De kleine zaal werd omgedoopt tot de 'Studiezaal Raadpleging Originelen' en onderging een com plete metamorfose: een ruime eikenhouten balie biedt werkruimte voor een studiezaalmedewerker, een pc, een ARCHElON-terminal en een briefjes printer. Verder zijn drie tafels geplaatst die door twaalf bezoekers in totaal benut kunnen worden. Bijpassende stoelen zijn neergezet en zelfs de tafels en de krukjes voor de twee bezoekersterminals zijn in stijl aangepast. Een ruime boekenkast herbergt een summiere handbibliotheek, inventarissen- en toegangen reeks en een serie Nieuwe Drentse Volks almanak. Ter behoud van de originele archiefstuk ken mag door de bezoeker alléén met potlood ge schreven worden. De ruimte aan de tafels in deze zaal is inder daad beperkt, zoals de beide onderzoeksters in hun verslag hebben opgemerkt, maar wanneer in de loop van dit jaar de protocollen van de Schuiten gerechten op vervangende drager zijn overgezet, zal het grote aantal aanvragen uit dit archiefbe stand wegvallen en zo de druk in deze zaal verlich ten. De personele veranderingen De veranderingen in de studiezaalorganisatie van het Rijksarchief in Drenthe omvatten meer dan al leen een omdraaiing van de studiezaal. Zij moeten ook geplaatst worden tegen de algemene achter grond van een veranderend concept over dienst verlening en tegen de achtergrond van de persone le situatie. Een viertal medewerkers met een in middels ruime ervaring en lange staat van dienst gaven en geven aanzienlijke inspiratie tot de veran deringen. Het hoofd Studiezalen en Inlichtingen verhuis de, zoals hierboven al aangestipt werd, naar een werkruimte op de eerste verdieping. Deze mede werker met een bijna twintigjarige ervaring houdt zich naast zijn reguliere taken vooral bezig met het verfilmingsprogramma en de begeleiding van we tenschappelijke onderzoekers. Daarnaast valt hem de totale inlichtingencorrespondentie toe. De voormalige beheerder Studiezaal Genealogie met een ruim tien jaar lange staat van dienst be heert de Studiezaal Vervangende Dragers. De uit breiding van het takenpakket is voornamelijk ge- [84] baseerd op de aanwas van het archiefbestand op vervangende drager van niet zuiver genealogische aard en de toename van de begeleiding van de be zoekers in kwantitatief als wel in kwalitatief op zicht. De twee studiezaalmedewerkers, beiden met een respectievelijk vijf en zes jaar lange ervaring en met een diploma archiefassistent, zijn verantwoordelijk voor de bezetting van de balie in de Studiezaal Raadpleging Originelen in wisseldienst. Door de instelling van een depotsector zij n zij geheel ontsla gen van de taak stukken te halen en te brengen uit het archiefdepot. Voor deze taak zijn twee erkend gewetensbezwaarden in principe permanent op de personele lijst gezet. De voortdurende aanwezig heid van een van deze twee studiezaalmedewerkers biedt de mogelijkheid tot een betere eerste opvang van de bezoekers en een grotere tijdsinvestering in het beantwoorden van de beginvragen van de on derzoeker en het uitleggen van de zoekprocedure in deze studiezaal. Daarnaast kunnen de twee mede werkers onderzoekers met diepgravende studies doorverwijzen naar het hoofd Studiezalen en In lichtingen of het hoofd Externe Dienstverlening. Het inmiddels ook permanent geopend zijn tussen de middag van beide studiezalen heeft overige me dewerkers van vooral de afdeling Inventarisatie de mogelijkheid gegeven zich eveneens bezig te hou den met de publieksfunctie van een archief. Tot slot dient hier nog opgemerkt te worden dat in geval van grote drukte een van de twee studie zaalmedewerkers assisteert in de Studiezaal Ver vangende Dragers. Beide medewerkers hebben nog enkele neventaken, zoals het technisch sys teembeheer, het maken van plaatsingslijsten en het assisteren van de depotbeheerder. Het gemeentearchief in Dordrecht; de theorie en de praktijk1 In het gemeentearchief Dordrecht kampt men met eenzelfde probleem als het Rijksarchief in Dren the, namelijk het niet altijd even gelukkig op el kaar aansluiten van een oud en een nieuw gebouw. Maar dit probleem geldt zonder meer sterker in Dordrecht dan in Assen. De gemeentearchivaris, drs J.N.T. van Albada, [85]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 3