Verenigingsmeuws Ledenvergadering Notulen van de ledenvergadering, gehouden op 6 november 1991 in het provinciehuis van Noord- Holland te Haarlem 1 Opening De voorzitter opent de vergadering en heet de aan wezigen welkom op de vergadering, die tevens als afsluiting geldt van dit lustrumjaar, met aanslui tend een studiedag gewijd aan aspecten van lokale en regionale geschiedbeoefening. Vierentwintig leden wonen voor de eerste maal een ledenvergadering bij, namelijk de dames cq heren Baten, Beekhuis-Snieders, Van den Berg, Blazer, Buiskool, Deimveld, Dikkers, Van Doorn malen, Van Dun, Evertse-Crince le Roy, Fernhout, Hageman, Hermans, Hijma, Jeurgens, De Jong, De Jonge, Kuipers, Van Maanen, Van Mortel, Priester, Rikhof, Scholten en Van Vlijmen. 2 Mededelingen Er waren geen specifieke mededelingen. 3 Notulen van de vergadering van 12 maart 1991 Deze worden goedgekeurd onder dankzegging aan de samenstelster. 4 Aktiviteiten- en beleidsplan Als gevolg van de festiviteiten rond het eeuwfeest is er inzake de ontplooiing van de gebruikelijke ak tiviteiten dit jaar pas op de plaats gemaakt. Een en ander moet in 1992 weer opgepakt worden. De voorzitter maakt voorts melding van een door het bestuur uit te brengen beleidsplan, waar in voor de middellange termijn (1993-1996) de koers, die de Vereniging de komende jaren moet gaan varen, wordt uitgestippeld. Op de voorjaars vergadering zal het plan aan de leden worden ge presenteerd. 5 Begroting 1992 De penningmeester wijst allereerst op een zetfout. Bij de uitgaven van 'Exploitatie Tijdschriften' staat achter 'Microfilmeditie nab' ƒ2500,- vermeld. Deze 2500,- verhuist naar de post 'Janus', terwijl de 'Microfilmeditie' een pm-post is. Het jaar 1992 zal in het teken staan van het her stel van de liquide middelen, die dit jaar zijn aan getast als gevolg van de onkosten, gemaakt voor het eeuwfeest van de Koninklijke Vereniging. Het beoogde herstel zal worden bewerkstelligd door bij de tijdschriften te streven naar meer kwaliteit voor dezelfde prijs; verdergaande professionalisering van de advertentiewerving; efficiëntere en effectie vere centrale ondersteuning door het bureau van de Koninklijke Vereniging; verhoogde abonne mentsopbrengsten van de tijdschriften door het verdwijnen van gratis abonnementen; extra baten door de herziening van de contributieklassen en - bedragen per 1991aanvulling in 1992 van in 1991 aangesproken reserveringen ten behoeve van toe komstige extra aktiviteiten. 6 Benoeming nieuwe voorzitter Als inkomend voorzitter wordt mevrouw Yvonne Bos-Rops, gemeentearchivaris van 's-Hertogen- bosch, voorgesteld. Afgetreden als secretaris van de Koninklijke Vereniging in 1990 beschikt me vrouw Bos over de nodige bestuurlijke ervaring waardoor de onontbeerlijke continuïteit wordt ge- [60] waarborgd. De vergadering gaat unaniem akkoord met haar benoeming. 7 Afsluiting Eeuwfeest Terugblikkend belicht de voorzitter de ontwikke lingen die hebben geleid tot het ambitieuze plan om in het kader van het eeuwfeest achtereenvol gens een nationaal congres te Groningen, een in ternationaal congres te Maastricht en een nationa le archiefmanifestatie in de Nieuwe Kerk te Am sterdam te organiseren. De voorzitter betuigt zijn grote erkentelijkheid aan al diegenen, die er door hun inspanningen toe hebben bijgedragen dat het lustrum als mijlpaal in de geschiedenis van de Ver eniging een groot sukses mag worden genoemd. 8 Uitreiking van de Van Wijnpenning Als uitvloeisel van de lustrumaktiviteiten maakt de voorzitter melding van de grote verdiensten van de heren prof. mr J.Th. de Smidt en drs J.N.T. van Albada, respektievelijk voorzitter en bestuurslid van de Stichting Eeuwfeest. Zij krijgen hiervoor de Van Wijnpenning uitge reikt, ter gelegenheid waarvan de voorzitter een woord van dank uitspreekt. 'Ruim vijf jaar geleden was in de boezem van het bestuur het plan ontstaan om die leden die zich op enigerlei wijze bijzonder in het belang van de ver eniging hebben ingespannen, op adequate wijze daarvoor te honoreren. Het aantal middelen dat de vereniging daartoe ten dienst stond was echter zeer beperkt; in feite bestaat er slechts het erelidmaat schap, dat bedoeld is voor diegenen die zich gedu rende een zeer lange periode op buitengewone wijze voor de vereniging of het archiefwezen in het algemeen verdienstelijk hebben gemaakt. Een in stituut als een "lidmaatschap van verdienste" kent de vereniging statutair niet. Vanuit die gedachten- gang is het idee ontwikkeld om een penning in te stellen, die uitgereikt kan worden aan diegenen die zich extra in het belang van de vereniging hebben ingezet en voor wie het erelidmaatschap (nog) niet het geëigende middel is. Ook de naam Hendrik van Wijn verdient enige toelichting: Van Wijn (I74°-i83i) was als archivaris een zeer veelzijdig man, die in zijn zeer lange carrière zich op vele niveaus met zeer uiteenlopende aspecten van het archiefvak heeft beziggehouden. Zo was hij als pensionaris van Den Briel (1771-1778) betrokken bij het stedelijk archief. Ook was hij actief in de voorbereiding van een geschiedschrijving en bij de publicatie van archiefbronnen. In 1802 werd Van Wijn door het Staatsbewind tot archivaris aan gesteld, waarmee hij in feite de eerste algemene rijksarchivaris was. In datzelfde jaar werd hij ook door het gewestelijk bestuur van Holland tot archivaris benoemd. Ook in het internationale vlak liet Van Wijn zich niet onbetuigd: hij maakte een archiefreis naar Bergen in België, vanwaar hij een groot aantal Hollandse charters meebracht. Door zijn benoeming in 1814 tot landsarchivaris (hij was toen reeds 74 jaar!) was Van Wijn de grondlegger van het Algemeen Rijksarchief. De Hendrik van Wijnpenning is tot nu toe slechts éénmaal uitgereikt: op 1 april 1987 aan dr EC.J. Ketelaar in verband met zijn belangrijke rol in de totstandkoming van de serie Overzichten van de archieven.1 Het bestuur heeft onlangs besloten aan een tweetal personen de Hendrik van Wijnpenning toe te kennen, onder andere wegens hun belang rijke rol tijdens de voorbereiding en uitvoering van de eeuwfeest-activiteiten van onze vereniging. De eerste penning is bestemd voor prof. mr J.Th. de Smidt, die in de lustrumperiode een zware dub- belfuntie heeft vervuld. Allereerst was hij voorzit ter van de Stichting Eeuwfeest van de van, de stichting die alle lustrumactiviteiten coördineerde. Toen hij voor die functie werd benaderd - hij had net zijn werkzaamheid als hoogleraar rechtsge schiedenis in Leiden en Amsterdam neergelegd - stond ons voor ogen dat hij als technisch voorzitter leiding aan de vergaderingen zou moeten geven. Het echte werk zou wel door de collega's in dat be stuur worden gedaan. De Smidt toonde zich ech ter zeer betrokken bij het gehele lustrum en stortte zich met hart en ziel in de vele werkzaamheden. Mede aan zijn vasthoudendheid en doorzettings vermogen is het te danken geweest dat het plan voor een Nationale Archiefmanifestatie, die nu zo [61]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 32