Enfant terrible of studentikoos gezelschap? Twintig jaar De Jonge Chartermeesters 1971-1991 Henri Spijkerman Moten 1 Herman Selier.'N AA of nooit? G b G-Najaarsstudiedag over con servering regionaal en lokaal av- materiaal', in: GBG-Nieuws 19, winter 1991, 3-5. 2 VergelijkPietvanWijk/Kremli- nologie après la lettre. Voortvaren de opstelling inzake verzelfstandi ging avac wordt managers fataal', in: GBG-Nieuws20, voorjaar 1992, 4-6. Voor inzicht in enkele proble matische kanten aan de vorming van het nationale archief, zie Piet van Wijk, 'Minister d'Ancona en de audiovisuele archieven', in: G B G -Nieuws 18herfst 1991 5-8. 3 VergelijkMieke Lauwers, 'De ge bruikers van audiovisuele archie ven', in: GBG-Nieuwsxo, voorjaar 1992, io-l 5. 4 Een toenemende belangstelling om de verenigde Europeanen te laten kennismaken met eikaars letterlijken figuurlijk verafgelegen regio's is onder andere zichtbaar in de oprichting van de 'Association Européenne Inédits' die het her gebruik van amateurfilm op tele visie in Europees verband tot haar hoofddoelstelling heeft ge maakt. Nota bene: Annelies Roding- Abelmann memoreert in haar arti kel dat archivering van audiovisu ele materialen in de Franse Archi ves Departementales een geaccepteerde zaak is. Maar niet al leen daar is men kennelijk verder dan in Nederland. In Groot-Brit- tannië zijn in de jaren zeventig - in het kielzog van een oplevende be langstelling voor regionale ge schiedschrijving - verscheidene re gionale en later ook lokale audiovir suele archieven ontstaan. Hoe serieus men hier met de materie omgaat mag onder andere blijken uiteen in mei 1992 op verschillen de plaatsen gehouden reeks semi nars onder de gezamenlijke titel 'Developing Film and Video col lections in the regions'. Een en ander wordt gecoördineerd door het Film Archive Forum en uit gevoerd onder auspiciën van de British Universities Film and Video Council, de Britse zusterorgani satie van de Stichting Film en We tenschap. 5 Pirn Slot, Gids voor historisch beeld en geluidsmateriaal in Nederland. Utrecht (Stichting Film en Weten schap/Vereniging Geschiedenis, Beelden Geluid), 1988. 6 Nota archiefbeleid van de Minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur1985; opgenomen in: Bij lagen Handelingen Tweede Kamer 1984-1985,19068, nr 2, blz. 13. Aangehaald bij de samenstellers van: Archiefwet 1962. Commentaar (Houten, Samsom, losbladige uit gave 1963), 13. 7 Archiefwet 1962, a.w. 15. [108] Bestuur van De Jonge Chartermeesters ippo-ippi, voor de drukkerij van het ara in 's-Gravenhage,juni ippi. Staand van links naar rechts: Fris en Steen huis. Zittend van links naar rechts: de Bruyn en Spijkerman. Foto: A.M. Tem pelaars Afgelopen jaar bestond het dispuut 'De Jonge Chartermeesters' twintig jaar. Opgericht als wetenschappelijk stafdispuut voor jonge (adspirant) chartermeesters met als doel het houden van lezingen door dispuutsleden en het organiseren van discussiebijeenkomsten groeide het dispuut uit tot een 'gezelligheidsvereniging' die excursies naar bij voorkeur minder bekende of moeilijk toegankelijke archiefbeherende instellingen organi seerde. Oud-bestuurslid Henri Spijkerman belicht een aantal saillante punten uit de twintigjarige geschiedenis van de club. [109]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 15