Een visioen als visie Bespreking van 'Integratie van electronische post' en 'Omslag in opslag' P.J. Margry Eind jaren tachtig kreeg een Engelse uitgever een lumineus idee. Hij had gemerkt dat in deze snelle en vaak oppervlakkige maatschappij velen niet meer toekomen aan diepgravend lezen of studeren. Beslissingen moeten snel genomen worden. Een vlot geschreven verhaal doet het in de praktijk vaak beter dan een doortimmerde nota. Met het oog op vergaderingen, sollicitatiegesprekken, borrels en recepties begon de uitgever een boeken serie Bluff your way in... Hierin komen de meest uiteenlopende onder werpen aan bod: schaken, kunst, geschiedenis, computers, golf etc. In hooguit veertig pagina's met sleutelbegrippen, handige formuleringen, wise-crackshaalde de koper een stoomcursus in huis waarmee hij de illu sie kon wekken op een bepaald gebied deskundig te zijn. De serie bleek een enorm succes. Het lijkt erop alsof nu ook een deeltje verschenen is over archieven en informatiemaganement. Althans, die indruk krijgt drs P.J. Margry, pro vinciaal archiefinspecteur in Noord-Brabant, na lezing van de boeken In tegratie van electronische posten Omslag in opslag. E-mail De informatiegoeroe die zowel de ministeries Biza als Buiza in de arm hebben genomen, heeft aardig wat te bieden. Zijn boek over electronische post (e-mail) is namelijk een mengelmoes van manage- mentjargon, 'Wie is van hout-proza' (Foudraine) en een leeggeschut citatenwoordenboek. Laten wij ook met een citaat beginnen. Het hoofdstuk 'Af spraken/communicatie' (p. 117) wordt toegelicht met de volgende tekst: 'Het is een zomeravond. Zwoel en op een bank zitten twee oude mannen. Allebei zijn zij geboren en getogen in dezelfde stad, bijvoorbeeld Rottterdam. Zij praten en ma ken allerlei andere vormen. Boezemvrienden zijn het. Zij bedoelen wederzijds van alles en nog wat. Omgekeerd zijn zij tevreden met wat zij weder zijds aan effecten waarnemen'. Zo staat het er echt, sterker nog: zo zijn in dit door Buiza uitgege ven boekje 168 pagina's volgeschreven. Wat het ministerie voor ogen had met de onder steuning van dit min of meer commerciële boek werk is mij niet duidelijk geworden. Misschien om daarmee het eigen elektronische-postproject te propageren. Dat juist Buiza met de integratie van elektronisch post zo ver gevorderd is, heeft te ma ken met het verspreide karakter van het ministerie over de gehele wereld (ambassades). De mogelijk heid om met behulp van computers op welk tijdstip dan ook binnen enkele seconden teksten te kunnen overbrengen, was voor het ministerie de doorslag gevende eigenschap van het nieuwe medium. [126] Auteur Wisse begint zijn verhaal met de mede deling dat het 'nadruk legt op niet-technische as pecten' en dat we de tekst als een 'strategisch con cept' moeten zien. Maar de lezer krijgt nergens helder uitgelegd wat electronische post inhoudt en wat de (on)mogelijkheden van het medium zijn. Daarom is het boek in genen dele geschikt 'voor strategen die overzicht willen krijgen om electro nische post succesvol te integreren'. Ik vrees dat een beetje strateeg al na een paar pagina's van dit quasi-filosofische proza zal afhaken. Veel van Wis- se's statements voegen niets toe ('het verhaal heeft een dubbele bodem', pagina's 17 en 21), maar ma ken het nodeloos ingewikkelder en schijnbaar in tellectuelen Een voorbeeld: 'Dat het ruime kader niet meteen duidelijk wordt, is hier bedoeld als aanwijzing in plaats van strenge definitie van wat er allemaal bij communicatie komt kijken. Zo is de aanvankelijke moeilijkheid met deze bedoeling uiteindelijk een voordeel.' Een ander: 'Maar wat is dan gedrag? Heel flauw gezegd, is dat de manier waarop iets of iemand zich gedraagt. En zo flauw (lees ook: tautologisch) moet het verhaal helaas even blijven, anders draaien we in cirkels rond.' Helaas blijft Wisse zelf zijn hele tekst door cir kels draaien en open deuren inlopen. Volgens mij is daarom de enige functie van de over de pagina's uitgestrooide citaten van schrijvers en filosofen om de lezer onbewust het idee te geven dat hij toch zinvolle dingen oppikt. Strategie Dat er in relatie tot informatievoorziening een strategisch aspect aan e-mail zit is onmiskenbaar. Wat dat betreft is het een ontwikkeling waar ook het archiefwezen zich goed rekenschap van moet geven. Een medium dat in korte tijd wijd en zijd ingeburgerd zal raken en waar wij als archivarissen vooralsnog weinig grip op hebben. Zowel in stra tegisch (waar, waarvoor en op welke wijze toege past) als in technisch (beheer en behoud) opzicht zullen er archivistische antwoorden en oplossin gen gevonden moeten worden. Hoe zullen bij voorbeeld registratie, authentisering, selectie en vernietiging en archivering plaatsvinden? Hoewel in eerste instantie door e-mail waar schijnlijk weer veel meer papier geproduceerd zal gaan worden (printen) dan de bedoeling is, zal dat na verloop van tijd zeker gaan veranderen. Het is daarom goed dat de verschijning van dit boek - een van de weinige op dit terrein - aanleiding tot dis cussie geeft. In de staart biedt dit boek ook nog concrete informatie. De commerciële toevoeging ('sponsorpresentaties') van een negental produ centen van hard- en software aan het einde van het boek (pagina's 171-216) geeft wat meer praktische gegevens over e-mail. Daarin wordt gewezen op de mogelijkheden, maar ook op de gevaren en nade len. Natuurlijk overgoten met een commercieel sausje en niet systematisch, maar het biedt een aantal aanknopingspunten. Net zoals met de (hier mee in relatie staande) mlg's, zullen de archivisti sche 'centres of excellence' zich ook met dit nieuwe fenomeen bezig moeten gaan houden. Archief exit Dat niet alleen ten aanzien van de wijze van ver spreiding van informatie snelle ontwikkelingen plaatsvinden, maar ook over het beheer en de op slag, moet blijken uit het boek Omslagin opslagvan het ministerie van Binnenlandse Zaken. Volgens het 'Voorwoord' is consultant Wisse van 'Information Dynamics' de belangrijkste au teur van dit boek. De ideeën van hem en van de projectgroep Archiefbeheer van Biza zijn uitge sproken: er heeft nooit informatievoorziening bij de overheid bestaan en als omslag wordt daarom de afschaffing van 'archief' voorgesteld. Kwam de publicatie over e-mail op eigen initia tief tot stand, Omslagin opslagheeh in feite een for meel karakter. Het is in 1991 uitgegeven door het verantwoordelijke ministerie voor de coördinatie van het dynamisch en semistatisch archiefbeheer bij het rijk. Het is bedoeld als reactie op het onder tussen fameuze Rekenkamerrapport Archiefbeheer en -behoud bij het Rijkun 1988. Op zich bevatte dat rapport voor archivarissen weinig nieuws, het is een samenvatting van 's rijks archiefproblemen, opgesteld door dit hoog college van staat. Met na me door deze herkomst had het rapport een onge kend effect. Want als er één publicatie is geweest waar het archiefwezen van heeft kunnen profite- [127]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 24