steden en graafschappen zorg dragen voor hun ar chieven. De oudere steden (bijvoorbeeld Droghe- da en Kilkenny) hebben mooie collecties die goed gehuisvest zijn, goed verzorgd worden en waar het publiek regelmatig gebruik van maakt. In gebie den die rijk zijn aan archieven maar waar geen for mele structuur is waarin het behoud van dit mate riaal is vastgelegd, worden de archieven vaak aan de plaatselijke bibliotheek of het plaatselijke mu seum overgedragen. In andere gevallen worden ar chieven opgeslagen in het gerechtsgebouw of de zetel van het plaatselijk bestuur, waar ze meestal veilig bewaard worden maar onbereikbaar zijn voor het publiek. Overige archiefvormende instellingen Vele andere instellingen en organisaties hebben grote vooruitgang geboekt in het behoud van ar chiefbescheiden. Dit geldt in het bijzonder voor de religieuze orden en kerkelijke instellingen. Zowel de Rooms-Katholieke Kerk (het bisdom Dublin) als de Church of Ireland hebben full-time een ge kwalificeerde archivaris in dienst en bij vele andere bisdommen van de Rooms-Katholieke Kerk zijn professionele krachten in deeltijd aangesteld. Ook zijn er veel religieuze organisaties waar archivaris sen op tijdelijke basis werkzaam zijn, of waar men een medewerker de taak van het archiefbeheer heeft toegewezen - in vele gevallen ontwikkelen de ze medewerkers zich op den duur tot gekwalifi ceerde archivarissen. De Ierse Association of Church Archivists is een forum voor deze gekwalificeerde archivarissen of archiefmedewerkers uit alle religi euze groeperingen. Vele andere instellingen doen veel moeite voor het behoud van hun archieven; genoemd kunnen worden haven-autoriteiten, gezondheidsraden, on derwijs- en medische instellingen etc. Deze archie ven worden altijd op lokaal niveau beheerd en zijn niet altijd toegankelijk voor onderzoek. Voorts zijn er ook tal van culturele instellingen en organisaties met rijke archieven die druk worden geraadpleegd door het publiek. In het bijzonder de archieven van de Royal Dublin Society en de Royal Irish Aca demy die uit de achttiende eeuw dateren. Ook de universiteiten hebben altijd voorop ge lopen waar het ging om het archiefbeheer. Univer sity College Dublin heeft een archiefafdeling met twee gekwalificeerde archivarissen; in University College Cork is een archivaris in dienst; Trinity College Dublin heeft twee opgeleide archivarissen die op de manuscripten-afdeling werkzaam zijn en op de universiteit van Maynooth College is een ar chivaris op contractbasis aangesteld. 4 Opleiding en beroepsorganisatie Opleidingen Op de archiefafdeling van Uni versity College Dublin kan men een éénjarige post-doctorale archiefopleiding volgen die wordt afgesloten met een diploma. Een stage van twee weken in een archiefbewaarplaats, alsmede prakti sche werkzaamheden binnen de afdeling zelf vor men verplichte onderdelen voor alle studenten. Deze afdeling werd in 1970 opgericht. Sindsdien worden hier gemiddeld vijf studenten per jaar op geleid. Een doctorale graad in geschiedenis wordt aanbevolen, maar is geen voorwaarde voor deelna me aan de opleiding. In de beginjaren werden veel personeelsleden van gevestigde openbare institu ten hier opgeleid. Tot 1981 was de situatie in Ierland zo dat er voor de meeste gekwalificeerde archivarissen vast werk te vinden was. Als gevolg van een stop op de wer ving van personeel in de overheidsdiensten en een gebrek aan geld moeten archivarissen nu ofwel buiten Ierland werk zoeken, vooral in Groot-Brit- tannië, ofwel part-time op contractbasis gaan wer ken binnen Ierland. In de laatste twaalf jaar zijn er minder dan vijf vaste archiefbanen bijgekomen. Ierse studenten kunnen het archiefdiploma ook behalen op de archiefcursussen die in Londen, Li verpool of in Aberystwyth of Bangor in Wales ge geven worden. Alle diploma's zijn automatisch gel dig voor beide landen. Beroepsorganisaties Gezien de geringe omvang van de actieve archivistische gemeenschap in Ierland is het nooit tot de vorming van een onaf hankelijke beroepsorganisatie gekomen. In plaats daarvan sluit men zich aan bij de Society of Archi vists in Londen, waarbinnen de Ieren zich in de [124] Irish Region hebben verenigd. Deze Irish Region heeft een eigen commissie in Dublin en is, evenals andere Regions, een afdeling van de Society of Ar chivists. Het contact met de Society wordt onder houden door de Regional Councillor die eens in de drie maanden naar Londen gaat voor het bijwonen van vergaderingen. Ook hebben leden van de Irish Region zitting in sub-commissies van de Society. Ongeveer drie keer per jaar wordt een programma met lezingen en excursies georganiseerd. De rest van het jaar wordt het contact in stand gehouden door een Newsletter. De Journal of the Society wordt in Groot-Brittannië geproduceerd. Leden van de Irish Region reizen vaak naar Groot-Brittannië om bijeenkomsten van de Society bij te wonen en er bestaan nauwe banden tussen vele Britse en Ierse archivarissen en bewaarplaatsen. De Irish Region van de Society of Archivists heeft ongeveer vijftig betalende leden. De Irish Society for Archives is een veel grotere organisatie, aangezien men niet gekwalificeerd hoeft te zijn om lid te worden. De organisatie telt ongeveer honderdvijftig leden en is bedoeld voor diegenen die geïnteresseerd zijn in archieven en ar chiefbewaarplaatsen. De Society komt regelmatig bijeen en er worden lezingen en excursies georga niseerd. Ook deze Society brengt een Newsletter uit en het blad Irish Archives. Aangezien veel leden zowel van de Society of Archivists als van de Irish Society for Archives lid zijn, organiseert men ook gezamenlijke bijeenkomsten, excursies en work shops. Summary Archives in Ireland (Aideen M. Ireland) Archival practice in Ireland is divided nationally between the National Archives of Ireland in Dublin and the Public Record Office of Northern Ireland in Belfast. Up to 1986 the National Archives comprised the State Paper Office (established in 1702) and the Public Record Office of Ireland (established in 1867). The latter was controlled by the Public Records (Ireland) Act of 1867 and this legislation was continued after 1922 under the Free State Government. In 1986 the National Archives Act amalgamated the State Paper Office and the Public Record Office into the National Archives. The physical unification of the two archives is currently under way: in 1988 a new building was acquired and the whole of the National Archives is expected to be reunited in the near future. After the creation of the Irish Free State in 1922 the six counties of Northern Ireland remained part of Great Britain. In 1923 a separate Public Record Office of Northern Ireland was established in Bel fast. In this article the archival situation both in Northern Ireland and the Republic of Ireland is discussed in detail: legislation, housing, staff, ad ministration and training. 12.5

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 23