keer de door ons aangevraagde stukken snel te ha len. In het ga Maastricht krijgt de bezoeker per keer slechts één archiefstuk van de ambtenaar uit gereikt. Dat werkt uiterst onhandig. Vergelijken van stukken is dan immers onmogelijk. In een groot aantal studiezalen kunnen niet meer dan drie nummers tegelijk worden aangevraagd. Vooral wanneer er niet frequent stukken uit het depot worden gehaald, kan dat voor de bezoeker nodeloze vertraging opleveren. Het komt name lijk nogal eens voor, dat hij de stukken alleen maar even hoeft in te zien. In de meeste rijksarchieven moeten archief stukken via de computer worden aangevraagd met het programma Archeion. Op zich is dat een handig systeem. Het heeft echter ook zijn nade len. Als de medewerker in de receptie vergeet om het bezoekersnummer in te brengen in de compu ter, kan de bezoeker geen stukken aanvragen. Wanneer gegevens uit een inventaris verkeerd zijn ingevoerd, blijkt het onmogelijk het juiste stuk uit het depot te halen. Bovendien is niet te zien of de gegeven aanvraagcommando's ook werkelijk worden doorgegeven, tenzij de printer in of in de buurt van de studiezaal te vinden is. In het ra Zeeland is dat niet het geval en daar bleek bij ons beiden iets mis te zijn gegaan, zodat stukken niet aangevraagd leken te zijn, terwijl ze dat wel dege lijk waren. Dit leverde dus nodeloze wachttijd op. Tabel 5 - Dienstverlening op de studiezaal RAD RAO RAZ GAG GAL GAZ GAA GAR GAM SAH SAE SAN HHR service in lunchpauze frequentie ophalen tijdstip ja ja ja ja nee nee nee ja nee ja nee nee ja laatste aanvraag aangegeven tijdsduur ophalen aantal stukken aanvraag instruktie behulpzame ambtenaar kennis ambtenaar opstelling ambtenaar [288] b Dienstverlening tijdens de lunchpauze Zoals ge zegd is geen van de door ons bezochte studiezalen tussen de middag gesloten voor bezoekers. Over het algemeen is de dienstverlening tussen de mid dag echter bedroevend. Het is nog te begrijpen, wanneer gedurende een half uur - een normaal te achten lunchpauze - geen stukken worden ge haald. In sommige gevallen echter wordt er een pauze ingelast van anderhalf uur! Omdat meestal maar drie nummers tegelijk mogen worden aan gevraagd, is de kans groot, dat een bezoeker lang voor het einde van de lunchpauze door zijn voor raad heen is en noodgedwongen andere bezighe den moet zoeken. De noodzaak van een dergelijke lange lunchpauze ontgaat ons. Voor bezoekers, die soms uren hebben moeten reizen is het erg vervelend. Zij willen graag zoveel mogelijk op een dag doen en dus efficiënt kunnen werken. In som mige archieven is het door een goede vervangings regeling wel mogelijk de dienstverlening op de studiezaal in de lunchpauze optimaal te houden. Dat is een compliment waard! C Studiezaalambtenaar De bereikbaarheid van de studiezaalambtenaar is niet altijd optimaal. Aparte ruimtes voor de ambtenaar, ook al zijn ze van glas, verhogen de drempelvrees en zijn daar om uit den boze. Erger wordt het nog, wanneer de bezoeker om de studiezaalambtenaar in zijn kan toor te spreken ook nog eens een aantal treden moet beklimmen. Onze voorkeur gaat uit naar een lage open balie op de studiezaal zelf. Studie zaalambtenaren die in een aparte ruimte zitten, kunnen de drempel voor de bezoeker verlagen door hun deur open te zetten en een uitnodigende houding aan te nemen. Veel studiezaalambtenaren zijn graag bereid vragen te beantwoorden. Er zijn er echter ook, die bezoekers lastig vinden, vooral als ze ook nog met vragen komen. Deze ambtenaren vinden andere bezigheden belangrijker dan dienstverlening aan bezoekers en laten dat duidelijk merken. Wie stu- diezaaldienst heeft, hoort zich wat ons betreft vooral met de bezoekers bezig te houden en slechts andere werkzaamheden te verrichten voor zover deze met de dienstverlening aan bezoekers te ver enigen zijn. Misschien is het een goed idee een tourbeurtsysteem voor de studiezaal in te voeren. De verveling zal dan bij medewerkers die studie- zaaldienst hebben, niet zo snel toe slaan en een groter aantal medewerkers raakt op die manier be trokken bij de gang van zaken op de studiezaal. Het is opmerkelijk, dat de kwaliteit van de dienst verlening vaak toeneemt naarmate de studiezaal ambtenaar de bezoeker beter kent en dat met na me studenten en aio's bij hun eerste bezoek aan een archief nogal eens argwanend bekeken worden. In de meeste archieven zijn de medewerkers op de studiezaal redelijk in staat de gestelde vragen te beantwoorden en anders wordt al snel een collega opgehaald, die wel kennis van zaken heeft. De aan wezige kennis strekt zich natuurlijk niet uit tot alle onderzoeksterreinen. Op het gebied van de soci aal-economische geschiedenis laat de kennis nogal eens te wensen over. Vragen van beginnende on derzoekers kunnen worden opgelost, maar voor een onderzoeker met specifieke vragen over een bepaalde bron is de kennis van medebezoekers op de studiezaal vaak nuttiger dan die van de ambte naar. Sommige studiezaalmedewerkers zijn echter zo enthousiast en weten zo veel over het onder werp, dat er nauwelijks meer van ze af te komen is. d Het maken van fotokopieën en foto's (tabel 6) In alle door ons bezochte archieven bestaat de moge lijkheid fotokopieën te laten maken. Niet alle ar chiefmateriaal mag worden gekopieerd om schade te voorkomen. Er bestaat echter geen overeen stemming over de vraag welke stukken het meest te lijden hebben van het kopiëren. Het lijkt er sterk op, dat studiezaalmedewerkers zelf mogen bepalen wat wel en wat niet gekopieerd mag wor den. Heldere richtlijnen zouden veel onzekerheid wegnemen. In veel archieven worden fotokopieën direct gemaakt, wanneer de bezoeker er om vraagt, maar in andere wordt slechts tweemaal per dag gekopieerd. Erg onhandig voor de bezoeker, die eerder weg moet. Wie een foto wil bestellen kan lang niet in elk archief terecht en als het wel kan is de foto soms erg duur. De meeste studiezaalmedewerkers zeg gen echter, dat een bezoeker eventueel zelf foto's van archiefstukken kan komen maken. In hoever re dat werkelijk zo is, weten we niet, omdat we dat niet uitgeprobeerd hebben. [289]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 5