Archieven van lagere overheden Ar chieven die niet op staatsniveau worden gevormd of niet van belang zijn voor de staat, worden op provinciaal of gemeentelijk niveau gevormd. Het bestuur van de Republiek Ierland is verdeeld in zesentwintig graafschappen die op hun beurt weer zijn onderverdeeld in steden en boroughs (distric ten). Verder is het bestuur verdeeld over sectoren; er wordt archief gevormd door haven-autoriteiten, onderwijsgroeperingen, gezondheidsraden en vele andere vormen van lokaal bestuur. Als gevolg van deze bestuurlijke complexiteit wordt een enorme hoeveelheid archiefmateriaal gevormd, en het al of niet bewaren van dit materiaal gebeurt vaak luk raak. De National Archives Act biedt de lokale be sturen de mogelijkheid de archiefbescheiden over te dragen aan de National Archives in Dublin. Hoewel deze mogelijkheid vaak genoemd wordt, is het tot op heden nog nooit voorgekomen dat dit ook daadwerkelijk gebeurde. En de National Ar chives zien dit ook liever niet gebeuren. In de Lo cal Government Bill uit 1991 wordt niet specifiek over archieven gerept, maar het wordt aan het lo kale bestuur overgelaten om geld opzij te leggen voor het nut van de gemeenschap. Dit zou ge bruikt kunnen worden voor het opzetten van ar chiefbewaarplaatsen. Ondanks voorstellen hiertoe blijkt er echter op gemeentelijk en provinciaal ni veau geen behoefte te bestaan geld aan dit soort projecten uit te geven. Men vindt dat de verant woordelijkheid voor archiefbescheiden uitsluitend bij de National Archives ligt, een opvatting die tij dens de recente publieke discussie over de Local Government Billweer te horen was. en bestuurders. De huidige voorzitter is een rech ter van het Hooggerechtshof. De taak van deze raad is de minister-president te adviseren bij het archiefbeleid inzake de National Archives in het bijzonder en het Ierse archiefwezen in het alge meen. De raad komt over het algemeen zes maal per jaar bijeen in het gebouw van de National Ar chives, en brengt ook een jaarlijks rapport uit. De huidige raad heeft in februari 1992 de termijn van vijfjaar volgemaakt en zal binnenkort worden ver vangen. Functie Het werk van de National Archives bestaat uit het toegankelijk maken, de opslag, het beheer en de beschikbaarstelling van alle door de staat gevormde archieven. Sommige hiervan zijn direct beschikbaar voor onderzoek door het pu bliek; andere worden pas openbaar na twintig of dertig jaar; weer andere zullen nooit beschikbaar zijn. Departementale archiefbescheiden worden over het algemeen dertig jaar na de in het dossier laatstgenoemde datum openbaar gemaakt. De per soneelsdossiers van de departementen maken ech ter geen deel uit van de National Archives, maar berusten bij de desbetreffende departementen en blijven zeer lang gesloten. In de National Archives bevinden zich ook staatsbescheiden die van bij zondere waarde zijn voor juridisch en genealogisch onderzoek - bijvoorbeeld testamenten en verwante overdrachtsdocumenten, bepaalde volkstellingsre sultaten en rechtbankarchieven. Ook de archieven van opgeheven commissies en onderzoekslicha- rnen worden verzameld. In de negentiende eeuw werden alle archiefbescheiden van niet meer be staande instellingen verworven en voor het pu bliek toegankelijk gemaakt. In de jaren zeventiger van de vorige eeuw, toen in Ierland kerk en staat werden gescheiden, kreeg het Public Record Office of Ireland de verantwoor delijkheid over alle tot dat moment gevormde ar chieven van de Church of Ireland (tot op dat mo ment de staatskerk van Ierland). In de National Archives wordt ook materiaal verzameld dat niets met de staat te maken heeft, zoals archieven van juristen (om het juridisch ar chiefmateriaal dat in 1922 verloren is gegaan te compenseren), huisarchieven, particuliere collec ties en bedrijfsarchieven. Veel van dit soort materi aal wordt ook door de Nationale Bibliotheek van Ierland en de manuscriptenafdeling van Trinity College Dublin verzameld, het is dus noodzakelijk dat met deze instellingen zorgvuldig overleg wordt gepleegd. Er zijn rapporten van de Deputy Keepers of the Public Records over de jaren 1867-1962. Aan een vervolg hierop wordt momenteel gewerkt. Regel matig worden verzamelde facsimile documenten uitgegeven over een bepaald thema, vaak ten gele genheid van een reizende tentoonstelling. Er zijn meerdere facsimile publicaties en tentoonstellin gen gepland. Onderzoekers Per dag bezoeken ongeveer dertig mensen de National Archives, op jaarbasis worden zo'n 30000 documenten geraadpleegd. De meeste bezoekers komen uit de juridische hoek. Zij worden direct gevolgd door genealogische on derzoekers die beroepsmatig of voor privé-doel- einden stamboomonderzoek doen of de plaatselij ke geschiedenis navorsen. De derde en laatste groep wordt gevormd door mensen die particulier of academisch onderzoek doen. De studiezaal in het Four Courts-gebouw is niet groot genoeg om op een drukke zomerdag aan alle bezoekers plaats te bieden, dit in tegenstelling tot de nieuwe studie zaal in Bishop Street, die grote bezoekersaantallen met gemak kan verwerken. Het komt ook wel eens voor dat ambtenaren van de departementen eigen dossiers in komen zien. Er is echter ook de moge lijkheid dat deze ambtenaren dossiers voor raad pleging tijdelijk terugkrijgen. 2 Noord-lerland Nadat de Ierse Vrijstaat in 1922 gevormd was, ble ven de zes graafschappen van Noord-lerland deel uitmaken van Groot-Brittannië. In 1923 werd in Belfast een apart Public Record Office of Northern Ireland opgericht. Dit archief heeft nu een staf van ongeveer tachtig mensen en bevindt zich aan de rand van Belfast, daar waar uitbreiding nog moge lijk is. De eerste Director van dit Public Record [122] Office was voorheen werkzaam op het Public Re cord Office of Ireland. Veel archiefbescheiden die te maken hebben met het noordelijke gedeelte van Ierland, bescheiden die voorheen in het Ierse Pu blic Record Office waren opgenomen, werden naar het nieuwe archief in Belfast overgebracht. Wan neer dit niet mogelijk was werden copieën ervan opgestuurd. Het is onvermijdelijk dat er zeer nau we banden bestaan tussen deze twee grote archie ven en veel mensen uit de noordelijke helft van Ier land zouden hun archivalia veel liever aan het ar chief in Belfast dan aan het archief in Dublin schenken. De archieven in Belfast gaan veelal terug tot 1600, hoewel er ook materiaal van vroegere datum aanwezig is. Het zijn hoofdzakelijk departementa le, lokale, juridische en particuliere archieven met over het algemeen dezelfde soort stukken als in Dublin. Het archief in Belfast is het meest actief op het gebied van publicaties en tentoonstellingen. De Deputy Keeper of the Records brengt regelma tig rapport uit. Publicaties Zowel de National Archives als het Public Record Office of Northern Ireland heb ben een intern beleid voor wat betreft de publica ties. Beide zijn ook verplicht tot het uitbrengen van jaarrapporten. Door tijdgebrek wordt er ech ter lang niet zo veel gepubliceerd als wenselijk is. In de Ierse Republiek wordt hier iets aan gedaan door de Irish Manuscript Commissiondie in 1928 werd opgericht. Deze commissie bestaat uit een groep academici en mensen uit het vak die de taak hebben wetenschappelijk onderzoek te stimuleren en er voor te zorgen dat de resultaten hiervan ook in druk verschijnen. Er wordt gepubliceerd naar aanleiding van onderzoek in collecties die zich zo wel binnen als buiten Ierland bevinden. De leden van deze commissie komen uit alle delen van Ier land en door middel van diverse serie- publicaties (waaronder Analecta Hibernicd), transcripties van oorspronkelijk materiaal en gedetailleerde regis ters wordt een breed scala aan wetenschappelijke activiteit aan het publiek gepresenteerd. Noord- lerland heeft de Ulster Historical Foundationmaar de publicaties van deze stichting hebben veelal een genealogisch of lokaal karakter. 3 De lokale situatie Niettemin zijn er drie lokale archiefbewaar plaatsen opgericht; het Cork Archives Institute in Cork, de Dublin Corporation Archives 'm Dublin en de Mid West Archives in Limerick. Alleen de laatst genoemde instelling bestrijkt meer dan één graaf schap, terwijl de Dublin Corporation Archives slechts een gemeentelijke taak hebben. Naar wordt verwacht zal de Dublin County Council (het graafschapsbestuur) op korte termijn in Dublin een archief opzetten met een gekwalificeerde archi varis aan het hoofd. Natuurlijk is het zo dat veel [123]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 22