor het Sovjetleger. De bezitter van het pasje is nog altijd kameraad en het jaar van uitgifte is 196(rechts) Twee wetenschappelijk onderzoekers verbleven geruime tijd in Moskou om er verschillende archieven te bestuderen. Hun ervaringen met de Rus sische archiefdiensten en archivarissen hebben zij op papier gezet, niet al leen om een beeld te geven van de enorme veranderingen die zich daar voordoen, maar ook om toekomstige onderzoekers te wijzen op mogelijk heden en moeilijkheden. [188] Toegankelijkheid Tot voor kort was het voor buitenlandse onderzoe kers niet mogelijk om historisch onderzoek te doen in Russische archieven. Ook Russische we tenschappers werden slechts bij hoge uitzondering toegelaten. De Sovjetarchieven hadden een be waarfunctie. In de eerste plaats hadden zij tot taak het beheerde materiaal van de buitenwereld af te schermen, niet om het inzichtelijk te maken. Een enkele keer verschenen er wel bronnenpublicaties, meestal door de archiefinstellingen zelf verzorgd. De daarin gepubliceerde documenten waren nauwkeurig geselecteerd op hun propagandisti sche waarde. Zij moesten de juistheid en oprecht heid van de Sovjetstandpunten helpen aantonen. Inventarisnummers werden nooit gepubliceerd. Geleidelijk komt in deze situatie wel enige ver andering. Het grootscheepse hervormingsproces dat op het ogenblik in de voormalige Sovjetunie gaande is, laat het Russische archiefwereldje niet onberoerd. Steeds meer archieven openen hun deuren, alhoewel ze vaak nauwelijks de technische en personele faciliteiten bezitten die noodzakelijk zijn om bezoekers adequaat te kunnen opvangen. De politieke omwenteling had ingrijpende gevol gen voor de organisatiestructuur van de Russische archieven. Met het uiteenvallen van de Sovjetunie verloren de Unieministers hun bestaansrecht. De onder deze ministeries ressorterende archieven zijn nu samengevoegd met de archieven van het corres ponderende ministerie van de Russische Federatie. Grote personele gevolgen heeft dit reorganisatie proces tot nu toe niet gehad. Wel sneuvelde in een aantal gevallen de directeur van het archief van het voormalige Unieministerie. Nog niet onder de verantwoordelijkheid van de Russische Federatie vallen de twee voornaamste militaire archieven. Dat zijn het Centrale Staatsar chief voor het Sovjetleger en het Centraal Archief van het ministerie van Defensie. In het eerstge noemde archief worden overwegend documenten betreffende militaire aangelegenheden van vóór 22 juni 1941 bewaard, in het tweede archief zijn stukken van na die datum opgeslagen. Beide ar chieven worden beheerd door de Generale Staf van het gos. Wanneer de Generale Staf op termijn zelf aan de Russische Federatie ondergeschikt wordt gemaakt, zullen daarmee ook deze archieven hun bijzondere status kwijtraken. De archieven van de staatsinstellingen zijn door gaans voor onderzoekers toegankelijk. Een uitzon dering hierop vormen de archieven van de kgb. Die zijn nog altijd hermetisch gesloten. Even is er sprake van geweest dat ze in maart van dit jaar ge deeltelijk zouden worden geopend, maar het bleek om niet meer dan een gerucht te gaan. In februari spraken wij na afloop van een confederatie een ho ge functionaris van de veiligheidsdienst die ons vertelde dat het onmogelijk is de archieven nu open te stellen. Er zijn te veel documenten met persoonlijke gegevens over nog in leven zijnde spionnen en v-mannen. Deze willen overal in de wereld ongestoord van hun oude dag kunnen ge nieten. Het gevaar is niet denkbeeldig dat onthul lingen uit de kg B-archieven elders in de wereld aanleiding kunnen geven tot schandalen. Overi gens is het wel zo dat de laatste jaren zo nu en dan tot nu toe ongepubliceerde documenten uit de kg B-archieven in de pers verschijnen.1 En ook wordt op dit ogenblik de laatste hand gelegd aan een bronnenpublicatie die een breder licht moet werpen op de rol van de veiligheidsdienst geduren de de oorlogsjaren. Los van de archieven van de staatsinstellingen staan de partijarchieven, die direct na de coup, op grond van een oekaze van Jeltsin, werden genatio naliseerd en die op 12 oktober 1991 onder het be heer van het Comité voor Archiefzaken van de Russische Federatie werden geplaatst. Rudolf Ger- manovitsj Pichoja is voorzitter van dit Comité, dat eigenlijk als een soort ministerie voor archiefaan gelegenheden functioneert. Eén van de archieven waarvoor het Comité voor Archiefzaken verantwoordelijk is, is het voormali ge Centrale Partij archief. Hier worden partijdocu menten van vóór 1952 bewaard. Het gaat daarbij om protocollen van bezittingen van het Centraal Comité en om materiaal over het Directoraat voor Agitatie en Propaganda. Daarnaast zijn er de per soonlijke archieven van onder meer Molotov, Zjdanov, Mikojan, Koeznetsov, Stalin en Martov, maar ook stukken uit de nalatenschap van niet- [189]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 25