geeft aan dat in dienstverlenend opzicht en in pu- blieksvriendelijkheid de situatie in zijn vorige standplaats 's-Hertogenbosch aanzienlijk beter was. De ideale situatie blijft vooralsnog een utopie als gevolg van het ontbreken van vooral financiële middelen. Inmiddels is al wel het een en ander ver anderd in de lage en benauwde studiezaal van het gemeentearchief: de reductie van het aantal zit plaatsen van 24 naar 12, waardoor letterlijk en figuurlijk meer lucht gecreëerd is. Een verandering die vergelijkbaar is met die in de kleine studiezaal in het rijksarchief. Automatisering heeft nog geen intrede gedaan op de studiezaal. De voor stam boomonderzoek geëigende bronnen zijn wel op vervangende drager gezet. Aan het gemeentear chief werden in 1991 2673 bezoeken gebracht. De dienstverlening valt toe aan een afdeling on der leiding van een archiefambtenaar met vier stu diezaalmedewerkers, van wie twee in wisseldienst verantwoordelijk zijn voor de inhoudelijke kant van de dienstverlening en twee voor de materiële kant; concreet het halen en brengen van de stuk ken en het kopiëren. Binnen de personele organisatie wordt in Dor drecht de gedeelde verantwoordelijkheid bena drukt en de aandacht voor een zeker loopbaanbe leid binnen de grenzen van het mogelijke, waarbij ook de omgeving buiten het gemeentearchief een rol speelt. In ieder geval is in de laatste jaren hierin inmiddels een en ander veranderd, maar nog niet geoptimaliseerd. Een zo breed mogelijk manage mentteam moet die gedeelde verantwoordelijk heid versterken; het spreekt voor zich dat ook de medewerkers van de afdeling studiezaal daarin ver tegenwoordigd zijn. Carte blanche Wanneer Van Albada zelf een studiezaal zou moe ten inrichten, dan koos hij voor een ruimte met een centrale balie, van waaruit het gehele gebeuren overzien kan worden. Deze balie moet permanent bemensd zijn door twee medewerkers, van wie een inhoudelijk deskundig is, bijvoorbeeld een mid delbaar archiefambtenaar, en de ander de materiële taken uitvoert, bijvoorbeeld een archiefassistent. Er dienen tenminste twee studiezaalruimten ge- [86] creëerd te worden: een grote voor het dagelijkse be zoek en een uitwijkruimte in geval van grote druk te of de opvang van groepen. In het principe van dienstverlening is wel enige ruimte voor zelfredzaamheid van de bezoeker, met name als het gaat om de raadpleging van de bestan den op vervangende drager, maar de begeleiding van de bezoekers mag nimmer hieraan onderge schikt gemaakt worden. Totale zelfbediening is uit den boze en betekent hier méér de aard van de dra ger dan de aard van het onderzoek. Dienstverlening: een kerntaak van een archiefdienst Dienstverlening betekent voor Van Albada je hele maal inzetten voor een bezoeker; ook in een stu diezaal waarin voornamelijk bestanden staan in zelfbediening, dient er een interactie plaats te vin den tussen de studiezaalmedewerker en de bezoe ker. In dit opzicht is men in het gemeentearchief gestart met een telling van het aantal bezoekers uren en de belasting van de studiezaalmedewerker. De uitslag is hiervan onder voorbehoud voorals nog dat een ingewerkte medewerker veertien be zoekers goed kan begeleiden. Zoals blijkt uit het bovenstaande is Van Albada niet alleen overtuigd van de diepgang van de dienstverlening, maar ook van de status van de pu blieksfunctie van een gemeentearchief: de dienst verlening op de studiezaal is zonder meer een kern taak van het archiefbedrijf. Het produkt archieven is een voorwerp van materieel beheer en van infor matievoorziening; materieel beheer is óók inhou delijk beheer en selectie is hierin het sleutelwoord. Juist op dit terrein van de selectie dient een archi varis zich te bekwamen en een deskundige te wor den. Selectie is ook het kernwoord als het gaat om het maken van toegangen: Van Albada ziet heel duide lijk de betrekkelijkheid van de klassieke inventaris en benadrukt dat voor een goede en vlotte dienst verlening toegangen afgestemd moeten zijn op de bezoekersvraag. Geselecteerd moet worden naar onderdelen van archieven en indien mogelijk: re- actualisatie van door de archiefvormer vervaardig de toegangen. Een dienstverlenende houding van een archief dienst vraagt een marktgerichtheid waarbij flexibi liteit heel belangrijk is: zo moet het mogelijk zijn om bijvoorbeeld openingstijden te wijzigen al naar gelang de vraag van bezoekers. Gezien het betrek kelijk omvangrijke gremium van de culturele in stellingen in een gemeente zal een archiefdienst zich door middel van een perfecte dienstverlening moeten manifesteren. Wat is nu een dienstverlenende houding? Het Amerikaanse antwoord Dit jaar is in het lessenpakket van de Rijksarchief- school een voorzichtig begin gemaakt met het doceren van het vak 'Dienstverlening' aan de aspi rant-archiefambtenaren. Dat informatieverstrek king en dienstverlening een speciale attitude ver gen is inmiddels in de archiefwereld doorgedron gen. Commerciële instellingen, zoals banken, en enkele druk bezochte non-profit instellingen in de culturele sector zoals bibliotheken en musea, maar ook instellingen in de gezondheidszorg zoals zie kenhuizen zijn al veel eerder begonnen met het op leiden van hun personeel in publieksomgang. Bij het werven van studiezaalpersoneel wordt natuur lijk al lang gelet op sociale vaardigheden en een communicatieve houding. In wervingsadverten ties zal in het beste geval hier nog de nadruk op ge legd worden, maar meestal is het zo dat mensen die solliciteren naar een 'externe dienstfunctie' voor zichzelf al hebben uitgemaakt in deze richting ver der te willen gaan. Verdere toetsing van vaardighe den of het aanbieden van speciale cursussen wordt veelal achterwege gelaten. In de Verenigde Staten heeft een medewerkster van de Society ol American Archivists, Mary Jo Pugh, in 1987 een lezing gehouden met als titel Re ference and the age ofautomatisation; two sides of the desk; variables of the reference equationwaarvan de tekst vermakelijk is om te lezen en heel herkenbaar is vanuit de eigen studiezaalpraktijk.2 Pugh schetst in rake typeringen het communicatie-proces in een studiezaal van een archief, zoals de titel al aan geeft, zowel vanuit het gezichtspunt van de bezoe ker als van de archiefmedewerker. Enigermate ge- [87]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 4