Ebels, waarin hij schrijft: 'Zoals U bekend is, was de Heer Smeding de enige die zich voor de denk beelden eigenlijk erg druk maakte en nu hij ermee wil wachten, zal het wel het beste zijn als wij ons hierbij neerleggen'.11 En zo bleef het. De Zuider zeeraad ondernam zelf geen verdere stappen en werd bovendien in 1969 opgeheven en verenigd met de Raad van de Waterstaat. drirS. Smeding Derde acte Op de plannen voor een centraal Zuiderzeearchief, zoals die in de jaren dertig werden ontwikkeld, is geen vervolg gekomen. Wel zal het 'nieuwe land' in het laatste decennium van de twintigste eeuw een rijksarchief rijker zijn. De archieven cq collecties, die men in 1931 bijeen had willen brengen, zullen daar echter niet alle berusten. Andere archieven, waarop men in die tijd niet of nauwelijks zicht had, wel. In 1931 was immers slechts de Wierin- germeer drooggevallen en naderde de Afsluitdijk haar voltooiing. De polders (de Noordoostpolder, Oostelijk- en Zuidelijk Flevoland)die nu tezamen de provincie Flevoland vormen, bestonden slechts op papier. Er waren nog geen gemeenten en er was zeker nog geen provincie. De Directie van de Wie- ringermeer, later de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders, die zich onder meer zou bezighou den met de ontginning, het in cultuur brengen en de sociaal-economische opbouw van het nieuwe land, was pas in 1930 opgericht. De archieven van deze dienst, die onlangs door de Centrale Archief Selectiedienst zijn geselecteerd en geïnventari seerd, zullen echter wel in het rijksarchief komen te berusten, evenals die van de nieuwe provincie. Wat de andere door het driemanschap Blom, Vissering en Van der Waerden voorgestelde stuk ken ter bewaring betreft, kan het volgende worden opgemerkt: de stukken van de Zuiderzeevereeniging, die on der punt ia, 2 en 4 worden genoemd, bevinden zich bij de Stichting voor het Bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders/Sociaal His torisch Centrum voor Flevoland17; het archief van de Zuiderzeeraad berust nu in het Algemeen Rijksarchief (punt 5); de archieven van de commissies van de Zuider zeeraad (punt 6) maken deel uit van het archief van de Zuiderzeeraad; het archief dat K. Jansma als lid van de Zuiderzeeraad heeft gevormd, bevindt zich eveneens bij de Stichting voor het Bevolkingson derzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders; onder punt 6 wordt ook gesproken van de Com missie inzake Bestudeering van de Uitgifte der Zui- derzeegronden. Dit was echter geen commissie van de Zuiderzeeraad. Voorzitter van deze commissie was mr G. Vissering. Het archief dat hij in deze functie heeft gevormd, bevindt zich momenteel eveneens bij de Stichting voor het Bevolkingson derzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders. het archief van de Dienst der Zuiderzeewerken berust nu nog in het Rijksarchief in Overijssel, maar zal ter zijner tijd worden overgebracht naar het Rijksarchief in Flevoland (punt 8). Onlangs schreef algemeen rijksarchivaris dr F.C.J. Ketelaar over het Rijksarchief in Flevoland: 'Zo zie ik ook de rol van het nieuwe rijksarchief in Fle voland: voortrekker in het nieuwe gebied van de door de informatietechnologie beheerste life-cycle van de archiefvorming.'13 Daarmee sloot hij aan bij de traditie, die Flevoland in haar korte bestaan heeft opgebouwd: pionieren en experimenteren. Talrijk zijn de voorbeelden op het gebied van de landbouw, de architectuur, de ruimtelijke orde- [26] ning, de gezondheidszorg etc. Wellicht kan de ar- chivistiek in de toekomst aan dit rijtje worden toe gevoegd. Summary The Zuiderzee-Archive (R. Chandali) Flevoland became a Dutch province in 1986 and consists of land reclaimed from the IJsselmeer. The reclamation of Flevoland may be seen as the pinnacle of the Zuiderzee project. Plans to form a Zuiderzee-Archive date back to the 1930s, when the transformation of the Zuiderzee into the IJs selmeer had begun in earnest. The IJssel-dam was under construction and large areas of land were to be reclaimed, forming polders such as the Wierin- germeer, Oostelijk and Zuidelijk Flevoland. Mem bers of the Zuiderzee council soon realised that the landscape and environment of the area was to change drastically as a result and they proposed a plan to record both the Zuiderzeelanden as they were at the time and the development of the new land as it was reclaimed. Moten 1 R.H.A. van Duin en G. de Kaste, Het Zuiderzeeprojekt in zakformaat ([Lelystad], 19873), 38. 2 G.L. Cleintuar, Wisselend getij. Ge schiedenis van de Zuiderzeevereeni ging 1886-1949. Publikaties van de Stichting voor het Bevolkingson derzoek in de droogggelegde Zui derzeepolders nr. 42. Zutphen 1982. 3 Stichting voor het Bevolkingson derzoek in de drooggelegde Zui derzeepolders, archief K. Jansma (Zuiderzeeraad)dossier 24 stich ting Zuiderzee-archief, afschrift van een brief van D. van Blom, G. Vissering en Th. van der Waerden aan de voorzitter van de Zuider zeeraad, juli 1930. 4 Ibidem, afschrift van een briefvan N.W. Posthumus aan mr G. Visse ring, 30 december 1930. 5 Deze enquête maakte onderdeel uit van het Zuiderzeevisserij-on derzoek dat door een commissie van de Zuiderzeevereeniging werd uitgevoerd in 1905. Dit onderzoek had tot doel een beschrijving te ge ven van de toestand van de Zuider zeevisserij en aanverwante bedrij ven. 6 Ibidem, afschrift van een briefvan Vissering, Blom en Van der Waer den aan N.W. Posthumus, 29 de cember 1930. 7 Ibidem, afschrift van een briefvan N.W. Posthumus aan mr G. Visse ring, 30 december 1930. 8 Ibidem, afschrift van een brief van H. Colijn, voorzitter van de Zui derzeeraad, aan de Minister van Waterstaat, 3 februari 1931. 9 Ibidem, afschrift van een briefvan de Minister van Waterstaat aan de voorzitter van de Zuiderzeeraad, 27 februari 1931. 10 Ibidem, afschrift van een briefvan W.J. Vogel aan drirS. Smeding, 14 augustus 1962. 11 Ibidem, afschrift van K. Jansma aan E.H. Ebels, voorzitter van de Zuiderzeeraad, 30 augustus 1962. 12 De Stichting voor het Bevolkings onderzoek in de drooggelegde Zui derzeepolders werd opgericht in 1936. Diverse bestuursleden van de Zuiderzeevereeniging waren bij de oprichting van deze Stichting betrokken. Het doel van de stich ting was volgens de statuten: 'het verzamelen en doen verzamelen, het bestudeeren en het doen bestu- deeren van gegevens betreffende de bevolking in de kolonisatiegebie den der drooggelegde Zuiderzee... zooveel mogelijk in onderling ver band'. Sedert 1988 is de stichting gevestigd in Lelystad en tooit zij zich tevens met de naam Sociaal Historisch Centrum voor Flevo land. 13 F.C.J. Ketelaar, 'Archiefinspectie bij de bron', in: Nederlands Archie venblad^ 4(1990), 350. [27]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 15