Centrale Archiefselectiedienst Het kb van 24 maart 1981, Stb. 186, houdende in stelling van een Centrale Archief Selectiedienst, is vervangen door het kb van 17 juli 1989, houdende nieuwe regels met betrekking tot taak en werkwij ze van de Centrale archiefselectiedienst, Stb. 365. Burgerlijke stand Bij kb van 24 augustus 1989, Stb. 351 is aan artikel 1 van het Besluit Burgerlijke Stand een tweede lid toegevoegd, luidende 'Ten aanzien van de registers van de burgerlijke stand die zijn overgebracht naar een gemeentelij ke archiefbewaarplaats in de zin van de Archief wet 1962 is de beheerder van die bewaarplaats be last met het bewaren van de onder hem berusten de registers en met het doen van de wettelijk voorgeschreven kantmeldingen'. De hier bedoelde bevoegdheden hebben de be heerders van de rijksarchiefbewaarplaatsen op grond van artikel 15 van de Archiefwet 1962. Uit de nota van toelichting op het kb blijkt dat eer lang de in artikel 15 van de Archiefwet 1962 gere gelde materie in aangepaste vorm in de regelge ving betreffende de burgerlijke stand zal worden ondergebracht; daartoe zal bij een herziening van titel 4 van boek 1 van het Burgerlijk Wetboek wor den overgegaan. Het kb introduceert een nieuwe procedure voor de bewaring van de dubbelen van de registers van de burgerlijke stand. De dubbelen van de re gisters worden, zodra de controle door het open baar ministerie heeft plaatsgevonden, door de griffier van de rechtbank overgebracht naar een centrale bewaarplaats. De minister van Justitie draagt zorg voor de zich in die centrale bewaar plaats bevindende bescheiden, waaronder de kantmeldingen die worden ingezonden door de ambtenaren van de burgerlijke stand. Vanuit de centrale bewaarplaats zullen de bescheiden, inge volge artikel 5 van de Archiefwet 1962, worden overgebracht naar de onderscheiden rijksarchief bewaarplaatsen. Archiefoverdrachten Het Besluit archiefoverdrachten rijksadministra tie (kb van 9 november 1988, Stb. 541) regelt - voor wat de ministeries en hun archiefvormende on derdelen betreft - wat er met de archiefbescheiden moet gebeuren in geval van reorganisatie, op heffing of privatisering. Beveiliging van geheimen In de artikelen 52 en 56 van het Archiefbesluit wordt verwezen naar de voorschriften ten aanzien van de beveiliging van geheimen. Tot die voor schriften behoorde her Beveiligingsvoorschrift 11- 1961. Dit is vervangen door de Aanwijzingen voor de beveiliging van staatsgeheimen en vitale onder delen bij de Rijksdienst, vastgesteld bij besluit van de Minister-President, Minister van Algemene Zaken, handelende in overeenstemming met het gevoelen van de Raad van ministers', van 20 ja nuari 1989, Stcrt. 29. Waterschappen Ingevolge de nieuwe Wet gemeenschappelijke regelingen, Stb. 1990, 609 is artikel 32 van de Archiefwet 1962 vervallen: zoals in de vorige aflevering van deze rubriek is betoogd, had artikel 32 sedert de verruiming van de mogelijkheden voor waterschappen ingevolge de WGR-herzie- ning in 1984 nauwelijks nog zelfstandige beteke nis. De nieuwe Waterschapswet (Stb. 1991, 379) be vat onder andere bepalingen over de instelling en opheffing van waterschappen. Op een nader bij kb te bepalen tijdstip treedt deze wet in werking. Dan zal ook komen te vervallen het huidige arti kel 14 van de Waterstaatswet 1900 dat (ingevolge artikel 42 van de Archiefwet 1962) bepaalt dat een besluit van Provinciale Staten tot opheffing, ver eniging of splitsing van waterschappen ook een bepaling omtrent de archiefbescheiden moet be vatten. [342] Tarieven Bij beschikking van 21 maart 1990, Stcrt. 74 is vastgesteld de Regeling tarieven rijksarchief dienst. Deze vervangt regelingen uit 1982 en 1983. In verband met artikel 14, tweede lid, van het Ar chiefbesluit zijn enige onderdelen van de Regeling tarieven rijksarchiefdienst ook van belang voor gemeenten aan wie door het Rijk archiefbeschei den in bewaring zijn gegeven. Bewijs- en rechtskracht Aan de bewijs- en rechtskracht van (reprodukties van) archiefbescheiden heeft de minister van wvc op 26 juni 1990 een circulaire gewijd. Deze circu laire is toegezonden aan de overige ministers, het Interprovinciaal Overleg, de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, de Unie van Waterschap pen en een groot aantal instellingen en organisa ties op het gebied van het archiefwezen. De circu laire is gepubliceerd in de Staatscourant nr. 130 en in de Schuurman Jordens-editie van de Ar chiefwet 1962. De aanleiding tot de circulaire was een vraag van een van de ministeries hoe de in de Archiefwet 1962 en het Archiefbesluit geopende mogelijkheid tot vervanging van originele archiefbescheiden door fotografische reprodukties zich verhoudt tot de noodzaak om uit een oogpunt van bewijs kracht archiefbescheiden in originele vorm te be waren. In dit verband werd ook de vraag gesteld of telefaxen archiefbescheiden in de zin van de Ar chiefwet 1962 zijn. De beantwoording daarvan is aangegrepen om het verschil tussen bewijs- en rechtskracht uiteen te zetten, om aan te geven welke mogelijkheden onder geldend en toekom stig archiefrecht bestaan voor vervanging van ori ginele archiefbescheiden door reprodukties en om in herinnering te brengen dat de Archiefwet 1962 geen onderscheid maakt tussen schriftelijke en niet-schriftelijke registraties. Met dit laatste is ook tegemoet gekomen aan een wens van de Algemene Rekenkamer die in Archiefbeheer en -behoud bij het Rijk aandrong op duidelijkheid inzake de sta tus van geautomatiseerde bestanden.3 Afgesloten 1 september ippi Noten 1 N AB 91 (1987) 315-339- 2 Deze wetswijziging is abusievelijk niet verwerkt in de 14e aanvulling op de commentaar van Duparc- Hinrichs-Ketelaar. 3 Bijlagen Handelingen Tweede Kamer 1987-1988, 20665 nr- 2> blz. 24-25; nrs. 3 en 6, vraag/ant woord 33. De Algemene Reken kamer drong meer algemeen aan op ontwikkeling van het beleid voor het opslaan, vernietigen, be waren enz. van geautomatiseerde bestanden. Daaarover publiceerde de Rekenkamer op 31 oktober jl. een rapport Archiveringen beheer van machineleesbare gegevensbe standen bij het Rijk, Bijlagen Han delingen Tweede Kamersppi-ippi, 22362. [343]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 32