Schifting en selectie is onmisbaar. Niet alleen het Rijksarchief, doch ook de andere archieven heb ben plaatsgebrek. De selectie dient vakkundig en volgens strikte criteria te gebeuren en niet over gelaten te worden aan het toeval of de willekeur van onbevoegden. Zonder toelating van de alge mene rijksarchivaris mag wettelijk niets vernie tigd worden. Het geven van toelating neemt bij voorkeur de vorm aan van bewarings- en vernieti- gingslijsten, opgesteld in overleg met de betrok ken partijen en waaraan kracht van uitvoering is gegeven door de algemene rijksarchivaris. Door Griet Maréchal, van het Algemeen Rijksarchief, werden reeds twee delen gepubliceerd van Bewa ring en vernietiging van Gemeentearchievenmet name voor de diensten Burgerlijke Stand, Bevol king, Militie, Financiën, Openbare Veiligheid en Inwendige Ordehandhaving, Openbare Ge zondheid en Milieubeheer, Openbare Werken en Magazijn van het Rijksarchief te Antwerpen. Volgens de strenge normen in verband met stabiliteit en brandveiligheid lijkt dit gebouw uit 1905-07 goed. Alhoewel oud zijn de magazijnen gecompartimen- teerdde zijwanden van de rekken van beton met metalen platen en de vloeren en zolderringen zijn eveneens van gewapend beton De bezoekers Archieven dienen er als openbare instelling voor te zorgen dat belangstellenden gemakkelijk de do cumenten kunnen raadplegen. Toch vereist dit geregeld anticipatiemaatregelen van de leiding. Hoe kan men de tering naar de nering zetten als openheid die het voert, het cultuurhistorisch pa trimonium bij een breed publiek bekend te ma ken, onder meer via een aantal merkwaardige ten toonstellingen waarvan al tot realisatie kwamen: 'Heksen in de Zuidelijke Nederlanden', 'Lepra in de Nederlanden', de 'Sint-Goedelekathedraal', de 'Verenigde Nederlandse Staten', de 'Eerste Minis ters na 1945', de 'Belgische Koningen' enz. Telkens wordt een catalogus uitgegeven en bovendien een educatief dossier. Deze tentoonstellingen worden aan lokale initiatieven ter beschikking gesteld. Een nieuwe periodieke publikatie zijn de Medede lingen aan het publiek, waarin allerlei interessante informatie aan de bezoekers wordt kenbaar ge maakt. Ook de publikatie van jaarverslagen zal hernomen worden. Bepaalde publikaties helpen de hele Belgische archiefproblematiek in hoge mate vooruit. Eén van de tekorten voor de Belgische archiefgebrui kers was het gebrek aan juiste terminologie. Zelfs het begrip archief werd nergens gedefinieerd. Daaraan is nu een einde gekomen door de publi katie van Herman Coppens, Archiefterminologie. Archieftermen voor gebruik in het Rijksarchief. Vanzelfsprekend is dit hulpmiddel voor een accu rate vaktaal ook bruikbaar in gemeentearchieven. Er wordt ook gewerkt aan een handboek voor het ordenen en beschrijven van archiefbescheiden. Ruimtelijke Ordening, Cultuur, Toerisme, Jeugd, Sport en Recreatie. Hierbij mag ook vermeld worden dat nogal wat Belgische archivarissen belangrijke geschiedkun dige werken hebben gepubliceerd en prominent aanwezig zijn in het historisch wetenschappelijke veld. men aan meer mensen, meer aanvragen en meer soorten van wensen moet tegemoet komen met minder personeel gedurende de steeds toenemen de vrije tijd van de bezoekers en dat bij voorkeur ook nog gratis moet doen? Het schaarse publiek van na de oorlog (vorsers en enkele genealogen) nam sterk in aantal toe. Stilaan werd de archiefwereld opengetrokken en werd de geschiedenis meer en meer gebruikt als hulpwetenschap. Tevens diende de studie van de eigen gemeente en van de eigen familie als uitkijk toren en als verklaring van de algemene gebeurte nissen en van de structuur van de maatschappij. De vorsers werden in hun jacht naar archiefon derzoek vergezeld door andere collega's, aardrijks kundigen, archeologen, volkskundigen, taalkun digen, sociologen, juristen, maar ook door de ganse massa autodidacten, vrijetijdsbesteders en genealogen. Deze toename van de bezoeker ver eist personeel dat, zoals gezegd, niet altijd voorra dig is, discipline van de bezoekers (de genealoog bijvoorbeeld mag geen 'geslachtszieke' worden van zijn eigen geslacht die de documenten aan tast) en dus eventueel veiligheidsdrempels, vaak als een conditio sine qua non. Sommige instellin gen bouwden een jaarlijks inschrijvingsgeld en een tamelijk hoog kopieertarief in, wat vanzelf sprekend niet in dank wordt aanvaard maar waar door men naar de wens van de politici toch enigs zins self supportingVzn zijn. Vanzelfsprekend mo gen de maatregelen niet zo scherp worden dat zij een dienstverlening op cultureel en wetenschap pelijk vlak in de weg staan. Van bepaalde bronnen die door veelvuldig gebruik dreigden te worden stuk gelezen, dient een schaduwarchief te worden aangelegd, wat tijd en geld kost. De Belgische archieven worden door nogal wat Nederlanders bezocht. Net zoals wij, wanneer wij in Nederland komen, kan verwondering hun deel zijn. Wij hebben hier niet de immense en schitte rende leeszalen. Bij gebrek aan mensen kan het ophalen van stukken wel eens aan beperkingen onderhevig zijn. Wij hebben ook nergens een koffiekamer voor de bezoekers. Ondanks deze be perktheden is de mentaliteit aanwezig om de klanten zo goed mogelijk te helpen. Toch is het best even van te voren te informeren. Sommige stadsarchieven werken enkel op afspraak. Een extra probleem vormen de genealogen. Hier werden de originele documenten zo vaak ge raadpleegd dat bescherming nodig was. Met ver snelde spoed werden vervangingskopieën aange maakt die in een aantal rijksarchieven te raadple gen zijn. Ook probeert het Algemeen Rijksarchief de gemeentelijke bibliotheken en archieven te overtuigen kopieën van de microfilmen te bestel len die de 'Genealogical Society of Utah' van de betreffende gemeente heeft gemaakt, opdat de geïnteresseerden ze ter plaatse zouden kunnen raadplegen. Tenslotte werd de bruikleen van ar chieven met stadsarchieven en universiteitsbibli otheken opnieuw ingesteld. Hierdoor kunnen studenten en andere vorsers gemakkelijk ter plaat se in een leeszaal de bescheiden ter beschikking krijgen. Tot besluit Na dit overzicht vol feitelijkheden, bedenkingen, verzuchtingen en naar Nederlandse begrippen on getwijfeld ook Belgische eigenaardigheden, willen we met een parafrase op het onvolprezen boek Het Belgisch Labyrintwzn de BRT-journalist Geert van Istendael besluiten. 'Ik bemin België omdat het een (archief)patri- monium bezit dat onvergelijkelijk veel rijker is dan dat van vele streken van dezelfde omvang in Europa. Ik haat België omdat het niet wil inzien dat de Hollandse ernst voor de organisatie (van het archief) veruit te verkiezen is. Tussen het wenselijke en politiek haalbare dient men zich zeker in België zeer filosofisch op te stel len. Of zoals ik 'in dorso' van het met de belang rijkste Belgische literaire prijs bekroonde werk De hoed van Tante Jeannotva.n Eric De Kuyper, uitge geven door sun, lees en opnieuw lichtjes aange past citeer Zijn tot een obsessie aanwakkerende hartstocht voor het archief) ervaart hij als iets vreemds, iets onuitsprekelijks dat hem tegenover (het beleid) plaatst. Zij maakt hem... tot een archivaris en een filosoof. Een (archief) filosoof wel te ver staan. 339

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 30