Prof, mr J. Th. de Smidt ontvangt de Van Wijn penning succesvol in de Nieuwe Kerk in Amsterdam verlo pen is, werd doorgezet. Als voorzitter van de Stich ting Nationale Archiefmanifestatie heeft hij de im pact van een dergelijke tentoonstelling voor het gehele Nederlandse archiefwezen, misschien wel beter dan wijzelf, gezien. Met niet aflatend en thousiasme - ondanks de nodige teleurstellingen - bleef hij fondsen werven; zijn betrokkenheid en inzet heeft in belangrijke mate tot het succes van zowel de manifestatie in Amsterdam als van de ge hele lustrumviering bijgedragen. Daarbij komt dat zijn relaties met het archiefwezen in Nederland niet van vandaag of gisteren dateren: in 1969 werd hij de eerste voorzitter van de (net ingestelde) Ar- chiefraad. Van nogal wat archivarissen is hij de peetvader/promotor. De dank voor zijn indruk wekkende betrokkenheid bij ons lustrum - denk ook nog eens aan zijn redes tijdens de opening van het congres in Maastricht en van de tentoonstel ling in Amsterdam - kan nauwelijks in woorden worden uitgedrukt, vandaar dat de Hendrik van Wijnpenning voor Thom de Smidt het tastbare bewijs is van onze erkentelijkheid voor het vele wat hij voor de vereniging en het Nederlandse archief wezen heeft verricht. De tweede Hendrik van Wijnpenning, die het bestuur bij deze gelegenheid wil uitreiken, is be stemd voor Joan van Albada, die als de geestelijke vader van de gehele lustrumviering mag worden beschouwd. Met vooruitziende blik presenteerde hij al ruim een jaar of vier geleden, toen nog ge woon bestuurslid, zijn plannen voor een groots eeuwfeest. Ambitieuze plannen, dat wel, maar wie zijn doelen niet hoog stelt, bereikt uiteindelijk toch te weinig. Vanuit die gedachtengang gaf het bestuur het groene licht, en Joan toog aan de slag. Hij was in het gehele lustrum een zo centrale figuur, dat we ons wel zorgen gemaakt hebben, wat er zou moeten gebeuren als hij onverhoopt uit zou vallen. Overal wist hij van, bij alles dacht hij mee, ondernam hij actie, voelde hij zich betrokken, leg de contacten in binnen- en buitenland, regelde sponsors en sprekers, dacht aan publicaties en affiches, aan tolken en theaters. Een inschatting van de hoeveelheid tijd die Joan in ons lustrum heeft gestoken, kan maar beter niet gemaakt wor den, maar dat het in de afgelopen jaren veel is ge weest, laat zich raden. Toen de verschillende on derdelen (Groningen, Maastricht, Amsterdam, Open Archievendag, Haarlem) eenmaal in de rails gezet waren, richtte zijn aandacht zich voorname lijk op zijn troetelkind, het internationale congres in Maastricht. Het succes van dat symposium is voor een belangrijk deel te danken aan de opzet en programmering, waarin heel duidelijk de hand [62] Drs J.N. T. van Albada neemt het eremetaal in ontvangst van Joan van Albada te herkennen valt. Maar de rol van Joan van Albada in het Nederlandse ar chiefwezen in de afgelopen twintig jaar heeft meer omvat dan alleen de lustrumviering van de van. Hij behoorde tot de oprichters van het Dispuut van Jonge Chartermeesters, was de (laatste) se cretaris van de vwao, de Vereniging van We tenschappelijk Archiefambtenaren in Overheids dienst, was (twee keer) bestuurslid van de van, is ook nu nog voorzitter van de Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchivarissen en lid van vele, soms zeer uiteenlopende commissies en besturen in ons vakbereik. Ook, of misschien juist, in het internationale vlak is Joan actief: hij is secretaris van de sectie van de archivarissenverenigingen (spa) van de Internationale Archiefraad, redacteur van Janushet (gezamelijke) tijdschrift van die sec tie van de verenigingen en van de gemeentearchi varissen (sma). Voorts was hij lid van het Comité Executif van de ica (1988-1990), waarin hij als eerste en enige vertegenwoordiger van een vereni ging - hij zat er namens de van - een unieke positie innam tussen alle vertegenwoordigers van staatsar chiefdiensten. Kortom een man, die in het belang van het Nederlandse archiefwezen en van onze ver eniging, vele en grote verdiensten heeft, en die op grond daarvan met ere een Hendrik van Wijnpen ning kan worden toegekend.' Hierna schorst de voorzitter kort de vergadering om het woord te verlenen aan de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, drs R. de Wit, die een aantal aspecten belicht van de geschiedenis van het Provinciehuis, een monumentaal pand, dat uit de Franse tijd dateert. 9 Rondvraag Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. De vergadering wordt vervolgens gesloten. De presen tielijst werd getekend door 119 personen. Moot 1 Zie voor de aanbieding van de eer ste Hendrik van Wijnpenning aan Ketelaar: nab 91 (1987) 178-181; aan de toespraak bij die gelegenheid door voorzitter drs I.W.L.A.Caminada uitgespro ken is voor deze toelichting het no dige ontleend. [63]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 33