Het belang van de BVD-dossiers Bob de Graaff Tot slot Public services in archives. Experien ces of two researchers At the request of the editors of this journal two researchers made a survey of the public services and facilities offered in archives. To this end they visited 13 archives throughout the Netherlands. Special points of interest were: accessibility, entrance, opening hours, the layout of the reading rooms and the ser vice offered there, photocopying facilities, toilets, cloakrooms and canteens. The outcome of the survey was that in many cases there is ample room for improvement. The authors hope that this article will lead to changes being made. Noten Summary De conclusies van dit onderzoek hebben we tame lijk algemeen gehouden. Het gaat er immers niet om een toevallig bezocht archief de zwarte piet toe te spelen. Wij weten dat veel van de gebreken die wij in de dienstverlening constateren, ook in een groot aantal niet onderzochte archieven te vinden zijn. Wij hopen met deze bijdrage te berei ken, dat er over dienstverlening wordt nagedacht en dat ingesleten gewoonten eens met andere ogen worden bekeken en ter discussie gesteld. i Met dank aan Th. S.H. Bos, A.Th. van Deursen, E. Geudeke, K. Goudriaan, J. Roelevinken C. C. van der Woude 2 Wij vernamen, dat inmiddels ook in Noord-Holland een dergelijke folder is verschenen. 3 J.A.M.Y. Bos-Rops, M. Brug- geman, Archiefivijzer. Handlei ding voor bet gebruik van archie ven in Nederland(Muiderberg, 1987)17 [292] In 1990 werd het duidelijk, dat de minister van Binnenlandse Zaken voornemens was een groot deel van de archieven van de Binnenlandse Veiligheids Dienst (bvd) en haar voorlopers Bureau Nationale Veilig heid (bnv) en Centrale Veiligheids Dienst (cvd) te verwijderen en ver nietigen of voor overbrenging naar de Rijksarchiefdienst aan te merken. Het betrof hier een incidentele vernietiging. Zoals bekend, ligt bij deze wijze van vernietiging de controle bij de algemene rijksarchivaris. Hij kan zich natuurlijk voorafgaand aan het opstellen van een advies over de voorgenomen vernietiging en bij de uitoefening van zijn controle des kundig laten voorlichten. Op 24 januari 1991 bracht de algemene rijksar chivaris zijn advies uit. Vier dagen later had in de Koninklijke Biblio theek in Den Haag een symposium plaats onder de titel 'Het archiefver- nietigingsbeleid nu en in de toekomst, in het bijzonder met betrekking tot door de overheid gevormde persoonsdossiers'. Organisatoren van de bijeenkomst waren de Rijksarchiefinspectie en het Instituut voor Neder landse Geschiedenis. Drs B.G.J. de Graaff, werkzaam bij het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis en geïnteresseerd in de 'intelligence', was mede belast met de voorbereiding van dit symposium en één van de sprekers. Hij werkte zijn verhaal verder uit tot onderstaand artikel. Eén van de conclusies van de gevoerde discussie was, dat het voor onderzoekers 'bijzonder moei lijk [was] een oordeel uit te spreken over de juist heid van de weg die thans bewandeld wordt bij de voorgenomen vernietiging van BVD-dossiers, aan gezien de werkwijze van de bvd en haar voorgan gers vanaf de Tweede Wereldoorlog onbekend is. Dit zou ervoor pleiten de vernietiging uit te stel len totdat er meer omtrent die werkwijze bekend is.' Het geconstateerde tekort aan kennis zal ik hier niet kunnen wegnemen. Ik wil hieronder echter de Nederlandse stand van onderzoek naar inlich tingen- en veiligheidsdiensten vergelijken met die in enkele andere landen, met name wat betreft het kennisniveau dat buiten deze diensten aanwezig is over hun functioneren. Vervolgens zal ik ingaan op de gevolgen van de kennisachterstand in Ne derland voor de vernietigingsoperatie ten aanzien van de BVD-persoonsdossiers. Spionage als wetenschap Spionagegeschiedenis is een in Nederland in derdaad nog weinig tot ontwikkeling gekomen onderdeel van de geschiedschrijving.' In de Angelsaksische wereld ligt dat anders. Daar zijn duizenden boeken op dit terrein verschenen: mo nografieën, overzichtsgeschiedenissen, encyclope dieën en woordenboeken. Er bestaan boekhandels en antiquariaten die volledig gespecialiseerd zijn in spionagegeschiedenis. Er floreren gerespecteer de tijdschriften als Cryptologia, Intelligence and [293]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 7