r m WIT S b Lt jiP f rniii iiiii^llinno iijTÜf De Ierse archiefpraktijk wordt op nationaal niveau verdeeld tussen de National Archives of Ireland in Dublin en het Public Record Office of Northern Ire land in Belfast. Binnen de Ierse Republiek zijn er drie lokale archiefdiensten en daarnaast worden door vele andere organisaties en instellingen ar chieven gevormd en voorzieningen getroffen voor het gebruik ervan door het publiek. Hoewel het Ierse archiefwezen nog steeds een geringe omvang heeft, is de invloed ervan groot. 1 Nationale archieven MX Het Public Record Offce Tot 1986 omvatten de National Archives het State Paper Office en het Public Record Office of Ireland. Het State Paper Office werd in 1702 opgericht als bewaarplaats van de archiefstukken van de Chief Secretary (de secretaris van de Lord Lieutenant die de Engelse koning in Ierland vertegenwoordigde). Voor die tijd werden deze archiefstukken telkens wanneer de ambtstermijn van de Chief Secretary ten einde liep, naar Londen overgebracht. De af wezigheid van de archieven van voorgaande bestu ren had het bijzonder moeilijk gemaakt om Ierland te besturen. Tot 1990 bevond het State Paper Office zich in Dublin Castle. Het Public Record Office of Ireland werd in 1867 opgericht als bewaarplaats van bestuurlijke archieven ouder dan twintig jaar. Het archief werd in het Dublinse Four Courts-complex gebouwd, om juridisch onderzoek te vergemakkelijken. In vroeger tijd richtte het Public Record Office zich zowel op juridisch als literair onderzoek, een on derscheid dat al lang niet meer van belang is. Tij dens de burgeroorlog, in 1922, werd het gebouw in beslag genomen. Er werden mijnen geplaatst en een explosie verwoestte het grootste gedeelte van de archieven, alsmede het gebouw waarin zich de bewaarplaats bevond. Wetgeving Er was geen wetgeving waarin de oprichting en werkzaamheden van het State Paper Office waren vastgelegd, hoewel deze instelling wel formeel in het leven was geroepen. Het Public Re cord Office steunde op de Public Records (Ireland) Act van 12 april 1867 en daaropvolgende amende menten. Deze wetgeving werd na 1922 geconti nueerd onder de regering van de Ierse Vrijstaat, zij het met aanpassingen waardoor de verantwoorde lijkheden van het archief werden uitgebreid. Met de National Archives Act van 1986 gingen de twee instellingen samen onder de naam National Archi ves. Een andere belangrijke verandering in deze wet was dat de National Archives de verantwoordelijk heid kregen voor archieven ouder dan dertig jaar van departementen en hun diensten. Huisvesting Niet zo lang geleden zetelde het State Paper Office in een middeleeuwse toren van Dublin Castle, waarin vloeren en stellingen waren aangebracht om als archiefbewaarplaats dienst te kunnen doen. Het gebouw was onhandig in het gebruik en het tevoorschijn halen van documen ten die in de hogere regionen lagen opgetast, was bijzonder gevaarlijk. Ook was er in hoge mate sprake van brandgevaar, waarbij het personeel wei nig kans op ontsnapping zou hebben. Het Public Record Office was/is gehuisvest in een gebouw dat voor dit doel in het midden van de negentiende eeuw werd gebouwd in het Four Courts-complex. Helaas werd het gedeelte waar de archiefbewaar plaats zich bevond tijdens de burgeroorlog totaal verwoest. Aan het einde van de jaren twintig werd [120] het herbouwd, maar met verlies aan depotruimte. In de jaren zestig ontnamen verdere bouwactivitei ten in het Four Courts-complex het Public Record Office zijn mogelijkheden tot uitbreiding. Zowel het State Paper Office als het Public Re cord Office waren al jarenlang uit de hun toegewe zen ruimte gegroeid. Zelfs met de verwerving van depotruimte in een nabij gelegen pakhuis en extra faciliteiten binnen het Four Courts-complex was het ruimtegebrek een nijpend probleem gewor den. Toen de National Archives Act in 1988 in werking trad, werd besloten om voor de twee nu samengevoegde instellingen een nieuwe behuizing te zoeken. In 1989 werd daartoe een groot gebou wencomplex aangekocht. Het gebouw is zes ver diepingen hoog, heeft onder de grond nog twee ex tra verdiepingen en is bovendien voorzien van een zeer groot depot met ruimte voor lossen en laden. Op dit moment heeft men nog niet de volledige beschikking over het gebouw, maar naar wordt verwacht zal dit tegen het einde van 1993 wel het geval zijn. Het nieuwe gebouw bevindt zich ook dichter bij het centrum van de stad en is daarom gunstiger gelegen voor onderzoekers. Momenteel bevinden het State Paper Office en de moderne departementale archieven zich in het nieuwe gebouw in Bishop Street, tevens is daar een studiezaal waar deze stukken kunnen worden ge raadpleegd. Men verwacht dat in de loop van 1992 een begin zal worden gemaakt met de overbren ging van de archieven van het Public Record Office naar Bishop Street. Het ligt in de bedoeling dat het Four Courts-gebouw in de nabije toekomst ge heel zal worden ontruimd en dat alle nationale ar chieven in Bishop Street herenigd zullen zijn. In ja nuari 1992 werd de nieuwe, door een architect ont worpen, studiezaal op de vijfde verdieping van Bishop Street officieel geopend door minister-pre sident Charles J. Haughey. Daarbij waren driehon derd genodigden aanwezig. De studiezaal biedt plaats aan 68 mensen en extra plaatsen voor diege nen die alleen toegangen in willen zien. Voorts zijn er leesapparaten voor microfiches en microfilms en kunnen er personal computers worden geïnstal leerd. Dit laatste geldt ook voor de bureaus van het personeel. Kunstwerken, geleend uit de staatscol- lectie, verfraaien de muren, en de ramen bieden een prachtig uitzicht over de stad en de buitenwij ken. Alles wijst erop dat de speciale aanpassingen aan dit gebouw om het voor de berging van archie ven en het gebruik door het publiek geschikt te maken succesvol genoemd kunnen worden. v 1r Het nieuwe gebouw in Bishop Street Personeel Het personeelsbestand van de Na tional Archives bestaat uit ongeveer dertig men sen, van wie een viertal is aangesteld op tijdelijke basis. Zeven leden van het personeel zijn professio neel opgeleide archivarissen, de rest bestaat uit stu- diezaalpersoneel, administratieve krachten, depot- personeel, bodes en schoonmakers. Momenteel is er veel te weinig personeel om al het werk naar be horen uit te kunnen voeren en in de huidige situ atie, waarbij de archieven zich nog in twee gebou wen bevinden, begint de grote werkdruk zijn tol te eisen. Het is te hopen dat er meer personeel kan worden aangetrokken om in de studiezaal dienst te doen. Er is al een toezegging gedaan dat een extra kracht kan worden aangenomen om de receptie te versterken. Bestuur De dagelijkse leiding van de Natio nal Archives berust bij de Director of, in zijn afwe zigheid, bij zijn plaatsvervanger. Er is een bij de wet ingestelde adviesraad, de National Archives Advisory Councilbestaande uit twaalf leden, af komstig uit kringen van archivarissen, academici 121]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 21