handelde de plaats en de rol van de archieven in het culturele leven. In vijf samenkomsten werd de noodzaak van pr-beleid, de educatieve taak en de relatie met de bezoekers van de archieven bespro ken. De afsluiting van de stage werd gevormd door twee voordrachten van gerenommeerde buiten landse archivarissen, onder wie de directrice van de Archivschule in Marburg, dr A. Menne-Haritz, en onze eigen algemene rijksarchivaris. Mevrouw Menne-Haritz sprak over de ontwikkelingen en veranderingen in het beroep van archivaris en de heer Ketelaar over de eenwording van Europa en de gevolgen daarvan voor de archieven. Vooral deze twee voordrachten benadrukten het internationale karakter van de stage en vorm den een passende afsluiting. Zwaarte van het programma Daar voor het hierboven beknopt weergegeven programma drie maanden uitgetrokken waren, was er voldoende tijd om andere aktiviteiten te ontwikkelen. Naast de verplichte onderdelen wer den er ook cursussen aangeboden die een ieder vrijwillig kon bezoeken, zoals een inleidende cur sus automatisering en tekstverwerking en een cur sus oral history. Ook kon men op eigen initiatief een extra stage organiseren; zo heeft een Engelse collega een week lang stage gelopen op de zegelaf deling van de Archives Nationales en een Brazili aanse collega op de bibliotheek van het Centre Pompidou. Het programma voorzag voornamelijk in bij eenkomsten s ochtends. Deze begonnen op de ge rieflijke tijd van half tien en duurden ongeveer tot twaalf uur, al naar gelang de heftigheid van de dis cussie. Daarna werd uitgebreid geluncht, tot half drie, waarna ongeveer tweemaal per week een middagsessie plaatsvond. De overige middagen konden naar eigen inzicht doorgebracht worden. Zo werd bijvoorbeeld een werkgroepje opgericht om een verslag te schrijven van de vergelijkingen tussen de organisaties van het archiefwezen van de deelnemende landen. De vrijwillige cursussen en excursies vonden ook op deze middagen plaats. Voor wie onderzoek te doen had in de archieven en bibliotheken van Parijs was er tijd genoeg en vanwege het grote aantal deelnemers is het moge lijk in overleg met de leiding selectief het pro gramma te volgen. Overigens is het waard te vermelden dat elke deelnemer een laisser-passer uitgereikt krijgt waar mee men gratis de nationale musea kan bezoeken. Omdat de voertaal van de cursus Frans is, is het met name in het begin voor de niet-franstaligen, natuurlijk geheel afhankelijk van de beheersing van deze taal, wel een grote omschakeling. Zeker is het aan te bevelen zich zo snel mogelijk het Franse archiefjargon eigen te maken. Er wordt na melijk wel een aktieve deelname van de stagiaires verwacht; dat betekent niet alleen een korte voor dracht over de eigen organisatie maar ook over di verse onderwerpen meepraten en voorbeelden uit de eigen praktijk leveren. Herhaaldelijk werden stagiaires gevraagd een voordracht te houden over hun specialisatie, die op dat moment in het pro gramma aan de orde kwam. Het programma werd tweemaal voor enkele dagen onderbroken: de eerste maal door de feest dagen in de eerste week van mei en de tweede maal door de studiereis. De studiereis Een apart onderdeel van de stage vormt de studie reis. Deze reis duurt over het algemeen drie dagen en wordt geheel georganiseerd door de leiding van de stage. De deelnemers moeten echter wel een bijdrage van circa 400 gulden leveren. Dit jaar ging de reis naar de Loire-vallei waar naast veel kastelen ook enkele archiefinstellingen bezocht werden. De studiereis is zondermeer een zeer aangena me onderbreking van de stage doordat het nuttige met het aangename verenigd wordt waarbij een zekere nadruk op het aangename gelegd wordt. Op de eerste dag werd een bezoek gebracht aan de tuinen van Villandrey, beroemd om de tuinar chitectuur en om de verwerking hierin van alleen 'nuts'planten, zoals groenten en kruiden. Na een uitvoerige rondleiding werd een uitgebreide vis- maaltijd genuttigd. Vervolgens ging de reis over Chinon, waar de kasteelruïnes en het museum 358 van Jeanne d'Arc bekeken werden, naar Fonte- vrauld alwaar de nacht doorgebracht werd. In de kapittelzaal van Fontevrauld werd 's avonds een maaltijd geserveerd die de vergelijking met een galadiner goed kon doorstaan. De volgende dag kreeg het gezelschap een uit gebreide rondleiding door de abdij van Fonte vrauld onder leiding van de al genoemde Favier. Hierna volgde een reis door het dal van de Loire naar Saumur, waar op het terrein van het kasteel een vin d'honneur aangeboden werd. De tweede in de lange rij die nog komen zou! Daarna werd we derom een uitgebreide maaltijd genuttigd, 's Mid dags werd het kasteel bezichtigd en vervolgens vertrok men richting Angers. Onderweg werd nog een bezoek afgelegd aan Montgeoffrey, een acht- tiende-eeuws ch&teau. De avond in Angers was vrij en liefhebbers konden een rondleiding krij gen door het centrum van de stad onder leiding van de gemeentearchivaris. De volgende en laatste dag werd gevuld met een bezoek aan de Archives Departementales in Angers en met een uitgebrei de rondleiding door het kasteel en het bijbehoren de museum. Deze twee programmapunten wer den onderbroken door een vin d'honneur en een middagmaal dat alle voorgaande diners overtrof. Een heel interessant onderdeel, maar totaal an ders van karakter, was het bezoek aan een am- Enige praktische opmerkingen De dossiers van aanmelding voor deze stage moe ten voor 1 januari bij de directie van de Franse ar chieven binnen zijn. Het adres is Direction des Archives de France, Archives Nationales, 60, rue des Francs-Bourgeois, 75741 Paris, cedex 03. Op ditzelfde adres is ook infomatie te verkrijgen. Aan de deelname van de stage zijn verder geen kosten verbonden, alleen wordt er een bijdrage gevraagd voor de studiereis. De financiële kant van de stage moet door elke deelnemer individu eel geregeld worden. In de groep van '91 had ie dereen een beurs of een zeer uitgebreide onkos tenvergoeding, behalve twee deelnemers. Beurzen werden verstrekt door diverse instanties en helaas is het niet gelukt hierover heldere informatie te bachtelijk steenhouwerij waar een speciaal soort leisteen verwerkt werd. De reis werd op een waar dige manier afgesloten met een bezoek aan Ser- rantes, het kasteel van de laatste Prince de Ligne, die in hoogst eigen persoon op negentigjarige leeftijd een rondleiding gaf ondermeer door de chartrier, charterkamer, van het kasteel. Hier werd ons de vijfde en laatste vin d'honneur aange boden! 359

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 40