ambtelijk secretaris van de cpa'. Collega Woel- derink was op het congres aanwezig in zijn hoe danigheid van voorzitter van de commissie van de archieven van de Nederlandse Hervormde Kerk. Het congres werd gekenmerkt door een gebrek aan evenwicht in nationaliteiten. Dit werd eerder veroorzaakt door afwezigheid van de afgevaardig den uit landen die vier jaar geleden wel aanwezig waren, dan dat het grote aantal Duitse congres gangers (54 uit West-, 10 uit Oost-Duitsland) daaraan debet was. Vier jaar geleden werd het congres in Boedapest gehouden, hetgeen een ver heugend aantal afgevaardigden (43) uit de Oost bloklanden had opgeleverd, nu waren er uit de landen achter het voormalige ijzeren gordijn slechts 14 (10 Oostduitsers, 2 Polen, 1 Tsjechische en 1 Hongaar)2. Zoals hierboven geschetst bestond het meren deel van de deelnemers uit afgevaardigden van de Bondsrepubliek Duitsland. De protestantse ker kelijke organisatie aldaar is afwijkend van de Ne derlandse. De kerkelijke gemeenten zijn Refor- miert, Lutherisch of Uniert. Deze Kircbengemein- den zijn georganiseerd in een Landeskirche, met een eigen synode. De Evangelische (protestantse) Landeskirche bestrijkt een bepaald gebied dat meestal niet overeenkomt met de grenzen van een politieke deelstaat. Er zijn ongeveer dertig Landeskirchen en evenveel Rooms-Katholieke bisdommen^. Elke Landeskirche en elk bisdom stelt zijn eigen regels ten aanzien van kerkelijke archiefvorming en -archiefbeheer. Bovendien kunnen zij zich betaalde archivarissen veroorlo ven. Dit hangt samen met het bestaan van de zo genaamde Kirchensteuer, het verschijnsel dat van elke belastingbetaler, tenzij hij geen lid is van een protestantse of katholieke kerk, 10% van de door hem betaalde belasting aan de Duitse kerken wordt afgestaan. Van die kerkelijke belasting wordt een gedeelte bestemd voor de archiefzorg. De 'Arbeitsgemeinschaft der Archive und Biblio theken in der Evangelische Kirche' is een overkoe pelende organisatie die voor de protestantse kerk praktische en wetenschappelijke ondersteuning biedt. De meeste Landeskirchen en enkele bisdom men hadden hun archivaris of voor het archiefbe heer verantwoordelijke functionaris naar het con gres in Rome afgevaardigd. Aan de kerkelijke situatie in Duitsland is daarom extra aandacht gegeven, omdat dit een rol speel de bij de oprichting van het 'Internationale Ver band kirchlicher Archive', die op woensdagavond 18 september op het dakterras van de 'Casa Valde- se' plaatsvond. Bij die oprichtingsvergadering wa ren de meeste deelnemers aan het congres aanwe zig. De gedachte om een internationale vereniging van kerkelijke archivarissen op te richten bestond al tijdens het tiende internationale archiefcon gres, dat in 1984 in Bonn werd gehouden. Vooral de Duitse kerkelijke archivarissen, die al zeker twintig jaar hecht zijn georganiseerd, toonden hieraan behoefte. Van meet af aan zijn er goede contacten vanuit Duitsland met Nederland geweest, die in de be ginperiode vooral liepen via de reeds hierboven genoemde Van Dooren en zijn toenmalige ad junct,]. G.J. van Booma. Sinds de vorige Kirchen- archivtag in Boedapest, waaraan behalve Van Booma ook Van Heel en dr H. ten Boom (lid van de commissie van de archieven van de Nederland se Hervormde Kerk) deelnamen, hebben die con tacten zich verstevigd. Bij de congresstukken, die op maandag 16 sep tember werden uitgedeeld, zat ook het vijfde con cept van de statuten van de op 18 september op te richten internationale organisatie, opgesteld door juridisch geschoolde kerkelijke archivarissen uit de Bondsrepubliek. Tijdens het congres waren dus voor de eerste keer anderen dan Duitsers in de gelegenheid van de ontwerp-statuten kennis te nemen. Waarom, zo vraagt men zich af, zijn zij niet wat eerder aan de congresgangers toege stuurd, zodat deze, desgewenst hadden kunnen reageren? Dat dit, althans voor de Nederlandse delegatie, was gewenst, bleek spoedig na kennisneming van de eerste paragraaf van de statuten, waarin het lid maatschap van het Verband was gedefinieerd. Daarin stond namelijk: 'Der Internationale Ver band kirchlicher Archive ist eine oekumenische Arbeitsgemeinschaft nationaler oder regionaler Zusammenschlüsse von Archieven, die von Kir- [362] chen, die Mitglieder des Weltrates der Kirchen sind, mit diesen Kirchen verbundenen Organisa- tionen oder der römisch-katholischen Kirche ge- tragen werden'. Paragraaf 3, betreffende het lidmaatschap, luidt: 'Ordentliche Mitglieder des Verbandes können werden: a Zusammenschlüfie (zB Arbeitsgemein- schaften, Verbande) kirchlicher Archive auf natio naler oder regionaler Ebene' etc. De paragraaf be vat verder bepalingen wat te doen als in een land geen samenwerkingsverband bestaat en over de toelating van buitengewone leden (op persoonlij ke titel). Uit mondeling gegeven toelichting werd duidelijk dat het de bedoeling is dat per land één protestantse en één katholieke kerkelijke archiva ris zijn land in de internationale organisatie kan vertegenwoordigen. Wil een land als Nederland optimaal kun nen deelnemen aan deze internationale federa tie, dan dienen volgens deze optiek twee afgevaar digden, één van protestantse en één van katho lieke zijde, beschikbaar te zijn. De protestanten in Nederland hebben een organisatie in de cpa; de rooms-katholieke collegae zijn in enkele ge vallen per bisdom, landelijk evenwel allerminst georganiseerd. De Oud-Katholieke kerk (ook in de Bondsrepubliek aanwezig!) valt internatio naal tussen wal en schip. Maar ook de cpa vol doet niet aan de norm, zoals die in de ontwerp statuten is omschreven, want van de dertien bij de cpa aangesloten kerkgenootschappen voldoen er zeven aan de voorwaarde dat zij óf lid van de Wereldraad van Kerken, óf van Rooms-Katho lieke signatuur zouden moeten zijn. Bovendien gaat het voor Nederlandse begrippen wel erg ver de globale noemer 'protestants' te hanteren, zon der recht te doen aan de 'eigen-aardigheden' van de dertien. De vier Nederlandse deelnemers behoefden zich nauwelijks het hoofd te breken over de vraag wat zij moesten laten prevaleren, de nationale of de internationale samenwerking en waren eensgezind in de afwijzing van het ont werp. Informatie bij Duitse collegae leerde dat zij in de veronderstelling verkeerden dat alle erkende kerkgenootschappen te rangschikken zijn onder Genève of Rome, met anderewoorden, zij hadden zich weinig verdiept in de kerkelijke kaart van an dere landen en wel vanuit een erg Duits-centrisch uitgangspunt geopereerd. Toen bleek dat alles bespreekbaar was behalve de formulering van paragraaf 1, heeft Van Heel in zijn kwaliteit als voorzitter van de cpa aan de voorzitter van de Duitse protestantse kerkelijke archivarissen (tevens voorzitter van het congres), dr Helmut Baier, het standpunt van de Neder landse delegatie meegedeeld. Dit was voor de Duitsers een teleurstelling, omdat er buiten de Bondsrepubliek maar weinig landen zijn, waar de kerkelijke archivarissen zijn georganiseerd, zoals in Nederland. Contacten met bijvoorbeeld Frank rijk en Groot-Brittannië verlopen in het algemeen via personen, niet via organisaties. Toch hebben de Duitse collegae aan de Neder landse wensen tegemoet willen komen. De gehele woensdag hebben zij zich het hoofd gebroken over een andere formulering, echter zonder suc ces. Anderzijds wilden zij toch de geplande op richtingsvergadering van het 'Internationaler Ver band kirchlicher Archive' op die avond doorgang laten vinden. Te elfder uur werd Van Heel ge vraagd aan de beraadslagingen deel te nemen, ten einde een aanvaardbare oplossing te bewerkstelli gen. Die oplossing is niet gevonden. De oprich tingsvergadering is doorgegaan, maar de statuten zijn niet aanvaard. Er is een voorlopig bestuur van vier personen gekozen, twee katholieken (mgr dr Joseph Metzier omi, prefect van het geheim ar chief van het Vaticaan en dr Hans Ammerich, de voorzitter van de Duitse federatie van katholieke kerkelijke archivarissen) en twee protestanten (de reeds genoemde dr Helmut Baier en Caspar van Heel). Dit viertal zal in de deelnemende landen de kerkelijke situatie inventariseren. Vervolgens zal het voor alle deelnemers aanvaardbare statuten opstellen. Tijdens de discussie verwoordde collega Woel- derink de bevreemding van vele aanwezigen - ook binnen de Duitse gelederen! - dat een Internatio naal Verband zou worden opgericht, terwijl zo weinig landen waren vertegenwoordigd, laat staan dat er van een officiële kerkelijke afvaardiging sprake was. Zijn aanbeveling te onderzoeken of het niet wenselijk is dit Internationale Verband onder de vlag van de Internationale Archiefraad te [363]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 42