[n5] de instanties. Een lange reeks van excursies zou volgen. De bijlage van dit artikel geeft hiervan een uitputtend overzicht. Het was wel haast onvermij delijk dat men bij het organiseren van excursies in herhaling zou vervallen. Zo mochten het Konink lijk Huisarchief, het bedrijfsarchief van Philips nv en de Norbertijner abdij Berne in Heeswijk-Dint- her zich tot tweemaal toe in de belangstelling van De Jonge Chartermeesters verheugen. Excursies naar het buitenland en internationale contacten In december 1973 werd voor het eerst het idee van een buitenlands reisje geopperd, toen Van Heel voorstelde om de eerstvolgende bijeenkomst naar Gent af te reizen en de stadsarchivaris aldaar uit te nodigen om te spreken over stadsarchieven in Bel gië. Deze reis vond echter geen doorgang. Eerder, op de bijeenkomst van 22 juni 1973, was al eens aandacht besteed aan het buitenlandse archiefwe zen, toen een aantal jonge chartermeesters verslag deed van hun ervaringen van de deelname aan de 'stage technique international d'archives'. Toen in 1976 een nieuw bestuur aantrad, was hun eerste activiteit een excursie naar het kasteel Excursie naar de Archives nationales in Parijs, 2-4 oktober 1986. Staand achterste rij van links naar rechts: Dijkstra, Wols, Gerritsen, Koorn, Meyer. Staand in in midden van links naar rechts: Bolten, Pietersma, Margry, Van Doorn, Van Schie, Van Bra- kel en Stapel. Zittend: Van den Bent Anholt in West-Duitsland. Eén van de adspirant- leden en stagiaire op het Rijksarchief in Gelder land, D. van Krugten, was na zijn stagetijd op het kasteel Anholt als archivaris werkzaam en organi seerde deze excursie. Op de volgende bijeenkomst, die van 26 januari 1977, kregen de deelnemers aan een studiereis naar de Verenigde Staten gelegenheid hun ervaringen te vertellen. Ook werd verslag gedaan van het inter nationale archiefcongres in Washington van au gustus 1976. Ter bevordering van de internationale contacten organiseerde Ketelaar een bijeenkomst met stu denten van de archiefschool in Marburg (Did.) in Woudschoten. Zij brachten een bezoek aan het Nederlandse archiefwezen in het kader van hun opleiding tot archivaris. Wieland verzorgde een le zing over 'Ausbildung für das Archivwesen von heute oder morgen'. Op 21 mei 1980 vond de excursie naar de Nor- 114 bertijner abdij Tongerloo in Westerloo in België plaats. Drie jaar later, op 4 februari 1983, was Bel gië wederom het reisdoel toen de jonge charter meesters het stadsarchief van Antwerpen bezoch ten. Weer drie jaar later lag de bestemming wat verder weg, toen van 2 tot 4 oktober 1986 in het kader van de viering van het derde lustrum van het dispuut een excursie naar Parijs plaatsvond. Naast de Archives Nationales werden verschillende ande re instellingen bezocht. Het huidige bestuur organiseerde afgelopen jaar in het kader van het twintigjarig bestaan een twee daagse excursie naar onze Zuiderburen, alwaar het Algemeen Rijksarchief in Brussel, de Dienst Ar chief van respectievelijk de Raad en de Commissie van de Europese Gemeenschappen werden be zocht. Slotbeschouwing De Jonge Chartermeesters werd opgericht naar aanleiding van de ongerustheid bij de stagiaires 'hoger' van de Rijksarchiefdienst over de taakom schrijvingen in een rapport van o. en e. Alhoewel de jonge chartermeesters ontevreden waren over de geringe mate waarin het establishment hen in formeerde en de oprichting van het dispuut in feite hierop een reactie was, lag het niet in de bedoeling een anti-convent van chartermeesters te vormen. De van werd door de jongeren te groot en te log bevonden voor wetenschappelijk verkeer of als gezelligheidsclub, deed te weinig voor de jon gere garde en werd te veel gedomineerd door het establishment. Alhoewel De Jonge Chartermeesters aanvankelijk werd gevormd door (adspirant) char termeesters binnen de Rijksarchiefdienst, was deze band niet expliciet verwoord in een soort be ginselverklaring. Door de jaren heen verwaterde deze band door 'desertie' naar gemeentelijke ar chiefdiensten en nieuwe lichtingen die èn bij de Rijksarchiefdienst èn bij gemeenten werkzaam wa ren. Wat voor soort vereniging was (en is) De Jonge Chartermeesters? Een gezelligheidsvereniging, een studieclub of iets waarvan je uit traditie lid bent? Voor velen was het door de jaren heen een combi natie van een reünie - weerzien van aantal klasge noten en bekenden uit alle delen van het land - en de mogelijkheid om kennis te maken met voor gaande en volgende jaren van de archiefschool en van eikaars ervaringen in het archiefwezen te ver nemen. Lag aanvankelijk het accent meer op weten schappelijke activiteiten als discussiebijeenkom sten en het (doen) houden van lezingen, gaan deweg werden de bijeenkomsten beperkt tot ex cursies naar minder bekende en toegankelijke archiefbeherende instellingen. Daarmee maakte het dispuut een ontwikkeling door van een be zorgd gezelschap naar een meer ontspannen club van jonge archivarissen. Recapitulerend kan men stellen dat De Jonge Chartermeesters geen enfant terriblewas, maar evenmin een studentikoos gezel schap waarvoor zij zo vaak is versleten. Summary Enfant terrible or social club: De Jonge Chartermeesters 1971-1991 (Henri Spijkerman) The debating society 'De Jonge Chartermees ters' was established in 1971 by a group of young archivists wishing to counterbalance the Dutch Society of Archivists (van), a society dominated by the establishment. In the beginning 'De Jonge Chartermeesters' mainly organised discussion meetings and lectures, later more attention was paid to excursions to less known archival institu tions.

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 18