Inrichting van de studiezaal (tabel 4) Wanneer een invalide bezoeker er in is geslaagd een archief binnen te komen, zal het hem over het algemeen ook wel lukken een studiezaal te berei ken. In het Rijksarchief in Drenthe belemmert echter een aantal treden de weg naar de garderobe en de studiezalen en wie microfilms of -fiches wil bekijken moet ook in de studiezaal een trap be klimmen. In het Rijksarchief in Zeeland ligt één van de studiezalen op de eerste verdieping en is er - voor zover wij hebben kunnen zien - geen lift. In verband met het lawaai van bijvoorbeeld de zelfbedieningsapparaten en draagbare computers en de overlast, die met elkaar overleggende bezoe kers kunnen veroorzaken, is het toe te juichen, wanneer er meer dan één studiezaal is. Helaas is dat alleen in de door ons bezochte rijksarchieven het geval. Gemeente- en streekarchieven hebben daarvoor waarschijnlijk te weinig ruimte. Mis schien kan hier met een tussenwandje een kleine ruimte worden gecreëerd voor geluidsoverlast ver oorzakende personen. Sommige studiezalen blijken in de praktijk niet groot genoeg voor het aantal bezoekers en zijn al snel overvol. Daarnaast is er een aantal archieven met kleine studiezalen, waarbij er toch geen pro blemen zijn. Blijkbaar trekken deze archieven zo weinig bezoekers dat er geen gebrek aan ruimte ontstaat. In veel studiezalen is de voor de bezoeker gere serveerde ruimte te beperkt. Een bezoeker is over het algemeen wel gedwongen om meer dan één plaats in beslag te nemen om zijn aantekenblok, een inventaris, het archiefmateriaal, een etui en een portemonnaie kwijt te kunnen. Wanneer hij de pech heeft een buurman of -vrouw te treffen, kan hij zijn spullen nauwelijks kwijt en moet hij zich in allerlei bochten wringen om aantekenin gen te maken. In 1854 was R. C. Bakhuizen van den Brink blij, dat het rijksarchief kon verhuizen, omdat in de oude zalen op het Binnenhof de on derzoeker 'in een hokje werd geplakt voor een ta fel waarop hij geen twee folianten naast elkaar leg gen kan...'3 In sommige studiezalen lijkt de situ atie in 1991 voor de bezoeker nauwelijks beter dan die van voor 1854 in het rijksarchief op het Bin nenhof. Veel van onze bezoeken vonden in de zomer plaats. Daarom kunnen we niet veel zeggen over de temperatuur in de studiezalen, wanneer de ver warming brandt. Ook op warme dagen is de tem peratuur in veel studiezalen goed. Zonwering is echter niet altijd aanwezig, zodat bezoekers soms in de zon moeten zitten. Dat is vooral vervelend, wanneer er in de studiezaal geen andere plaatsen meer vrij zijn. De ventilatie geeft nog al eens pro blemen, met name wanneer er alleen grote ramen kunnen worden opengezet. Het verdient aanbeve ling in de studiezaal de knoppen van de verwar ming te verwijderen om te voorkomen, dat kou welijke bezoekers de temperatuur tot broeikast- hoogte opvoeren. Er komen steeds meer bezoekers met een draagbare computer. Studiezalen blijken daar niet op berekend. Voor zover wij konden constateren, zijn er over het algemeen weinig stopcontacten op studiezalen en dan nog vaak op ongelukkige plaatsen. De lichtval op het scherm laat daardoor nog al eens te wensen over en het snoer is al gauw te kort om de afstand tussen werkplek en stopcon tact te overbruggen. De computer op batterijen laten lopen is meestal geen oplossing. Zij werken niet langer dan vier uur en dat is voor veel bezoe kers te kort. Om met vrucht onderzoek te kunnen doen is het van belang dingen, die op het eerste gezicht niet duidelijk zijn direct op te kunnen zoeken. Al gemene naslagwerken, zoals een encyclopedie, biografische en gewone woordenboeken, atlassen en boeken over de geschiedenis van stad of streek zouden op elke studiezaal aanwezig en - zonder tussenkomst van de studiezaalambtenaar - door de bezoeker te raadplegen moeten zijn. Dat is niet altijd het geval. De instructies voor het gebruik van zelfbedie ningsapparaten voor het lezen van microfilms en - fiches kunnen vaak duidelijker. Over het alge meen zijn de apparaten voor een gevorderde ar chiefbezoeker redelijk gemakkelijk te bedienen, maar het afstellen en scherp stellen gaat nogal eens moeizaam. Dit komt de beeldkwaliteit niet ten goede, terwijl die toch al vaak slecht is. In sommige gevallen kun je de film het beste staande lezen om een redelijk beeld te krijgen. Dikwijls zijn enkele simpele maatregelen voldoende om de [286] beeldkwaliteit te verhogen: een betere verlichting bij de apparaten of een andere plaats op de studie zaal, zodat bezoekers geen last meer hebben van hinderlijk zonlicht op het scherm. Meer ruimte bij leesapparaten zou geen overbodige luxe zijn. Soms zit je bijna bij je buurman op schoot en het is lang niet altijd mogelijk een aantekenblok zoda nig neer te leggen, dat je zowel het scherm als je papier kunt zien. Het maken van aantekeningen wordt daardoor een omslachtig karwei. Het be studeren van bijvoorbeeld resoluties op microfilm is zo een erg onaantrekkelijke bezigheid. T Tabel 4 - Inrichting van de studiezaal RAD RAO RAZ GAG GAL GAZ GAA GAR GAM SAH SAE SAN HHR houding nvt nvt nvt nvt personeel bereikbaar - - voor invaliden aantal - plaatsen ruimte --■ op tafel naslag- werken meer dan ja ja ja nee nee nee nee nee nee nee nee nee nee 1 studiezaal Dienstverlening op de studiezaal (tabel 5) a Aanvragen en ophalen van stukken Een archie venoverzicht met duidelijke verwijzingen naar in ventarissen en plaatsingslijsten is niet altijd voor handen. Daardoor is de bezoeker voor het vinden van de juiste inventaris sterk afhankelijk van de studiezaalmedewerker. In veel archieven worden de stukken direct voor de bezoeker gehaald, wanneer hij ze aan vraagt. Soms echter wordt de gang naar het depot slechts eenmaal per half uur gemaakt. Het is ons niet duidelijk waarom dat nodig is. Wanneer de stukken worden gehaald, duurt het soms nog een tijd, voordat de bezoeker ze daadwerkelijk voor zich heeft. Het kan zo zijn dat ze van ver moeten komen, of dat degene die ze ophaalt, om de één of andere reden wordt opgehouden. Als dit een keer voorkomt is dat op zich nog niet zo erg, maar als de stukken ook nog maar eens per half uur worden gehaald kan dat betekenen, dat de be zoeker drie kwartier of langer op stukken moet wachten. Dit overkwam ons beiden in het Rijks archief in Zeeland en in het Gemeentearchief Rotterdam. Het is overigens niet zo, dat het in studiezalen, waar de ambtenaar direct stukken voor de bezoeker haalt, minder druk is. Op de dag, dat wij het Gemeentearchief Zutphen be zochten, had de dienstdoende ambtenaar het erg druk met het beantwoorden van vragen van be zoekers, maar slaagde er desondanks in bijna elke [287]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 4