Nationale open archievendag ;CHUEVENDAG P. J. Margry Sluiting Nationale Zaterdag 12 oktdbec 1991, BMPBlli de BEROEPSVERENIGINGEN IN DE EUROPESE archiefgemeenschap. Hier bleken niet twee, maar drie sprekers te zijn. Deze sessie was weinig boeiend. De eerste spreker Ken Hall, vice-voorzit- ter van de sectie verenigingen van archivarissen van de ica, sprak over 1992 en daarna van een uitda ging voor archivarissen. Er moeten afspraken en standaarden komen voor opleidingseisen (erken ning van eikaars opleiding) en de praktijk van het archiefbeheer teneinde de idee van vrij verkeer van goederen en personen ook voor archivarissen mo gelijk te maken. Onze middelen zijn beperkt. La ten we dus samenwerken om meer middelen te ver krijgen, ook voor Oost-Europa en de derde wereld. Laten we de beperkte middelen vooral efficiënt be steden en geen nieuwe organisaties oprichten bui ten de 1 ca om. De tweede spreker, Wolfgang Löhr, gemeentearchivaris van Mönchengladbach, gaf een opsomming van de vele internationale bijeen komsten van archivarissen. De taalverschillen zag hij als het belangrijkste probleem, die met name uitwisseling van archivarissen ernstig bemoeilijkte. Daarnaast wees hij nog op de verschillen in de ar chiefpraktijk en de archiefterminologie. De derde spreker, Jacques Schouller, medewerker van het Europese Centrum voor Parlementair Onderzoek en Documentatie te Luxemburg, memoreerde vooral de oprichting van een sectie van parlements- archivarissen, binnen 1 cA-verband. Het congres werd om half één afgesloten door Ton Gehlen en Jean Pierre Wallot, de eerste één van de organisatoren van het congres te Maastricht en de laatstgenoemde in zijn hoedanigheid als gastheer van het komende congres in Montréal in 1992. Als afsluiting van deze interessante week was er voor de liefhebbers nog een voortreffelijk af scheidsfeest in Fort Sint Pieter. De deelnemers konden terugkijken op een geslaagd congres. Het belang van de aangesneden thema's, de ruimte voor kennismaking met collega's in de wandelgan gen, de sociale onderdelen van het programma en bovenal de zeer gemêleerde herkomst van de con gresgangers maakten van dit eeuwfeest-congres een voor velen onvergetelijk congres zonder gren zen. Summary A symposium without boundaries (J. Folkerts) As part of its centenary celebrations the Society of Archivists organised a European symposium in October 1991It was called Archives and Europe without boundariesand this not only referred to the opening of the borders of the European Community in 1992, but also to the effects of recent technological innovations with regard to the control and use of archives. The four-day symposium comprised a variety of papers revol ving around the central theme: the impact of post- 1992 Europe on both the historical and cultural identity of regions and nations, and on the local and national archive services, their staff and their users. Noten 1 Integrale publikatie van de bijdra gen in de oorspronkelijke taal vindt plaats in Janus. 2 Gepubliceerd in de Staatscourant van 4 oktober 1991. 3 Laura Starink, '60000 levens in een Moskouse kelder', in: nrc- Handelsblad, vrijdag 4 oktober 1991Zie ook F. Kuitenbrouwer, 'Privacy niet beperkt tot het eigen huis', in: N KC-Handelsblad, zater dag 5 oktober 1991 4 Zie recensie van Frits Groeneveld, in: nrc-Handelsblad, dinsdag i oktober 1991 5 Zie ook Nieuws van Archieven 1 o (1991) 170-171. [16] p - - h ims en tentoonstelling bij dé Nederlandse archief instel! S n9e" Affiche voor de Nationale Archievendag Een van de bijzonder succesvolle evenementen van het jubeljaar van de Koninklijke van is de Open Dag op 12 oktober 1991 geweest. Het totaal aantal bezoekers op die dag bij 93 deelnemende instellingen is becijferd op 32 108. Een getal dat tot de verbeelding mag spreken, te meer daar concurrentie werd ondervonden van de tentoonstelling in de Nieuwe Kerk en óók een aantal archiefdiensten - met in mindere of meerdere ma te valabele argumenten - besloot niet aan de dag mee te doen. Drs P.J. Margry, nauw betrokken bij de organisatie, blikt terug. P:I [17]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 10